Sposoby nauki dla wzrokowców

Wyróżnia się trzy sensoryczne style uczenia: wzrokowy, słuchowy i kinetyczny. Charakteryzują się one innymi preferowanymi sposobami przyswajania nowych informacji.Wzrokowcy charakteryzują się dobrze rozwiniętą inteligencją wizualną i inteligencją przestrzenną, często pamiętają twarze nowo poznanych osób, ale nie zapamiętują ich imion, a ich pismo jest przejrzyste i staranne. Poza tym wzrokowców dekoncentruje ruch i bałagan, dlatego też są bardzo schludni i cenią sobie porządek.

Wśród zawodów z dobrze rozwiniętą inteligencją wizualno-przestrzenną, właściwą dla wzrokowców, można wymienić: architektów, fizyków, malarzy, rzeźbiarzy, szachistów i strategów.

Fiszki – dobry sposób nauki dla wzrokowców

Sposoby nauki dla wzrokowców 1Fiszki tradycyjne (papierowe) to małe, dwustronne karteczki ze słówkami, datą historyczną lub innymi zagadnieniami na awersie i definicją lub objaśnieniem na rewersie. Stanowią one pomoc naukową przydatną do nauki słówek, dat historycznych, nazw krain geograficznych etc. Występują one również w wersji elektronicznej, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się uczyć w autobusie lub w kolejce do lekarza. Można z nich korzystać po pobraniu aplikacji Fiszkoteka, która pozwala na tworzenie indywidualnych programów nauki i dodawanie nowych słówek. Wzrokowcom – osobom z rozwiniętą inteligencją wizualno-przestrzenną, zaleca się korzystanie z fiszek kolorowych, które znacznie ułatwią zapamiętywanie nowych informacji.

Mapy pamięci dla wzrokowców

Wzrokowcy najefektywniej uczą się z przejrzystych i ładnie napisanych notatek, dlatego polecanym rozwiązaniem dla nich są różnego rodzaju schematów i wykresów. Jednym z nich są mapy pamięci, zwane także drzewkami skojarzeń, które polegają na stworzeniu wykresu z tematem przewodnim i pogrupowanymi zagadnieniami. Dodatkowo zaleca się umieszczenie takiego wykresu w widocznym miejscu, gdyż znacznie ułatwi to proces przyswajania informacji.

Wzrokowcy – jak powinni robić notatki?

Notatki wzrokowców zwykle są bardzo przejrzyste, kolorowe i schludne, a wokół nich jest porządek. Osoby, które preferują ten styl uczenia się zazwyczaj chętnie korzystają z różnego rodzaju pomocy naukowych: ilustracji, schematów, wykresów i diagramów. Ponadto wszystkie ważne informacje są wyszczególnione graficznie np. podkreślone kolorem.

zobacz również: Jak zapamiętywać zwroty i słówka z języków obcych?

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top