Stawki podatkowe w firmie – dla kogo rozliczenie przez ryczałt?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zaangażowania w urzędowe i formalne sprawy, które niejednokrotnie wydają się przerastać potencjalnego przedsiębiorcę. Regulacje prawne odnoszące się do stawek podatkowych oraz systematycznych rozliczeń przychodów firmy stanowią jeden z podstawowych elementów prowadzenia własnego przedsięwzięcia. Z tego względu warto zapoznać się z możliwościami rozliczania finansów firmy i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Czym jest podatek ryczałtowy?

podatekRyczałt ewidencjonowany można w ogólny sposób określić jako alternatywną formę opodatkowania przychodów. Warto zaznaczyć, że wybór takiej opcji rozliczania przychodów wiąże się z rezygnacją z możliwości odliczania od podatku wydatków przeznaczonych na działalność firmy, czyli tak zwanych kosztów uzyskania przychodów. Podobna ewentualność stanowi więc sposób na oszczędność, jednak ze względów prawnych oraz finansowych nie jest dostępna dla wszystkich.

Uprawnieni do korzystania z ryczałtu

Fundamentalnym warunkiem, koniecznym do spełnienia, w przypadku kiedy chcemy mieć możliwości rozliczenia przez podatek ryczałtowy jest obowiązujący limit przychodów. Przedsiębiorcy, których przychody roczne nie są wyższe niż równowartość 150 tysięcy euro mogą skorzystać z tej formy rozliczania. Nowo powstałe firmy, które dopiero rozpoczęły działalność nie podlegają wspomnianemu limitowi. Opodatkowanie w formie ryczałtu mogą wybrać osoby fizyczne zaangażowane w prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze pozarolniczym, jak również posiadające przychody, których źródłem jest usługa wynajmu lub dzierżawy. Także osoby duchowne zaliczają się do grupy podatników, posiadających możliwość skorzystania z ryczałtu.

Ryczałt stawki – optymalizacja kosztów

Stawki ryczałtu ewidencjonowanego uzależnione są od formy prowadzonej działalności – niektóre okazują się wyjątkowo korzystne w porównaniu z tymi, które obowiązują w tradycyjnej formie opodatkowania. Przykładowo stawki przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi handlowe w formie ryczałtowej wynoszą 3%, co w porównaniu z ogólnie obowiązującą stawką – 18% wydaje się wyjątkowo zachęcające. Warto jednak wspomnieć, że mimo tak korzystnie prezentującej się różnicy w stawkach, należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z ryczałtu. Ryczałtowcy nie mają bowiem możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem, jak również samotnie wychowywanym dzieckiem.

Ponadto wszelkie koszty wpływające na uzyskany przychód nie są uwzględniane – z tego powodu osoby decydujące się na formę opodatkowania jaką jest ryczałt powinny dokładnie przeanalizować funkcjonowanie swojej działalności oraz koszty ponoszone przy okazji różnorodnych inwestycji. Podatnicy ryczałtowi mogą natomiast odliczyć od podatku składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Reasumując, warto wziąć pod uwagę wszystkie zarówno mocne, jak i słabsze strony omawianej formy opodatkowania. Kwestią indywidualną jest bowiem jej korzystność w odniesieniu do konkretnego przedsiębiorstwa.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top