Sher.ly dostaje milion złotych i wysyła pierwsze Sherlyboxy

Krakowski start-up technologiczny Sher.ly poinformował o pozyskaniu miliona złotych na dalszy rozwój firmy od funduszu KPD Investment. Środki zostaną przeznaczone na stworzenie sieci dystrybucji w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz integrację aplikacji Sher.ly z urządzeniami NAS jednego z wiodących producentów.

Twórcy start-upu obecnie przygotowują się również do wysyłki pierwszych, znacznie dopracowanych względem prototypów urządzeń Sherlybox, których produkcję w czerwcu ubiegłego roku sfinansowała społeczność serwisu Kickstarter.com. Zebrano wówczas 154 106 dolarów, a zakładany pierwotny cel został zrealizowany w 223%. Od czasu zakończenia kampanii Sherlybox zyskał jeszcze zgrabniejszą obudowę, praktycznie od nowa zaprojektowano także kieszeń wewnętrznego dysku. Dopracowano również aplikację, która w wersji 1.5 zaoferuje użytkownikom szereg usprawnień pod wspólnym mianownikiem intuicyjności.

20150524_sherly_006

Z entuzjazmem patrzymy na przyszłość globalnego rynku wymiany danych. Mamy plan jak go zmienić i gotowy, dopracowany produkt. Ostatnio zostaliśmy nominowani przez magazyn CIO Review do grupy 20 najbardziej obiecujących światowych dostawców rozwiązań opartych o przetwarzanie w chmurze. Każdy kolejny krok w rozwoju spółki potwierdza słuszność objętego kierunku i jednocześnie motywuje do coraz większego wysiłku. Nie ma nic bardziej budującego od spotykania na swojej drodze ludzi doceniających nasz pomysł i wierzących w jego międzynarodowy sukces. Witamy KPD Investment w gronie naszych inwestorów, dziękując za wsparcie i zaufanie – powiedział Błażej Marciniak, CEO Sher.ly.

W KPD szukamy pomysłów innowacyjnych o bardzo wysokim potencjale wzrostu. Inwestujemy w projekty posiadające przewagę produktową i rynkową lub technologiczną z zaangażowanym oraz zmotywowanym zespołem gotowym poświęcić się przedsięwzięciu. Sher.ly doskonale wpisuje się w te założenia. Cieszymy się, że dołączają do naszego portfela – dodał Dariusz Grądek, prezes zarządu KPD Investment.

Aplikacja Sher.ly stanowi alternatywę dla usług przetwarzania danych w chmurze publicznej. Dropbox, Box, czy OneDrive wymagają, by pliki zostały w pierwszej kolejności przesłane na serwer lub na nim stworzone. Wysyłanie większych plików może trwać długo, a dodatkowa przestrzeń jest płatna. W czasie przesyłania poufnych danych na zewnątrz mogą także dostać się w niepowołane ręce.

Sher.ly działa natomiast w zamkniętym środowisku. W odróżnieniu od chmury publicznej żaden plik nie jest wysyłany na zewnętrzne serwery. Za pośrednictwem technologii Gateless VPN dane trafiają bezpośrednio do upoważnionych odbiorców. Udostępnione pliki dzięki autorskiej technologii Metasync niezależnie od ich rozmiaru już po paru sekundach są widoczne dla wybranych wcześniej członków danej grupy i już wtedy mogą być pobierane. Aplikacja Sher.ly pozwala dodatkowo zarządzać wszystkimi usługami w chmurze publicznej (Dropbox, Box, OneDrive, Google Drive) bezpośrednio z samej aplikacji.

20150612_sherly_008

Sherlybox to rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników aplikacji Sher.ly wymagających stałej dostępności dzielonych z innymi plików. Urządzenie działa niczym sieciowy dysk NAS, jednak można go skonfigurować dosłownie używając jednego palca i umożliwia intuicyjne zarządzanie przestrzenią dyskową z poziomu aplikacji na komputerze. Dzięki Sherlybox udostępniane dane są dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Użytkownik nie musi włączać swojego komputera. Wystarczy, że Sherlybox jest podpięty do zasilania i internetu.

Sherlybox działa pod kontrolą otwartego systemu Linux na platformie Banana Pi. Z zewnątrz urządzenie wyposażono w wejście USB, port HDMI oraz wyjście audio. Dzięki otwartej platformie użytkownicy mogą wzbogacać funkcjonalności dodając własne aplikacje, jak systemy typu media center Plex.tv czy Kodi, dzięki czemu z Sherlyboxa możemy oglądać filmy bezpośrednio na dużym ekranie telewizora lub monitora.

Twórcami Sher.ly i Sherlyboxa są Marek Cieśla oraz Błażej Marciniak. Marek to współtwórca odtwarzacza mediów ALLPlayer oraz pierwszego polskiego benchmarku Catzilla, a także ojciec kilku polskich start-upów. Błażej Marciniak posiada duże doświadczenie w zakresie rozwiązań bezpiecznej komunikacji w sieci. Jest również pomysłodawcą technologii GatelessVPN. Spółka we wcześniejszych rundach finansowych pozyskała wsparcie funduszy Satus, Innovation Nest oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top