Sprawdzone sposoby na stres

Stres jest naturalną reakcją fizjologiczna organizmu, która mobilizuje go do większej aktywności i szybszego działania. O ile krótkotrwały stres może być pozytywny i motywujący, o tyle długotrwałe uczucie zdenerwowania jest niszczące i osłabia. Na szczęście ze stresem można sobie radzić. Zobaczmy, jakie są najlepsze na to sposoby.

Sprawdzone sposoby na stres 1

Aktywność fizyczna

Nawet krótki wysiłek fizyczny pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Aktywność fizyczna zmniejsza w organizmie poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, a zwiększa poziom hormonu szczęścia, czyli endorfin. Endorfiny zaś sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Regularny trening zmniejsza ogólny poziom napięcia i stabilizuje nastrój. Oprócz tego ma korzystny wpływ na sen, metabolizm i wygląd. Obserwowanie tych efektów na swoim własnym przykładzie to dodatkowa motywacja do dalszych ćwiczeń i pracy nad swoim stresem.

Warto wiedzieć, że istnieją ćwiczenia, które są specjalnie przeznaczone do tego, aby redukować stres. Jest to np. Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona, zwana też treningiem Jacobsona. Progresywna Relaksacja Mięśni polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Według autora treningu – amerykańskiego lekarza, psychiatry i psychologa Edmunda Jacobsona, odprężenie psychiczne wynika z odprężenia fizycznego, ponieważ redukcja napięcia mięśniowego korzystnie wpływa na układ nerwowy. Poprzez zrelaksowanie całego ciała, pozbywamy się z organizmu stresu i negatywnych myśli z głowy.

Hobby

Dla wielu osób dobrym sposobem na odstresowanie się jest całkowite zanurzenie się w swoim hobby. Znalezienie swojej ulubionej aktywności pozwala oderwać się od codzienności, zapomnieć o problemach i zredukować stres. Trzeba przy tym zauważyć, że każdy może mieć inny sposób na spędzanie wolnego czasu i to, co dla jednych może być relaksem, drugim będzie wydawało się nudne. Warto szukać swojego własnego „sposobu na chill” i próbować różnych rzeczy.

Małe codzienne przyjemności

Każdego dnia trzeba znaleźć chociaż krótką chwilę tylko dla siebie. Wystarczy już pół godziny relaksu, aby zredukować stres. Można wykorzystać ten moment na słuchanie ulubionej muzyki, medytacje, kąpiel, czytanie książki czy pójście na masaż.

Odpowiednia ilość snu

Ciągłe niewysypianie się ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a niska jakość snu nasila reakcje stresowe. Należy spać 7-8 godzin, najlepiej w tych samych porach każdego dnia. Przed zaśnięciem warto wywietrzyć pokój i unikać ekranu komputera, telefonu czy telewizora, co pomoże mózgowi wyłączyć tryb czujności i spokojniej zasnąć, a w efekcie poprawić jakość snu.

Dieta

W redukcji stresu równie ważna jest odpowiednia dieta. Warto ograniczyć produkty takie jak kofeina, nikotyna, alkohol i fast foody. O wiele lepiej jest sięgnąć po wodę, ziołowe napary i zdrowe przekąski w formie owoców czy warzyw.

Terapia poznawczo-behawioralna

Kolejnym sprawdzonym pomysłem na zredukowanie stresu jest terapia poznawczo-behawioralna przeprowadzana stacjonarnie lub psychoterapia przez Internet, w której psycholog online kontaktuje się ze swoim pacjentem poprzez mail lub na żywo w trakcie wideorozmowy.

Należy zdawać sobie sprawę, że aby uczestniczyć w terapii nie trzeba mieć poważnych zaburzeń psychicznych czy problemów. Wiele osób robi to, aby poprawić jakość swojego życia. Nic w tym dziwnego ponieważ dzięki terapii wzrasta motywacja, polepsza się humor, zwiększa się chęć do działania i życia, a jakość snu jest wyższa. Szczególnie dobre efekty w tym zakresie wykazuje terapia poznawczo-behawioralna.

Aby wziąć w niej udział nie jest konieczne udanie się do specjalistycznego ośrodka. W dzisiejszych czasach jest to możliwe również z domu, dzięki usłudze takiej jak psychoterapia przez Internet. Polecanym miejscem zajmującym się terapią online jest ElpisOnline.pl. Na stronie dostępne są 3 gotowe kursy, które można dopasować do swoich potrzeb. Na redukcję stresu pomocny może okazać się program Elpis „Zrób to sam”, w którym pacjent otrzymuje specjalistyczne zadania i materiały do samodzielnego przepracowania. Dla bardziej wymagających dobre zaś będą programy Elpis Plus i Elpis Ekstra, w których oprócz usług zawartych w Elpis „Zrób to sam” zawierają spotkania online z panem lub panią psycholog.

Wpisy promowane

Wydarzenia

dev.js Summit 2022
13.10.2022
semKRK#20
28.10.2022
Weź nasz patronat!
31.12.2022

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry