Skuteczne badanie efektywności pracowników

Badanie efektywności pracowników to jeden z kluczowych elementów zarządzania firmą. Większość menadżerów zdaje sobie z tego sprawę. Nie posiadają jednak odpowiednich narzędzi, które efekty audytu zamieniałyby na mechanizmy usprawniające pracę.

Metody badania efektywności pracowników

Skuteczne badanie efektywności pracowników 1Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają ocenić efektywność w pracy. Jedna z nich to metoda opisowa. Polega ona na wypisaniu mocnych i słabych stron pracowników. Jest ona dosyć popularna. Ma jednak jedną zasadniczą wadę. Oceny opisowe są zazwyczaj subiektywnym wynikiem obserwacji autora.

Kolejną z metod jest punktowa skala ocen. Stosując tę procedurę, zestawia się określony zbiór czynników efektywności, takich jak ilość i jakość wykonanej pracy, motywacja, czy obecność w firmie. Zazwyczaj czynniki te oceniane są w pięciostopniowej skali.

Inną interesującym sposobem są przypadki krytyczne. Ocenia się wówczas konkretne zachowania mające wpływ na efektywność i jej brak. Posiadając listę przykładów zaczerpniętych z życia, można przeprowadzić case study, które w przyszłości będzie można wykorzystać przy ocenie innych pracowników.

Można również spróbować metody porównań grupowych. Polega na zestawieniu efektywności jednego z pracowników z pracą innego. Ocenę można stosować również w porównaniu do grupy osób. Istnieją 3 najpopularniejsze metody porównań:

  • ranking indywidualny
  • ranking grupowy
  • porównania parami

Korzyści płynące z badań efektywności

Proces oceny produktywności jest niezwykle istotny. Pozwala między innymi na świadomą organizację pracy. W momencie rozpoznania słabych i silnych stron swoich pracowników, uzyskuje się wiedzę dotyczącą mechanizmów, które należy zoptymalizować. Pracodawca będzie wiedział, w jakie szkolenia należy inwestować i jakie segmenty działalności przynoszą straty.

Identyfikacja barier ograniczających wydajność wskazuje obszary, w których pracownik nie czuje się najlepiej. Samo zaangażowanie w pracę nie zawsze jest kluczem do sukcesu. Niezwykle istotne jest odpowiednie dostosowanie roli pracownika do jego predyspozycji. Warto czasami zmienić odrobinę profil stanowiska, żeby podnieść wydajność i możliwie najlepiej wykorzystać atuty podwładnych. Wsparcie ze strony organizacji jest bardzo ważne. Kiedy pojawiają się problemy, pracownik nie może być pozostawiony z nimi sam. Na efektywność wpływają często bariery organizacyjne. Badanie efektywności pracowników pozwala je zidentyfikować, a w efekcie usunąć i usprawnić procesy w firmie.

W momencie identyfikacji barier ograniczających efektywność, pracodawcy łatwiej jest przygotować system motywacyjny. Odpowiednie zmotywowanie pracowników ma ogromny wpływ na ich wydajność. Poznanie potrzeb podwładnych to jedna z korzyści, jakie daje nam badanie efektywności. Dobra atmosfera daje obopólne korzyści.

Maksymalizację korzyści wynikających z badania efektywności pracowników można osiągnąć poprzez automatyzację. Wykorzystanie mocy obliczeniowej algorytmów oszczędza czas, jak i środki. Oprogramowanie monitorujące wydajność pracy pozwala często na śledzenie efektywności przy pomocy aplikacji mobilnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca może kontrolować sytuację w firmie, niezależnie od tego, czy jest w domu, czy na przykład na urlopie. Automatycznie generowane raporty pozwalają zaoszczędzić godziny pracy osób, które zajmują się sporządzaniem tego typu dokumentów. W ten sposób nie trzeba też angażować zewnętrznych firm, wykonujących audyty.

Trudności na jakie można trafić podczas badań

Monitoring wydajności pracy często naznaczony jest negatywnym piętnem. Wynika to z prostego faktu. Pracownicy nie lubią być oceniani. Odnoszą oni wrażenie,  że ktoś patrzy im na ręce w poszukiwaniu błędów, które mogą zaważyć na ich karierze. Dlatego wyjątkowo istotne jest odpowiednie przygotowanie pracowników do audytu. Cel badania musi być jasno wyznaczony. Pracownicy muszą wiedzieć, jaki efekt ma ono przynieść i że służy wspólnemu dobru.

Dobrą praktyką jest również regularność badań efektywności. Kiedy audyt wykonywany jest systematycznie, pracownicy przyzwyczajają się do ocen. Oswojenie się z badaniami eliminuje element strachu, jaki zazwyczaj towarzyszy ocenie efektywności. Dlatego warto opracować system, który na bieżąco będzie wyłapywał przeszkody na drodze do optymalizacji procesów w firmie.

Badanie efektywności pracy nieodłącznie wiąże się ze sprawnym procesem zarządzania. Wiele jest metod, które usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, z której się korzysta, liczy się odpowiednie przygotowanie pracowników i systematyczność badań.

https://www.pclogger.net/pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top