Suplementy diety – czy warto je zażywać?

Ostatnimi czasy zrobiło się naprawdę głośno o suplementach diety. Powstały one przede wszystkim po to, abyśmy mogli w łatwy sposób uzupełnić braki niektórych witamin oraz mikro- jak i makroelementów w naszym organizmie.

Tego typu preparaty, poza witaminami, zawierają także tłuszcze, enzymy oraz ekstrakty niektórych roślin, czyli innymi słowy substancje mające uzupełnić naszą codzienną dietę we wszelkie niezbędne składniki. Dzięki temu otrzymujemy pewność, że nasz organizm będzie funkcjonował bez zarzutu.

Forma, zalety, podział suplementów

Suplementy diety – czy warto je zażywać? 1
fotolia.com, 195460637 | Autor: Photocreo Bednarek

Suplementy diety są środkami spożywczymi, które z roku na rok zyskują na popularności. Jest to skoncentrowane źródło witamin oraz składników mineralnych, wykazujących efekt odżywczy lub też fizjologiczny. Bardzo często spotkać można je w formie wygodnych tabletek, kapsułek oraz płynów. Ich regularne zażywanie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia, a co za tym idzie – samopoczucia. Preparaty te dostarczają w skoncentrowanej formie składniki odżywcze o działaniu żywieniowym i składają się z substancji znajdujących się w normalnej żywności. Biorąc pod uwagę typ składnika odżywczego, można podzielić je na suplementy zawierające witaminy, składniki mineralne, polisacharydy, białka, jak i probiotyki.

Suplementy – gdy cierpisz na niedobór witaminy D

W przypadku, gdy odżywiamy się regularnie i dbamy o zbilansowaną i przemyślaną dietę, wówczas wraz z jedzeniem dostarczamy organizmowi niezbędnych ilości witaminy B, E i C. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że spośród różnego rodzaju suplementów, największe korzyści przynosi przyjmowanie tych, które w swoim składzie zawierają witaminę D. To właśnie ten rodzaj witaminy jest najtrudniej pobierany z jedzenia, dlatego też bardzo wiele osób cierpi na jej niedobory. Istnieją dwa rodzaje witaminy D: witamina D3, której źródłem jest m.in. słońce, jak i witamina D2, pochodząca z żywności lub też suplementów.

Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Przede wszystkim wpływa na wzmocnienie wytrzymałości kości, zapobiegając jednocześnie osteoporozie. Jest także wykorzystywana przez mięśnie w trakcie ruchu oraz przez układ odpornościowy w celu zwalczania różnego rodzaju infekcji.

Jednak suplementy diety to nie tylko preparaty z witaminą D, ale i wieloma innymi składnikami, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się lepszym zdrowiem. Współcześnie na rynku dostać można wiele różnych produktów, spośród których każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top