Sekrety organizowania koncertów

Każdy kto kiedyś organizował koncert zdaje sobie sprawę z tego iż nie jest to łatwe przedsięwzięcie, składa się ono bowiem z wielu etapów i szczegółów, których zaniedbanie może doprowadzić wydarzenie do fiaska. Poniżej zostanie przedstawione kilka aspektów ściśle związanych z organizacją koncertu, a także jego kompleksową obsługą techniczną.

Po co organizujemy koncert?

Pytanie to wydaje się dosyć banalne, i owszem takie jest, ale jedynie z perspektywy osoby, która ma zamiar wziąć udział w tym wydarzeniu jako słuchacz. Takiej osobie przyświeca zazwyczaj jeden cel jakim jest dobra zabawa. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku artysty czy osób odpowiedzialnych za marketing. Każdy koncert ma bowiem inny cel. Może to być promocja nowej płyty, Koncert może mieć aspekt czysto zarobkowy, pozyskanie nowej publiczności czy też może być częścią trasy koncertowej, która to z kolei ma swój własny cel.

Techniczna obsługa koncertu.

Sekrety organizowania koncertów 1Gdy znamy już cel organizowanego przez nas koncertu należy zastanowić się nad logistycznym, i przede wszystkim technicznym  aspektem całego przedsięwzięcia. Oczywistym jest, że nie poradzimy sobie z tym sami, najlepiej w tym celu wynająć doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się kompleksową obsługą techniczną koncertu. Doskonałym przykładem firmy która prowadzi takie działania jest slservice.pl. Ta podpoznańska firma posiadająca niezwykle bogate doświadczenie w organizacji imprez i koncertów jest w stanie w najlepszy możliwy sposób zadbać o takie aspekty imprezy jak nagłośnienie sceniczne, oświetlenie całej imprezy. Slservice.pl zajmuje się także budową konstrukcji scenicznych i wizualizacjami które towarzyszą organizowanym przez nas wydarzeniom. Korzystając z ich usług nie musimy martwić się także o backline czyli transport i udostępnienie.

Kiedy, gdzie, i dla kogo?

Jeśli zadbaliśmy już o kompleksową obsługę techniczną koncertu czas skupić się na innych aspektach, które są nie mniej ważne. Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest to kiedy mamy zamiar zorganizować koncert. Nie jest to łatwe pytanie, a raczej jest ono tym, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Wielokrotnie słyszałem o koncertach organizowanych w piękne słoneczne, i co ważniejsze wolne (dla większości osób dni) które nie cieszyły się popularnością. Byłem też świadkiem koncertów organizowanych na przykład w poniedziałek, w czasie których sala pękała w szwach. W trakcie doboru czasu wydarzenia powinniśmy się raczej skupić na możliwościach które mamy – dla przykładu, organizacja koncertu w dużym mieście w piątek lub sobotę może być o wiele bardziej kosztowna, z kolei jeśli mówimy o małych miastach to organizacja wydarzenia w “środku” tygodnia może okazać się kompletną klapą. Kolejnym pytaniem na które trzeba znać odpowiedź jest miejsce koncertu. Zależy ono ściśle od osób, które będą brały w nim udział. Złym pomysłem jest organizowanie koncertu muzyki klasycznej czy jazzu w miejscu przeznaczonym dla osób słuchających punk rocka czy muzyki elektronicznej. Powinniśmy dobierać miejsce do profilu osoby, której spodziewamy się na koncercie.  Odpowiadając na ostatnie pytanie – a więc dla kogo musimy niejako cofnąć się do celu naszego wydarzenia. Warto zdać sobie sprawę czy organizujemy wydarzenie dla zagorzałych fanów artysty czy może stara się on zdobyć nową publiczność a na wydarzeniu znajdą się kompletnie przypadkowe osoby.

Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys tego o co należy zadbać podczas organizacji takiego eventu jak koncert. Pominięty został aspekt organizacji cateringu, i promocji i reklamy wydarzenia, które to jest kluczem do jego sukcesu całego przedsięwzięcia, świadczy to jedynie o tym jak trudnym zajęciem jest organizacja koncertu. a szerzej omówiona tutaj kompleksowa obsługa techniczna koncertu jest jedynie wierzchołkiem góry jaką możemy nazwać proces organizacji koncertu. Warto o tym pamiętać gdy następnym razem kupimy bilety na występ ulubionego artysty.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top