Prywatny detektyw – jak pracuje i w czym może Ci pomóc?

Dzięki książkom, filmom i programom telewizyjnym mamy w głowie dość wyraźny stereotyp prywatnego detektywa. Pracuje w zaciemnionym, zagraconym biurze, raczej w „tej gorszej” części miasta. W takich okolicznościach wita wchodzących klientów, często kobiety, którzy doznali jakiejś krzywdy.

Zwykle zadaniem prywatnego detektywa jest znalezienie dowodu popełnienia przestępstwa lub czynu, o który się kogoś oskarża, np. zdrada w związku lub porwanie. W tym celu zdobywa przydatne informacje od świadków i osób postronnych, czasem za pomocą fałszywych pretekstów i identyfikacji. Śledzi świadków, fotografuje, nagrywa materiał wideo, wyszukuje miejsca i bada wskazówki, które stróże prawa mogli mogą przeoczyć. Od czasu do czasu jego zawodowa ciekawość i podejrzliwość wpędza go w kłopoty ale w efekcie okazuje się, że było warto – po przejściach klient detektywa oświadcza, że rozwiązał sprawę.

Do wykreowania takiego wizerunku przyczyniły się liczne fikcyjne postacie detektywów, w tym Sherlock Holmes, Philip Marlowe i wielu filmowych bohaterów z lat 40. i 50. Współcześni prywatni detektywi w serialach, jak Adrian Monk i Veronica Mars, są postaciami nieco bardziej ekscentrycznymi, niż ich starsi koledzy po fachu. Niekoniecznie muszą nosić fedorę, pracować w niebezpiecznych dzielnicach, a nawet nazywać siebie prywatnymi detektywami.

Prywatny detektyw - jak pracuje i w czym może Ci pomóc? 1

Jak pracuje współczesny prywatny detektyw?

Ale jak to jest naprawdę z prywatnymi detektywami? Na ile wydarzenia przedstawione w powieściach i  na ekranie są prawdziwe i legalne? Pierwszym krokiem do oddzielenia faktów od fikcji jest określenie dokładnie, kim jest skuteczny prywatny detektyw w rzeczywistości. Zasadniczo prywatni detektywi są osobami, które zarabiają na życie zbieraniem faktów. W przeciwieństwie do policyjnych detektywów i śledczych badających przestępczość, zazwyczaj pracują dla osób prywatnych lub firm, a nie dla rządu. Mimo, że czasami pomagają rozwiązać zbrodnie, jednak nie są oni funkcjonariuszami organów ścigania. Ich zadaniem jest zbieranie informacji, nie do zatrzymania lub ściganie przestępców. Niemniej częstym scenariuszem dla funkcjonariuszy po zakończeniu kariery w biurach śledczych, jest założenie prywatnej działalności jako biuro detektywistyczne.

Wielu detektywów skupia się na konkretnej dziedzinie, w zależności od zdobytego doświadczenia i wykształcenia:

  • ktoś z dyplomem MBA może stać się detektywem ds. korporacyjnych,
  • detektyw znający się na prawie patentowym może skupić się na kradzieży własności intelektualnej,
  • biegły rewident może specjalizować się w dochodzeniach o podłożu finansowym.

Czego szukają klienci u prywatnego detektywa?

Stereotypowy prywatny detektyw pochodzi z książek i filmów – podobnie jak stereotypowy klient. W fikcyjnym świecie klienci często zwracają się do detektywów o pomoc, ponieważ informacje, których poszukują, nie mieszczą się w kompetencjach policji. Mogą też obawiać się poprosić policję o pomoc. W niektórych scenariuszach, klienci już próbowali współpracować z organami ścigania, ale nie są zadowoleni z wyniku. Często klienci szukają:

  • zagubionego lub skradzionego mienia,
  • dowodów na to, że małżonek lub partner jest niewierny,
  • dowodów na to, że przyjaciel lub współpracownik jest nieuczciwy,
  • zaginionych przyjaciół lub krewnych,
  • sprawców niewyjaśnionych przestępstw.

Sprawy wyjaśniane w filmach i książkach często pojawiają się również w prawdziwym życiu. Detektywi często prowadzą dochodzenie odnośnie zdrad, potajemnych spotkań, pominiętych wskazówek lub zaginionych osób.

Jakie kompetencje musi mieć prywatny detektyw?

Oczywiście codzienne obowiązki detektywa mogą być różne, w zależności od jego specjalizacji. Ktoś, kto specjalizuje się w kradzieży własności intelektualnej woli spędzać więcej czasu na studiowaniu patentów, niż błądzeniu po hotelach w poszukiwaniu niewiernych małżonków.

W rzeczywistości gromadzenie faktów wymaga czegoś więcej niż tylko szczęścia i intuicji, wbrew temu, co czytamy w książkach lub oglądamy w telewizji. Skuteczne rozwiązanie sprawy rozpoczyna się od planowania i analizy. Detektyw musi:

  • omówić sprawę z klientem i określić, czy jest to legalne, etyczne i możliwe do rozwiązania,
  • wypracować plan i budżet na gromadzenie niezbędnych informacji,
  • prowadzić dochodzenia i gromadzić dowody w taki sposób, żeby w razie potrzeby mogły być przedstawione w sądzie,
  • skrupulatnie analizować dowody,
  • raportować do klienta wszelkie postępy w sprawie.

Jak każdy dobry badacz, prywatny detektyw korzysta z wielu źródeł informacji, aby rozwiązać sprawę. Najczęściej polega na własnej obserwacji i inwigilacji. Podstawowe założenie nadzoru jest bardzo proste – detektyw śledzi swój cel i dokumentuje to, dokąd idzie lub z kim się spotyka. Jest to proste zajęcie tylko z pozoru. Śledzenie osób bez bycia zauważonym lub podążanie za nimi bez zgubienia ich, to prawdziwa sztuka. Proces inwigilowania kogoś może być również długi i żmudny, bez możliwości przerw.

Detektywi mogą również przesłuchiwać podejrzanych i świadków. Ogólnie rzecz biorąc, osoba przesłuchiwania nie ma prawnego obowiązku rozmowy z detektywem. Z tego powodu proces często wymaga dodatkowego czasu poświęconego budowaniu relacji. Ponadto, niektórzy detektywi używają podstępów, aby uzyskać informacje od osób, które w przeciwnym razie wybrałyby milczenie. Takie działania są ryzykowne – mogą mieć konsekwencje prawne i etyczne.

Rejestry publiczne są kolejnym źródłem informacji. Do wielu tych rejestrów klienci mają dostęp na własną rękę, jednak prywatni detektywi na ogół wiedzą do kogo się zwrócić oraz jak uzyskać dostęp do potrzebnych informacji łatwiej i szybciej. W niektórych przypadkach, prywatni detektywi mogą uzyskać dostęp do baz danych, które przeszukują wiele źródeł naraz. Bazy te zazwyczaj nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa. Detektywi często szukają informacji takich jak:

  • rejestry podatkowe,
  • transakcje na rynku nieruchomości
  • akty urodzeń i zgonów
  • akta sądowe
  • zezwolenia na prowadzenie działalności
  • dane statystyczne
  • akty własności.

Podsumowując, prowadzenie działalności jako prywatny detektyw to zajęcie wymagające wysokich kwalifikacji, poczucia etyki i wyjątkowej dyskrecji. Przed wyborem detektywa warto wczuć się na chwilę w Sherlocka Holmesa i samodzielnie prześledzić historię działalności detektywa, żeby mieć pewność, że to trafny wybór ;)

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top