Reklama skuteczna – kampania Tanio.pl

Niemal 2,2 miliona unikalnych użytkowników, ponad 25 milionów odsłon, ponad 600 sklepów zgłaszających chęć afiliacji i pięciokrotny wzrost przychodów z tytułu opłat PCC. Marketingowe i sprzedażowe efekty kampanii reklamowej porównywarki cen Wirtualnej Polskitanio.pl.

Ogólnopolska kampania reklamowa porównywarki cen Wirtualnej Polski – tanio.pl – skierowana była do użytkowników Internetu w przedziale wiekowym 20-40. Działania reklamowe trwały półtora miesiąca, zasięgiem objęły telewizję, prasę, outdoor, radio, kino, Internet oraz ambient. Kampania realizowana była dwuetapowo – na poziomie teasera (serwis docelowy: zatanisci.pl) oraz rozwiązania (serwis docelowy: tanio.pl). Działania outdoorowe skoncentrowano w małych i średnich miastach, gdzie zapamiętywalność kampanii sięgnęła 54%, w pozostałych miejscowościach (bez outdooru) wyniosła 41,6%.

Osiągnęliśmy nasz najważniejszy cel; zbudowaliśmy świadomości marki tanio.pl. Jak wykazały badania ilościowe ad hoc, zrealizowane na zlecenie WP przez firmę Gemius, świadomość wspomagana marki tanio.pl sięgnęła po kampanii 35%, plasując ją na drugiej pozycji wśród badanych, tuż za ceneo.pl, a przed skapiec.pl i nokaut.pl. Niezwykle satysfakcjonujące były już zresztą dla nas efekty trwającego zaledwie tydzień pierwszego etapu kampanii. Ponad połowa przebadanych wówczas internautów stwierdziła, że zetknęła się z określeniem zataniści. Wśród osób codziennie korzystających z Internetu było to 57%. – mówi Marek Gawdzik z Wirtualnej Polski, Kierownik Zespołu Komunikacji.

Utworzony specjalnie na potrzeby kampanii serwis zatanisci.pl odwiedziło w październiku ponad milion unikalnych użytkowników (cookies). Witryna zanotowała w tym czasie 3,3 miliona odsłon. Tylko w pierwszych czterech dniach trwania teasera liczba odsłon zatanisci.pl przekroczyła 1,8 miliona. Zamieszczony tam manifest zatanistów poparło ponad 165 tysięcy internautów.

Sformułowanie “zataniści” wzbudziło sporo zamieszania. Dyskutowano je i tłumaczono sobie na internetowych forach, komentowano na stronach Nasza-Klasa.pl. Zaczęło tak naprawdę funkcjonować samodzielnie, na co zwrócili uwagę, w autorskich audycjach radiowych, m.in. Janusz Weiss czy Michał Figurski. – mówi Tomasz Bączek, Kierownik Działu Marketingu Wirtualnej Polski.

Co ważne, biorący udział w badaniu pod koniec I etapu kampanii pozytywnie ocenili wykorzystane w niej kreacje reklamowe. Reklamę radiową za “przyciągającą uwagę” uznało blisko 50%, reklamę internetową – 38,7%, reklamę TV – 34%.

Liczba unikalnych użytkowników (cookies) serwisu tanio.pl wyniosła w październiku 2,2 miliona, liczba odsłon przekroczyła zaś 25,6 miliona. Na tak dobry wynik wpłynął fakt, że kampania była szerokozasięgowa oraz wielokanałowa. Znaczenie miał również teaser i jego intrygujące hasło przewodnie „Jestem zatanistą”. Doskonale sprawdziło się poza tym zaplanowanie przez nas kampanii outdoorowej w małych i średnich miastach, skąd pochodzą internauci kupujący w Sieci najwięcej i najchętniej. Outdoor wzmocnił tu wszystkie inne kanały przekazu, mając znaczący wpływ na skuteczność kampanii w prasie, radiu czy telewizji. – opowiada Marek Gawdzik.

W chwili startu kampanii w bazie porównywarki znajdowało się 1200 sklepów. W czasie trwania działań reklamowych i tuż po ich zakończeniu do współpracy z tanio.pl zgłosiło się kolejnych 600.

Zakładaliśmy, że z przekazem reklamowym dotrzemy nie tylko do kupujących, ale i do właścicieli sklepów online. Tak błyskawiczny i silny odzew witryn sprzedażowych nieco nas jednak zaskoczył. Oczywiście bardzo pozytywnie. W niecały miesiąc ponad 600 sklepów zgłosiło chęć afiliacji z tanio.pl. Systematycznie włączamy je do porównywarki, podnosząc atrakcyjność witryny oraz wzbogacając jej asortyment. Co ważne, znacząco wzrosły też przychody serwisu (PCC). W październiku odnotowaliśmy ich pięciokrotny wzrost, względem średniej z dziewięciu miesięcy poprzedzających kampanię. – mówi Ewelina Binder, z-ca Dyrektora Pionu ds. E-Commerce.

http://tanio.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry