Stawki podatkowe w firmie

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie zawsze kwestia rozliczeń podatkowych wydaje się łatwa do opanowania. Chociaż korzystamy z usług księgowych, warto dowiedzieć, w jaki sposób oblicza się stawki podatkowe w firmie. Przedsiębiorca nie zawsze też zobligowany jest do prowadzenia pełnej księgowości. Małe jednostki nie muszą również zatrudniać księgowej. Mogą za to korzystać z pomocy fachowych biur rachunkowych.

Rodzaje opodatkowania

firma2Wiedza dotycząca form opodatkowania to szansa na uniknięcie wielu błędów. Weźmy pod uwagę spółkę cywilną lub jednoosobową działalność gospodarczą. Takie podmioty mogą skorzystać z pięciu typów opodatkowania. Po pierwsze można rozliczać się na zasadach ogólnych, podług stawek 18% i 32%. Po drugie – istnieje opcja podatku liniowego. Jest to podatek o niezróżnicowanej stawce 19%. Po trzecie funkcjonują dwie formy zryczałtowane. W punkcie czwartym można wyszczególnić ryczałt od przychodów, a w piątym – kartę podatkową. W przypadku podatku liniowego i według stawek 18% i 32% płacimy podatek od dochodów. Od przychodów będziemy musieli odliczyć koszty. Obliczenie podatku wskazujące kwotę do zapłaty realizowane jest od różnicy. To, jaki procent stawki podatkowej będzie tożsamy naszej sytuacji finansowej zależy od kwoty dochodów. Jeśli przekroczy ona 85.528zł, wówczas zapłacimy podatek od stawki 32%. Tego typu rozwiązanie jest korzystne dla tych osób, które osiągają duże dochody, ale jednocześnie wykazują duże koszty. Aby nie wpaść w próg 32% zawsze można wybrać podatek liniowy.

Kiedy korzystny jest ryczałt, a kiedy karta podatkowa?

Ryczałt to opcja korzystna przede wszystkim dla osób prowadzących działalność usługową. Wówczas przedsiębiorca nie ponosi zbyt dużych kosztów. W przypadku opodatkowania zryczałtowanego urząd skarbowy nie sprawdza dokumentów kosztowych. Podatek płacony jest od przychodów. To, czy będziemy mogli skorzystać z ryczałtu uzależnione jest od kwoty przychodów. Nie każdy zatem może zdecydować się na taką formę. Zasądzona jest tym przedsiębiorcom, którzy nie uzyskują przychodów większych niż 150.000 euro.

Stawka procentowa zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Dla przykładu, jeśli prowadzimy działalność budowlaną, wówczas stawka zryczałtowanego podatku będzie wynosiła 5,5%. W przypadku prowadzenia działalności związanej z wynajmem, stawka wynosi 17%. W sytuacji wolnych zawodów (do których zaliczymy między innymi weterynarza) – 20%.

Karta podatkowa sprawdza się w wypadku małej działalności gospodarczej. Stawki w karcie podatkowej nie są obliczane pod kątem przychodów czy kosztów. Mogą być jednak zależne od ilości mieszkańców w mieście, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. O konkretnych stawkach można poczytać w obwieszczeniu Ministerstwa Finansów.

Kilka ważnych zasad

Jeżeli prowadzimy niewielką działalność gospodarczą, w której nie dokujemy zbyt wielkiej ilości transakcji, wówczas nie musimy prowadzić pełnej księgowości. Jesteśmy jednak zobowiązani do uzupełniania księgi przychodów i rozchodów. Niezmiernie istotna jest również ewidencja podatku VAT. W przypadku, gdy nasze przychody przekroczą 1,2 miliony euro, zatrudnić należy odpowiednie biuro rachunkowe lub księgową. Pomimo kosztów z tym związanych, podmioty wyżej wymienione będą pomocne przy kontaktach z urzędem skarbowym, a także przy rozliczeniach z fiskusem. Biuro rachunkowe lub księgowa są przydatne także wtedy, gdy musimy prowadzić dokumentację kadrową. Tego typu usługi również są charakterystyczne dla wyżej wymienionych jednostek. Więcej na temat podatków dowiesz się tutaj.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry