Jak spać, żeby być wypoczętym?

Jak spać, żeby być wypoczętym? Pytanie to wydaje się banalnie proste. Dla jednych odpowiedzią będzie wczesna pora ułożenia się do snu, dla innych będzie to odpowiednia liczba godzin poświęconych na sen. Jeszcze inni skupią się na pomieszczeniu, które powinno cechować się idealną temperaturą. Nie ma recepty uniwersalnej, która mogłaby zagwarantować każdemu satysfakcjonujący sen, aczkolwiek warto wspomnieć o kilku czynnikach, na które należy zwrócić uwagę, jeśli rano budzimy się zmęczeni i rozdrażnieni.

Bezsenność może być spowodowana problemami osobistymi, przewlekłym zmęczeniem wynikającym z natłoku obowiązków lub stresu, który zawładnął naszym życiem. Jednakże istnieją osoby, które mimo przesypiania całej nocy i poświęcania na sen zalecanej ilości czasu wciąż są niewyspane. Z czego może wynikać problem?

Codzienne rytuały

Jak spać, żeby być wypoczętym? 1
fotolia.com, 121869392 | Autor: drubig-photo

Codzienne rytuały przed snem mają ogromny wpływ na nasz odpoczynek. Warto zrezygnować z posiłku na około 3 godziny przed planowanym wypoczynkiem. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekkostrawny.

Nasz organizm lubi regularność. Posiłki o ustalonej porze, odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, stały wysiłek fizyczny oraz stała godzina ułożenia do snu. Naturalny rytm sprawia, że nasz mózg i narządy wewnętrzne wyciszają się i pozwalają sobie na swobodny odpoczynek.

Zadbaj o temperaturę

W sypialni zaleca się temperaturę w przedziale od 18 do 22 stopni. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, może dojść do przegrzania. Ponadto, nie warto stosować w sypialni ciężkich aromatów, ponieważ mogą one doprowadzać do rozdrażnienia. Nasz organizm najlepiej reaguje na świeże powietrze pozbawione jakichkolwiek zapachów. Jeśli nie potrafimy odmówić sobie przyjemnego zapachu towarzyszącego palonym świecom, to idealne będą delikatne aromaty lawendy, róży, mięty i jałowca. Nie przytłaczają i są wystarczająco świeże, by nasz organizm mógł się wyciszyć.

Nie zapomnij o właściwie dobranym materacu

Na sen ma również wpływ właściwy dobór materaca, bez którego wywietrzona sypialnia o odpowiedniej temperaturze nie zapewni nam komfortowego wypoczynku. Idealnym rozwiązaniem jest nowoczesny materac inspirowany kosmosem. Materac Tempur dopasowuje się do ciężaru, kształtu i ruchów sylwetki. Pierwotnie materiał był stosowany do ochrony astronautów podczas startu w przestrzeń kosmiczną. Zaawansowane technologie pozwoliły jednak na przystosowanie materiału do warunków ziemskich, dzięki czemu każdy z nas ma szansę na prawdziwie relaksujący wypoczynek.

Zdaniem specjalistów, liczenie przysłowiowych baranów i przewracanie się z boku na bok nie są rozwiązaniami, które sprawiają, że nasz mózg sam, automatycznie przełączy się w tryb snu.

Poczytaj, wycisz się, posłuchaj muzyki

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poczytanie, posłuchanie wyciszającej muzyki, wykonywanie delikatnych ćwiczeń relaksacyjnych, czyli wszystkiego co sprawi, że nasz organizm będzie miał szanse na naturalne wyciszenie się. Nawet godzinę przed snem warto odstawić wszelkie urządzenia zwracające naszą uwagę, telefony komórkowe, telewizję, komputer.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top