W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji?

Kiedy człowiek wymyślał pierwsze maszyny, nie mógł się spodziewać, jak wielki wpływ na sposób, w jaki pracujemy, będą miały w przyszłości. Roboty przemysłowe są już prawie wszędzie i są obowiązkowe dla każdej firmy chcącej się rozwijać w sposób prężny. Jeżeli jesteśmy właścicielem firmy w sektorze przemysłowym, jest to naturalne, że będziemy dążyć do jak największego stopnia automatyzacji. Jak roboty przyczyniły się do tego, że produkcja jest już praktycznie tylko w ich „rękach”?

Dla producenta zalety wykorzystywania robotów w produkcji są widoczne gołym okiem. W porównaniu z człowiekiem są szybsze, dokładniejsze i niezawodne, poprzez wyeliminowanie czynnika ludzkiego. Maszyna nie ulega zmęczeniu i może pracować 24 godziny na dobę. Dobrze zaprogramowana i serwisowana na bieżąco będzie wykonywać swoje czynności w sposób bezbłędny w nieskończoność. Dlaczego by tego nie wykorzystać?

W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji? 1

Rozwój robotyzacji pomógł firmom w kilku kwestiach. Poprzez panujący niż demograficzny i ubywanie ludzi w wieku produkcyjnym w wielu krajach, przemysł zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników. A dobrze zdajemy sobie sprawę, że wyszkolenie specjalisty od zera kosztuje, i to nie mało. Najgorsze dla firm jest to, że rynku nie obchodzi brak kadry, więc żeby dostarczyć swoje wyroby w tych niesprzyjających warunkach, muszą korzystać z pomocy robotów. To robotyzacja daje szansę zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów produkcji, przy ciągłym utrzymaniu jednakowej jakości.

W jaki sposób robotyzacja przyczynia się do automatyzacji produkcji? 2

W parze z rozwojem technologii pojawiają się stanowiska pracy, które są zbyt niebezpieczne. Roboty nie mają już wykonywać tylko monotonnych prac jak montaż, ale też takie, które grozą utratą zdrowia, a nawet życia przez naszego pracownika. Roboty sprawdzą się przy powtarzalności, w której ważne są precyzja i niezawodność, zarówno przy pracy nad pierwszym, jak i ostatnim egzemplarzem produktu. Dodatkowe elementy, w które wyposażani są mechaniczni „pracownicy” takie jak specjalistyczne czujniki, lasery skanujące lub inne systemy wizyjne pozwalają im reagować na otoczenie i w przypadku wystąpienia problemów w produkcji, zaprzestać jej.

Jaka przyszłość czeka zjawisko automatyzacji? Prawdopodobnie robotyzacja będzie postępować w coraz szybszym stopniu i w przeciągu następnych dekad przestrzeń w zakładzie produkcyjnym będzie współdzielona w równym stopniu przez maszyny i ludzi. Robotyzacja zapewni nie tylko szybszy proces wytwarzania dóbr, ale także zwiększone bezpieczeństwo dla pracowników.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry