Różnice pomiędzy serwerami VPS a typu Cloud

Jeszcze jakiś czas temu rozwiązania cloud computing były nowinką. Nowinką, jaka przyjęła się wyjątkowo dobrze, poprzez co zaczęła być stosowana na wielką skalę. Niestety w wielu wypadkach dopisek Cloud w ofercie to wyłącznie zabieg marketingowy, a sam hosting nie ma wtedy nic wspólnego z koncepcją chmury obliczeniowej. Czym tak naprawdę jest chmura obliczeniowa? Co ją wyróżnia od pozostałych usług hostingowych?

Serwery VPS

Różnice pomiędzy serwerami VPS a typu Cloud 1Serwer VPS, czyli Wirtualny Serwer Prywatny, to wyjście pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Często wybieramy go, jeżeli mamy już na tyle zaawansowaną oraz popularną stronę, iż hosting współdzielony nam nie starcza, jednak równocześnie serwer dedykowany to już za dużo.

W praktyce wygląda to tak, iż rzeczywisty serwer przydzielany jest na parę wirtualnych maszyn. Należy jednakże podkreślić, iż wszelkie wirtualne maszyny są od siebie niezależne. Oprogramowania do wirtualizacji, jakie stosowane są do tego rodzaju serwerów, pozwolą na całkowitą emulację serwera fizycznego, czyli dedykowanego. Rozbieżność faktycznie jest jedna. O ile przy serwerach dedykowanych posiadamy własną maszynę na wyłączność, o tyle w wypadku serwerów VPS, z maszyny korzysta kilku klientów.

A jak jest z zasobami i zdolnościami konfiguracji? W zależności od konkretnego pakietu, opcji i uniwersalność ustawień jest zbliżona jak w wypadku serwera dedykowanego. Możemy powiększyć liczbę pamięci RAM lub moc procesora. Zasoby także są nieznacznie mniejsze. Jednakże VPS to wyjście znacznie tańsze od serwera dedykowanego. Często nawet niedrogie serwery VPS dorównują możliwościami serwerom dedykowanym.

Serwery typu Cloud

Chmura jest systemem, jaki umożliwia dostęp do zwirtualizowanej puli środków serwerowych za pomocą interfejsu programowania. Jak wiadomo, łączy się z tym moc obliczeniowa, pamięć masowa oraz interfejsy sieciowe. Interfejsy umożliwiają nam na szerokie kalibrowanie tych środków. Wszystko zależy od tego, czego w określonej chwili potrzebuje nasza strona internetowa lub sklep.

Co odróżnia chmurę od serwerów typu VPS? Przede wszystkim chmury są znacznie wydajniejsze. Serwer VPS pracuje autonomicznie od pozostałych serwerów na tej pojedynczej maszynie fizycznej. Jednakże musimy pamiętać, iż zazwyczaj hostingodawcy zapewniają nam pojemność pamięci masowej, jednak nie czas dostępu do niej. To, że aktualnie serwer pracuje sprawnie, nie znaczy, iż tak będzie także za parę miesięcy – szczególnie np. przed świętami, kiedy ruch na sklepach się zwiększa.

Zasoby na serwerze fizycznym potrafią się skończyć. Zdarzają się także fizyczne usterki, na jakie nie mamy wpływu. W takim wypadku, jeżeli potrzebujemy przenieść własne dane z serwera VPS na inną maszynę, może to potrwać nawet parę dni. Chmury korzystają z wielu rozmaitych serwerów. W związku, z czym również w chwili, kiedy zasoby się zużywają, jak również wówczas, kiedy serwer ulegnie awarii, nasze dane automatycznie zostają przekazane na drugi serwer. A my nie musimy denerwować się, iż nastąpi dziura w dostępie do serwisu.

Rozbieżność pomiędzy VPS a Cloud polega także na skalowalności zasobów. Oczywiście, możemy w trakcie używania VPS-a dokupić pamięć lub moc, jednak łączy się to z ręczną interwencją administratora. W chmurze posiadamy metodę autoskalowania. Znaczy to, iż jej zasoby same dopasowują się do tego, ile ich w określonym czasie potrzebujemy.

Przewaga serwerów typu Cloud nad innymi serwerami jest duża. Kto wie, być może w przyszłości będziemy korzystać wyłącznie z chmury?

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top