Rehabilitacja biodra – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Rehabilitacja to pomoc w powrocie do sprawności lub też w jej zwiększeniu. Jest bardzo ważna, bo po urazie ciężko jest dojść do siebie bez pomocy specjalisty. Z tego właśnie powodu rehabilitacją powinna zajmować się odpowiednia osoba. W tym wypadku kryterium ceny nie powinno być najważniejsze. Jak wybrać fachowca, który zajmie się rehabilitacją biodra?

Rehabilitacja biodra - jak wybrać odpowiedniego specjalistę? 1

Sprawdzanie opinii

Rehabilitacja biodra po wypadku jest bardzo ważna. Im szybciej się ją rozpocznie, tym jest większa szansa na dobre efekty. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie dzieje się samo. Pracować powinno się ze specjalistą, który doskonale wie, co robi i potrafi dobrze zaopiekować się pacjentem. Z tego powodu warto szukać rehabilitantów, którzy mogą pochwalić się pozytywnymi rekomendacjami od dotychczasowych pacjentów. Można z nich sporo dowiedzieć się na temat tego, jak z danym rehabilitantem się pracuje, czy jest konsekwentny, na jakie ćwiczenia stawia i czy jego praca daje efekty. Najwięcej na ten temat będą mieli do powiedzenia ci, którzy już korzystali z jego usług. Opinii szukaj:
– w mediach społecznościowych,
– na stronie internetowej rehabilitanta,
– na lokalnych grupach dyskusyjnych,
– od znajomych.

Warto jest czerpać opinie od osób, którym ufamy. O polecenia można też poprosić lekarza ortopedę, który zajmował się leczeniem biodra po urazie. Z pewnością będzie on mógł doradzić dobrego specjalistę.

Rehabilitacja biodra cena

Wprawdzie w walce o zdrowie najważniejsza jest skuteczność, a nie cena, to powinno się na nią zwracać uwagę. Żeby rehabilitacja była skuteczna, to powinna ona być regularna. Często też powinna być intensywna i odbywać się nawet kilka razy w tygodniu. Dzięki temu można spodziewać się lepszych efektów, które będą widoczne też szybciej. Dużo zajęć może z kolei wygenerować poważne koszty. Właśnie z tego powodu powinno się też brać pod uwagę koszt jednostkowy spotkania. Warto jest zapytać, ile trwa jedna sesja. Najczęściej jest to 45 minut, bo pacjent zazwyczaj nie jest w stanie wytrzymać dłuższej aktywności. Są jednak rehabilitanci, którzy stawiają na krótsze sesje – po 30 minut, lub dłuższe – godzinne. Trzeba też koniecznie dowiedzieć się, ile spotkań będzie potrzebne. To akurat zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Po urazie biodra nie ma jednego schematu powrotu do zdrowia. Może się zdarzyć, że uraz jest niewielki i nie wpływa znacznie na motorykę pacjenta – w takim wypadku wystarczy mniej zajęć. Jednak jeśli uraz jest poważny, a dalszy swobodny ruch pacjenta stoi pod znakiem zapytania, powinno się ćwiczyć tak dużo jak to tylko możliwe. W takim wypadku miesięczny koszt rehabilitacji może okazać się bardzo duży. W takim wypadku warto jest zapytać rehabilitanta o możliwe zniżki dla stałych pacjentów lub o ofertę abonamentową. Wielu z nich oferuje niższą cenę, gdy pacjent umawia się od razu na kilka spotkań lub nawet płaci za nie z góry.

Wykształcenie i specjalizacja

Wprawdzie każdy rehabilitant ma na dyplomie najprawdopodobniej ten sam tytuł, to każdy zajmuje się czymś innym. To nie jest tak, że każdy z nich zajmuje się każdym przypadkiem. Niektórzy specjalizują się w pomocy dzieciom, inni kobietom po porodzie, jeszcze inni w powrocie do zdrowia po udarach i wylewach. Są też tacy, którzy ćwiczą z pacjentami po złamaniach i urazach. Zanim, więc zdecydujemy się na usługi konkretnego rehabilitanta, powinniśmy sprawdzić, co tak właściwie jest jego specjalnością. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zajmuje się nami osoba, która doskonale wie, co robi. Pamiętajmy, że rehabilitacja jest tak samo rozbudowanym działem jak medycyna. Nie ma więc ludzi, którzy mogliby być specjalistami w każdym zagadnieniu i zakresie. Jeśli jakiś rehabilitant twierdzi, że zajmuje się każdym przypadkiem, to powinniśmy zachować wobec niego ostrożność i upewnić się, skąd tak szerokie kompetencje. Oczywiście, zdarzają się osoby, które mogą pochwalić się wybitnymi zdolnościami i doświadczeniem, ale jednak są one wyjątkami.

Miejsce zabiegów

Niektórzy rehabilitanci przyjeżdżają do domu pacjenta i tam zajmują się ćwiczeniami. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ przy niektórych urazach konieczne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu i urządzeń. Jeśli są one niezbędne, to właściwie nie ma wyjścia – pacjent musi dojechać do gabinetu fizjoterapeuty. Wszystko zależy od tego, jakie zabiegi będą niezbędne – być może potrzebna będzie jonoterapia lub użycie elektrostymulatorów. Warto się upewnić, bo urządzenia tego typu nie są przenośne. Z kolei przemieszczanie się osoby z urazem biodra może być trudne, więc powinno się wybrać gabinet, do którego dostanie się, nie stanowi wyzwania. Jeśli jednak chodzi o możliwość rehabilitacji domowej, to jest taka możliwość. Rehabilitant po prostu musi mieć swój przenośny stół do rehabilitacji. Składa się on w poręczną walizkę, która zmieści się w bagażniku samochodu i można z nim pojechać właściwie wszędzie. Trzeba też pamiętać, że za dojazd rehabilitanta również trzeba będzie zapłacić.

Obostrzenia w związku z covid

Przed umówieniem się na zabieg warto też zapytać o zabezpieczenia przed koronawirusem. Osoby, które niedawno przebyły urazy, zazwyczaj mogą mieć mniejszą odporność, więc powinny szczególnie dbać o zmniejszenie ryzyka zarażeniem się. W związku z tym warto upewnić się, jak przebiegają procedury dezynfekcji oraz standardy higieny. Upewnijmy się, że łóżko jest dezynfekowane odpowiednim preparatem. Możemy też zapytać, czy rehabilitant nosi przyłbicę lub maseczkę oraz, czy pacjent powinien ją mieć. Może to być pewnego rodzaju niedogodnością, ale warto o to zadbać, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się. Pamiętajmy, że rehabilitant, który pracuje w różnych miejscach – w gabinecie, w szpitalach, w zakładzie opiekuńczym, u pacjentów w domu – może przenieść na sobie nie tylko koronawirusa, ale również wiele innych zarazków i drobnoustrojów. Dobrą praktyką jest też proszenie rehabilitanta o umycie rąk przed przystąpieniem do pracy, choć większość z nich robi to już odruchowo. Zawsze jednak warto upewnić się, co do standardów higieny, by móc być spokojnym.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem R-Cito, świadczącym usługi rehabilitacyjne.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top