W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji?

Kiedy człowiek wymyślał pierwsze maszyny, nie mógł się spodziewać, jak wielki wpływ na sposób, w jaki pracujemy, będą miały w przyszłości. Roboty przemysłowe są już prawie wszędzie i są obowiązkowe dla każdej firmy chcącej się rozwijać w sposób prężny. Jeżeli jesteśmy właścicielem firmy w sektorze przemysłowym, jest to naturalne, że będziemy dążyć do jak największego stopnia automatyzacji. Jak roboty przyczyniły się do tego, że produkcja jest już praktycznie tylko w ich „rękach”?

Dla producenta zalety wykorzystywania robotów w produkcji są widoczne gołym okiem. W porównaniu z człowiekiem są szybsze, dokładniejsze i niezawodne, poprzez wyeliminowanie czynnika ludzkiego. Maszyna nie ulega zmęczeniu i może pracować 24 godziny na dobę. Dobrze zaprogramowana i serwisowana na bieżąco będzie wykonywać swoje czynności w sposób bezbłędny w nieskończoność. Dlaczego by tego nie wykorzystać?

W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji? 1

Rozwój robotyzacji pomógł firmom w kilku kwestiach. Poprzez panujący niż demograficzny i ubywanie ludzi w wieku produkcyjnym w wielu krajach, przemysł zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników. A dobrze zdajemy sobie sprawę, że wyszkolenie specjalisty od zera kosztuje, i to nie mało. Najgorsze dla firm jest to, że rynku nie obchodzi brak kadry, więc żeby dostarczyć swoje wyroby w tych niesprzyjających warunkach, muszą korzystać z pomocy robotów. To robotyzacja daje szansę zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów produkcji, przy ciągłym utrzymaniu jednakowej jakości.

W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji? 2

W parze z rozwojem technologii pojawiają się stanowiska pracy, które są zbyt niebezpieczne. Roboty nie mają już wykonywać tylko monotonnych prac jak montaż, ale też takie, które grozą utratą zdrowia, a nawet życia przez naszego pracownika. Roboty sprawdzą się przy powtarzalności, w której ważne są precyzja i niezawodność, zarówno przy pracy nad pierwszym, jak i ostatnim egzemplarzem produktu. Dodatkowe elementy, w które wyposażani są mechaniczni „pracownicy” takie jak specjalistyczne czujniki, lasery skanujące lub inne systemy wizyjne pozwalają im reagować na otoczenie i w przypadku wystąpienia problemów w produkcji, zaprzestać jej.

Jaka przyszłość czeka zjawisko automatyzacji? Prawdopodobnie robotyzacja będzie postępować w coraz szybszym stopniu i w przeciągu następnych dekad przestrzeń w zakładzie produkcyjnym będzie współdzielona w równym stopniu przez maszyny i ludzi. Robotyzacja zapewni nie tylko szybszy proces wytwarzania dóbr, ale także zwiększone bezpieczeństwo dla pracowników.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top