Systemy zakupowe nie bez przyczyny są stosowane coraz częściej

Nowe rozwiązania technologiczne coraz częściej dają o sobie znać. Coraz więcej procesów dotyczących wszelkich segmentów działań jest automatyzowanych lub podlega pod wsparcie zewnętrznych firm specjalizujących się w danej dziedzinie. Dlaczego tak stało się również z zakupami?

Odpowiedź jest prosta, a zarazem utwierdza w przekonaniu

Systemy zakupowe nie bez przyczyny są stosowane coraz częściej 1Wspomniane wyżej technologie mają ogromny wpływ na branżę zakupową. Usprawniają ją oraz pozwalają na obniżenie kosztów nawet o kilkanaście procent, a ponadto pozwalają na automatyzację procesów zakupowych. Coraz częściej okazuję się, że bez automatyzacji procesów zakupowych zarządzanie nimi staje się niemożliwe, ponieważ automatyzacja procesów ma również wpływ na możliwość komunikacji z dostawcami globalnymi, dlatego też procesy zakupowe stają się coraz to ważniejsze dla sprawnego funkcjonowania firm. Dzieje się tak, ponieważ podział łańcucha dostaw staje się coraz większy, a cykl życia produktów w wielu przypadkach coraz krótszy.

Czym dokładnie jest doradztwo zakupowe?

Są to czynności polegające na dostarczaniu usług inteligentnego doradztwa w obszarze zakupów, zaczynając od analizy, idąc poprzez doradztwo strategiczne i na pełnym wdrożeniu proponowanych rozwiązań włącznie z narzędziami IT kończąc. Ma to ogromne znaczenie dla wielu przedsiębiorstw/firm, ponieważ firma nie zawsze w ciągu codziennych działań ma czas, aby wyznaczyć sobie odpowiednie kierunki działań.

Na jakiej zasadzie powinno to działać?

Oszczędności w zakupach powinniśmy czynić z głową, ponieważ zła jakość oferowanych produktów powoduje zwiększoną liczbę reklamacji, więc bardzo ważne jest wypracowanie optymalnego rozwiązania dla wszystkich firm. Jedną z kluczowych dla branży zakupowej jest analityka big data. Jest to potwierdzone przez globalne badanie Deloitte – zdaniem 65 proc. ankietowanych dyrektorów działów zakupów w kolejnych dwóch latach to właśnie te rozwiązania wygenerują największy wpływ na branżę i okażą się najbardziej skuteczne. Zależność istoty analityki big data wskazał prezes zarządu firmy OptiBuy (http://optibuy.com/), która zajmuje się właśnie wszelkimi działaniami w systemach zakupowych.

Podsumowując

Przy wyborze ekspertów, którzy pomogą nam usprawnić procesy zakupowe należy zwrócić uwagę na dogłębną znajomość działań zakupowych, procesów produkcyjnych oraz struktur organizacyjnych. Rynek jest dosyć obszerny, natomiast gdybyśmy mieli wskazać przykładową markę, która kwalifikuje się pod przedstawione wytyczne, byłaby to wspomniana wyżej OptiBuy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top