Systemy zabezpieczeń w obiektach. Jak działają i co się dzieje w przypadku uruchomienia alarmu?

O bezpieczeństwo obiektu można zadbać na wiele sposobów. Ochrona fizyczna to jedna strona medalu i rozwiązanie wykorzystywane coraz rzadziej. Drugą są zaawansowane systemy zabezpieczeń, które wykryją zagrożenie automatycznie, często nawet wówczas, gdy jest ono niewidoczne „gołym okiem”. W jaki sposób działają i co dzieje się, kiedy alarm się uruchomi? Wyjaśniamy.

Systemy zabezpieczeń w obiektach. Jak działają i co się dzieje w przypadku uruchomienia alarmu? 1

Systemy zabezpieczeń w obiektach działają na kilka sposobów. Ich dwa podstawowe elementy – najczęściej wykorzystywane jednocześnie – to:

  • system monitoringu – a więc sieć kamer umiejscowionych w newralgicznych miejscach wewnątrz i na zewnątrz, sprzężonych z monitorem i specjalistycznym rejestratorem,
  • system alarmowy – czyli zespół czujników i sygnalizatorów, które informują o zagrożeniu.

Jak działają systemy zabezpieczeń w praktyce?

Nowoczesne systemy zabezpieczeń, np. te oferowane przez Seris Konsalnet – lidera rynku security w Polsce, działają w wysoce zautomatyzowany sposób. Oznacza to, że po konfiguracji przez ekspertów instalacja może działać niemal samodzielnie, nawet bez stałego nadzoru pracownika. Jak to możliwe?

Warto przyjrzeć się najbardziej zaawansowanym rozwiązaniom dostępnym na rynku, w tym inteligentnemu monitoringowi. Specjalistyczne kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości działają wspierane przez specjalne algorytmy, które służą automatycznej detekcji zagrożenia. W obiektach wyposażonych w taką instalację system sam zareaguje np. na pojawienie się na parkingu nieautoryzowanego pojazdu, wejście osoby trzeciej do strefy o ograniczonym dostępie czy na pozostawiony bez opieki podejrzany pakunek. Odpowiedzialność spoczywa więc na technologii, a nie na oku pracownika śledzącego obraz na monitoringu.

Podobnie funkcjonują czujniki, które są częścią systemu alarmowego – po uruchomieniu (można ustalić różne tryby pracy, np. określić godziny, w których działają czujniki ruchu) detektory błyskawicznie reagują na zagrożenie. Dają znać np. kiedy pojawi się tym, zostaną otwarte zabezpieczone systemem drzwi czy wybite okno. A to pozwala skrócić czas reakcji do minimum.

Alarm i co dalej?

Informacja o zagrożeniu wykrytym przez inteligentny monitoring oraz czujniki alarmowe jest natychmiast przekazywana. Jak? Na dwa sposoby. Z jednej strony najczęściej uruchamiają się sygnalizatory świetlne oraz dźwiękowe, które informują o problemie osoby znajdujące się na terenie obiektu, w tym ochronę fizyczną. Informacja może się też pojawić na urządzeniach służących jako jednostka do obsługi systemu zabezpieczeń na terenie obiektu.

Drugi typ powiadomień to te, które trafiają bezpośrednio do grupy interwencyjnej firmy z branży security, która nadzoruje obsługę systemu zabezpieczeń. Kiedy pojawi się zagrożenie, do zewnętrznego centrum monitoringu natychmiast dociera sygnał. Wówczas pracownik podejmuje próbę weryfikacji zagrożenia – może to zrobić np. przy pomocy kamer monitoringu albo telefonując do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na miejscu. Następnie na miejsce jest błyskawicznie wysyłana grupa interwencyjna i, w razie potrzeby, wzywane są odpowiednie służby porządkowe czy ratunkowe (policja, straż miejska itp.).

Jak więc widać, montaż dobrego systemu zabezpieczeń znacznie zmniejsza ryzyko eskalacji wszelkiego typu zagrożeń, a jego wdrożenie pozwala przy okazji ograniczyć wydatki na ochronę fizyczna obiektu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry