Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe!

To jedne z najbardziej użytecznych i wielofunkcyjnych wózków jezdniowych unoszących. Swoją sławę zyskały dzięki dużej wartości udźwigu maksymalnego przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej uniwersalności i wielozadaniowości. O czym mowa? Oczywiście o wózkach widłowych terenowych, które stanowią temat naszych dzisiejszych analiz!

Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe! 1

Po pierwsze – wydajne

Wózki widłowe terenowe są niczym innym jak przystosowanymi do pracy w terenie, bardziej zaawansowanymi wózkami spalinowymi. Od swoich prototypów różnią się również nieco większym rozmiarem oraz możliwościami.
Dla przykładu: udźwig maksymalny tradycyjnego wózka czołowego to do ok 3-3,5 tony. Zdarza się jednak, że bardziej zaawansowane modele wózków o napędzie spalinowym mogą posiadać udźwig nawet do 7-8 ton. Nie zmienia to jednak faktu, iż zdecydowanie najbardziej efektywne są wózki widłowe terenowe o tonażu do 10 000kg!

Po drugie – nie do zatrzymania

Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe! 2

Być może zastanawialiście się, co oznacza tajemniczo brzmiące sformułowanie: “przystosowane do pracy w terenie”. Otóż, wyjaśniamy!
Wózki widłowe terenowe standardowo wyposażone są w opony w dwóch rozmiarach – większe z przodu, mniejsze z tyłu. Obydwie pary opon posiadają głębokie bieżniki. Do tego część z największych wózków widłowych terenowych może pochwalić się napędem na 4 koła. Wszystkie te elementy zapewniają:

 • lepszą przyczepność;
 • możliwość poruszania się po nierównym, grząskim, a nawet podmokłym terenie;
 • możliwość pokonywania wybojów, przeszkód oraz uszkodzeń w nawierzchni;
 • umiejętność jazdy “pod górkę” i pokonywania wzniesień.

A wszystko to przy zachowaniu stabilności i bezpieczeństwa przewożonego ładunku.

Po trzecie – wielofunkcyjne

Nie każdy wie, iż wózki widłowe terenowe mają możliwość przewożenia także ładunków sypkich, gruzu itp. W tym celu wystarczy w pojazdach zamontować dodatkowy osprzęt, dzięki któremu tradycyjny wózek unoszący zmienia się np. w mini koparkę czy nawet mini pług śnieżny. Wszystko zależy od potrzeb i kreatywności właściciela pojazdu.
Wybierając osprzęt do wózków widłowych terenowych warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
1. Przed zakupem sprawdź, czy element osprzętu, który zamierzasz kupić można zamontować na wózku widłowym terenowym.
2. Upewnij się, czy wspomniany element pasuje też i jest kompatybilny z posiadaną przez Ciebie marką i modelem pojazdu (osprzęt najlepiej zamawiać u tego samego dealera, gdzie zakupiony został wózek).
3. Dowiedz się jakie są sposoby montażu wybranej części i czy może on być wykonywany samodzielnie, czy będziesz musiał skorzystać z pomocy technika.
4. Dokładnie przeanalizuj wszystkie informacje dotyczące nowo zakupionego elementu – jakie jest jego przeznaczenie, udźwig, zalecane warunki pracy oraz konserwacja.
5. Sprawdź jakim okresem gwarancji objęty jest nabywany przez Ciebie towar oraz jakie są ewentualne warunki reklamacji części.
Dzięki swojej wielozadaniowości, wózki widłowe terenowe są chętnie wykorzystywane w wielu branżach.

Wózki widłowe terenowe – wykorzystanie

Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe! 3

Nie sposób wymienić wszystkich branż, w których sprawdzają się wózki widłowe terenowe. Można jednak pokusić się o wybranie tych najważniejszych, gdzie pojazdy te odgrywają znaczącą, istotną rolę. Będą to przede wszystkim:

 • przemysł ciężki – wydajne wózki terenowe o dużym tonażu z powodzeniem radzą sobie z przewożeniem podzespołów oraz gotowych elementów;
 • tartaki i przemysł drzewny – pojazdy te okazały się niezastąpione przy transporcie zarówno długich pni do dalszej obróbki, jak i podczas składowania ładunków z deskami; dzięki swojej stabilnej i solidnej budowie, wózki widłowe terenowe z łatwością obsługują długie ładunki, nawet na zewnątrz i w niesprzyjających warunkach pogodowych;
 • porty rybackie – wózki terenowe doskonale radzą sobie z obsługą na portach rybackich;
 • rolnictwo – gdzie wykorzystywane są głównie do transportowania plonów, ale niekiedy także i sadzonek itp.;
 • budownictwo – wózki widłowe terenowe bywają często używane na placach budów (oraz rozbiórek), głównie dzięki temu, iż idealnie sprawdzają się w dostarczaniu nawet bardzo ciężkich materiałów budowlanych, z łatwością poruszając się po nierównym czy zagruzowanych placach budowy;
 • armia – wózki terenowe, to obok ładowarek teleskopowych, jedne z najczęściej wybieranych urządzeń, które wykorzystuje się na potrzeby logistyki wojskowej: podczas transportu bliskiego, budowy i zaopatrzenia baz wojskowych oraz magazynów.

A jest to oczywiście zaledwie niewielka część branż i miejsc, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe terenowe.

Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe! 4

Cena

Jak łatwo można się domyślić, z uwagi na parametry odbiegające od możliwości tradycyjnych wózków widłowych, także i ceny tych pojazdów muszą się nieco różnić.
W tym miejscu warto podkreślić, iż ceny wózków widłowych terenowych zależą przede wszystkim od:
marki i modelu pojazdu;
stanu urządzenia (fabrycznie nowy lub używany);
– dodatkowego wyposażenia (osprzętu, ale także zmian i udogodnień wprowadzonych w samym pojeździe);
sposobu finansowania (rozłożenie płatności na raty, leasing, płatność gotówką);
– a nawet – źródła zakupu sprzętu!
Przedsiębiorcy decydujący się na zakup jednego z wózków widłowych terenowych powinni przygotować się na to, iż ceny tych pojazdów rozpoczynają się od kwoty ok 120 tysięcy złotych. Trudno natomiast określić górną granicę, gdyż zależy ona już od indywidualnych możliwości i wprowadzanych w pojeździe unowocześnień.
Co w przypadku, gdy zakup nowego wózka widłowego terenowego okazuje się niemożliwy ze względu na jego zaporową cenę? Istnieją dwie możliwości, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa:

 • jeśli obecność wózka terenowego nie jest w firmie konieczna stale, a jedynie sezonowo (np. w okresie letnim) można go wynająć;
 • natomiast w przypadku jeśli wózek widłowy terenowy potrzebny jest na stałe – istnieje możliwość zakupu używanego pojazdu, którego cena może być nawet o połowę niższa niż koszt fabrycznie nowego pojazdu.

Wózki widłowe terenowe – podsumowanie

Sprawdź co potrafią! Wózki widłowe terenowe! 5

Wózki widłowe terenowe to bardzo użyteczne i uniwersalne pojazdy, które dzięki dodatkowego osprzętowi zyskują nowe pomocne w wielu branżach funkcje. Dzięki swoim możliwościom jezdnym są niezwykle chętnie wykorzystywane w rolnictwie oraz budownictwie.
Szukasz wózka widłowego terenowego? Sprawdź tutaj!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top