Regularne wizyty u stomatologa są ważniejsze niż myślisz

Profesjonalne badania stomatologiczne, powinny być regularnie przeprowadzane u dzieci co 3 miesiące, a u osób dorosłych co 6 miesięcy. Dobry stomatolog może zarówno skrócić, jak i wydłużyć te okresy, w zależności od stanu uzębienia konkretnego pacjenta.

W naszym kraju praktycznie w każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym wizyty kontrolne są bezpłatne, dlatego też warto z nich systematycznie korzystać, aby utrzymać zdrowe i piękne zęby przez długie lata.

Stomatologia dziecięca

stomatologW dzisiejszych czasach, szczególnie bardzo duże znaczenia mają oczywiście regularne wizyty dzieci. Dobry stomatolog ma okazję nie tylko zaprzyjaźnić się z najmłodszymi pacjentami, ale co najważniejsze dokładnie ocenić higienę oraz kondycję mlecznych zębów lub wyrastających już zębów stałych. W przypadku najmniejszych dzieci, bardzo wczesne wykrycie wszelkich niekorzystnych nawyków (np. ssanie smoczka, oddychanie ustami nie nosem) pozwolą na błyskawiczne leczenie poprzez eliminowanie wszelkich dysfunkcji oraz parafunkcji. Dentysta może zalecić również stosowanie prostych ćwiczeń, albo skorzystanie z profesjonalnych aparatów ortopedycznych, dzięki którym uzębienie dziecka będzie mogło rozwijać się prawidłowo.

Zalety częstych wizyt kontrolnych

Systematyczne badania stomatologiczne pozwolą dentyście dokładnie ocenić osobistą higienę jamy ustnej danego pacjenta. Doświadczony stomatolog może w bardzo prosty sposób zweryfikować skuteczność szczotkowania lub nitkowania zębów i udzielić kompleksowych instrukcji, jak powinny wyglądać najlepsze i najskuteczniejsze metody czyszczenia zębów. Stomatolog może swoim pacjentom zlecić również zamianę dotychczasowej pasty na nowy produkt, który będzie bardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Leczenie endodontyczne

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się przede wszystkim rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba i różnorodnych chorób tkanek okołowierzchołkowych. Główną metodą leczenia jest tutaj leczenie kanałowe, które niestety jest bardzo bolesne i kosztowne. Dzięki systematycznym wizytom dentystycznym na szczęście można zniwelować ryzyko leczenia kanałowego. We współczesnej endodoncji do kontroli leczenia, bardzo często używa się specjalnych mikroskopów operacyjnych i endometrów. Dzięki tym urządzeniom, stomatolog ma pełny wgląd do wnętrza komory zęba oraz jego kanałów.

W dzisiejszych czasach bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stan uzębienia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pamiętać należy również i o tym, że zależność ta działa w obie strony, czyli jeżeli coś złego dzieje się w naszym organizmie, to pierwsze sygnały mogą pojawić się właśnie w naszej jamie ustnej. Nie warto zatem w nieskończoność odwlekać wizyty w gabinecie dentystycznym, tłumacząc się na przykład tym, że nic nas nie boli. Takie podejście w niedalekiej przyszłości może nas bardzo wiele kosztować.

Artykuł poleca dobry stomatolog Allecoudent

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry