Samochód zastępczy na koszt sprawcy kolizji

Zdecydowana większość z nas na co dzień korzysta z samochodu lub ma do niego dostęp. Często jest  potrzebny do pracy lub załatwienia prywatnych spraw. Co zrobić gdy nagle nam go zabraknie?

Niektórzy brak czterech kółek, porównują do chwilowej utraty kończyny. Rzeczywistość na szczęście nie jest aż tak brutalna, ale potrafi solidnie zaskoczyć. Kolizja drogowa, zwana potocznie stłuczką może przytrafić się każdemu, nawet kierowcy skrupulatnie przestrzegającemu przepisy. Taka sytuacja zwykle kojarzy się z nawałem kłopotów, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba. Przecież trzeba załatwić w serwisie naprawę samochodu, a następnego dnia podwieźć dzieci do szkoły, dotrzeć na czas do pracy i popołudniu zrobić zakupy. Na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się, delikatnie mówiąc mało komfortowa.

positive man in car outdoor

Nasze położenie zależy od tego czy w kolizji jesteśmy sprawcą czy osobą poszkodowaną. Jeżeli to my doprowadziliśmy do stłuczki, to na pewno nie ma powodów do radości ponieważ wszystkie koszty związane z likwidacją zaistniałej szkody zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia, to z kolei wiąże się z utratą zniżek, przy zawieraniu polisy na następny rok. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli jesteśmy poszkodowani w całym zdarzeniu. Wtedy, nie musimy obawiać się życia bez samochodu, ponieważ ubezpieczyciel powinien zapewnić nam pojazd zastępczy.

Samochód zastępczy powinien być zapewniony przez ubezpieczyciela sprawcy, na okres likwidacji szkody powstałej na naszym pojeździe. Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych ma podpisane umowy o współpracy z wypożyczalniami, które udostępniają samochód zastępczy osobie poszkodowanej w kolizji. Samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela sprawcy powinien być co najmniej z tego samego segmentu, co samochód, który w wyniku stłuczki został uszkodzony. Przykładowo jeżdżąc SUV-em, nie otrzymamy w zamian małego wozu kompaktowego. Z punktu widzenia użytkownika pojazdu zastępczego, ogół operacji odbywa się bezgotówkowo. Całość formalności związanych z opłatami za wypożyczenie pojazdu załatwiana jest między towarzystwem ubezpieczeniowym, a firmą udostępniającą nam samochód. W przypadku, kiedy ubezpieczyciel nie zaproponuje auta zastępczego, możemy wynająć je sami. Po wynajęciu samochodu dostarczamy faktury do firmy ubezpieczeniowej w celu ich rozliczenia. Jednak decydując się na taki krok, warto najpierw skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i uzyskać szczegółowe informacje, na temat warunków wypożyczenia. Zdarzały się, bowiem sytuacje w których firma ubezpieczeniowa odmawiała zwrotu kosztów wynajmu, powołując się np. na zbyt wysoką cenę za dobę wypożyczenia samochodu. Innym rozwiązaniem, może być auto otrzymane na czas naprawy z serwisu, który naprawia nasz samochód. Jeżeli w opisanej lub innej sytuacji potrzebujemy samochodu, z łatwością wypożyczymy go przez Internet. Na stronie firm świadczących tego typu usługi, przejrzymy gamę dostępnych modeli, przeprowadzimy kalkulacje kosztów wynajmu oraz ustalimy terminy i miejsca, odbioru i zwrotu pojazdu.

Tekst został przygotowany we współpracy z wypożyczalnią Fleet Corp z Warszawy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top