Sushi Nigiri – proste, smaczne i popularne

Termin sushi to dość ogólne pojęcie, gdyż można wyróżnić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt jego rodzajów. Sushi Nigiri razem z sushi Mak to dwa najpopularniejsze z nich. Nigiri wykonuje się w bardzo prosty sposób, poprzez uformowanie w dłoni ryżu a potem udekorowaniem go kawałkiem ryby lub jakimś owocem morza.

Najważniejsze w przygotowaniu Nigiri jest odpowiednio ugotowany ryż japoński z dodatkiem octu ryżowego. Przygotowanie jest dość proste, ale wymaga wprawy, więc za pierwszym razem niekoniecznie wyjdzie idealne. Charakterystyczny smak tej japońskiej potrawy może nie przypasować wszystkim gustom jednak warto spróbować przygotować ją samemu w domu. A potrzebne do tego będą:

Sushi Nigiri – proste, smaczne i popularne 1
  • 2 szklanki ryżu
  • 2 szklanki wody
  • 1/4 szklanki octu ryżowego
  • sól
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • ok. 1/2 kg świeżej ryby (np. filet z łososia, tuńczyka)
  • wasabi
  • sos sojowy
  • marynowany imbir

Zacznijmy od dokładnego oczyszczenia ryby. Gdy już jest gotowa, owijamy ją w folię i schładzamy. Następnie płuczemy ryż do momentu, aż woda będzie zupełnie czysta. Wodę w garnku doprowadzamy do wrzenia, dodajemy odrobinę soli poczym wkładamy do niej ryż. Zmniejszmy ogień na średnią moc.

Po 10 minutach gotowania, ryż powinien być już gotowy. Teraz zdejmujemy garnek i odstawiamy go na kolejne 10 minut, zostawiając na nim pokrywkę. Teraz bierzemy mały rondelek i gotujemy w nim ocet z dodatkiem małej ilości soli oraz cukru. Ryż przekładamy do drewnianego naczynia, po czym wlewamy do niego zalewę octową przy pomocy drewnianej łyżki. Pora wrócić do ryby, którą kroimy na prostokąty o grubości kilku milimetrów, tak, aby przykrywał w całości porcję ryżu.

Ryż formujemy w dłoni na wałki o długości 3-4 centymetrów. Co kilka kawałków należy przepłukać dłonie, gdyż ryż jest bardzo klejący. Zanim położymy rybę na ryżu, każdy kawałek posmarujmy wasabi. A potem posmarowaną stroną dociśnijmy do ryżu. Sushi Nigiri jest już gotowe! Można je jeść pałeczkami albo palcami.

Przygotuj taką potrawą sam w domu lub zamów ją poprzez stronę PizzaPortal.pl z restauracji Sushi 77 lub innego lokalu tego typu w Legnicy. 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top