Szorowarki – różne sposoby na lśniącą posadzkę!

Co sprawia, że podłogi w galeriach handlowych, na lotniskach, a nawet w obiektach sakralnych tak pięknie błyszczą? Jak możliwe jest osiągnięcie efektu idealnie czystej podłogi w miejscu, po którym każdego dnia depczą setki butów? Cóż, czyszczenie ręczne na niewiele się zda, a poza tym jest strasznie czasochłonne!

Szorowarki automatyczne do małych i średnich powierzchni

Rozwiązaniem będą urządzenia określane mianem szorowarek. Na rynku dostępnych jest jednak całe mnóstwo sprzętów tego rodzaju, co dla osoby która wybiera je po raz pierwszy może stanowić nie lada problem. Jakie są zatem typy szorowarek?

Źródło grafiki: https://www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne/szorowarki-jednotarczowe.html
Źródło grafiki: https://www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne/szorowarki-jednotarczowe.html

Chyba najbardziej oczywistą przestrzenią do użytkowania sprzętów czyszczących tego rodzaju są hale sprzedażowe w dużych sklepach. To właśnie w takich miejscach regularnie zauważyć można osoby, które pchają przed sobą urządzenie wyposażone w szczotki lub walcowate elementy, które to usuwają zanieczyszczenia z powierzchni podłogi. Takie urządzenia określane są mianem szorowarek prowadzonych ręcznie – wyróżnia się sprzęty z głowicą szczotkową (ruchome szczotki tarczowe, obracające się w tym samym kierunku), a także głowicą rolkową (szczotki walcowe obracające się w różnych kierunkach).

Jak wygląda kwestia zasilania? Dostarczanie mocy do silnika może być realizowane na dwa różne sposoby – za pomocą kabla podłączonego na stałe do sieci, jak również wbudowanych akumulatorów. To drugie rozwiązanie będzie znacznie lepsze do użytku w pomieszczeniach, w których stale znajduje się dużo osób – nie ma ryzyka potknięcia się o leżące na ziemi kable!

Maksymalna wydajność szorowarek ręcznych to powierzchnie o wielkości dochodzącej nawet do 3000 metrów kwadratowych. Co oczywiste, oczyszczenie takiej powierzchni przez jedną osobę może być dosyć męczące, dlatego gdy zachodzi potrzeba oczyszczenia podłogi na większej powierzchni (przykłady – galerie handlowe, hale sportowe i tym podobne), ciekawym wyborem będą urządzenia typu step-on, często określane także jako rydwan. To samojezdne urządzenia, których operator nie prowadzi już przed sobą, zamiast tego stojąc na specjalnym stopniu w trakcie czyszczenia powierzchni.

Szorowarki typu rydwan są równie zwrotne co i urządzenia prowadzone ręcznie. Manewrowanie nimi, dzięki niewielkiemu promieniowi skrętu (1,2m1), jest relatywnie łatwe. Dzięki temu, takie urządzenie sprawdzi się zarówno w ciasnych alejkach (choćby w supermarketach), ale także przy oczyszczaniu większych powierzchni.

Całkowicie inną klasą urządzeń do zastosowań przemysłowych są szorowarki do posadzek z dodatkowym fotelem dla operatora. To samojezdne urządzenia, które pozwolą na szybkie i sprawne umycie nawet dużych powierzchni, jak posadzki na dworcach, lotniskach czy hotelach. Wydajność tego rodzaju urządzeń może wynosić nawet 4500 metrów kwadratowych oczyszczonych w ciągu godziny!

Szorowarki jednotarczowe

Zupełnie oddzielnym rodzajem urządzeń są szorowarki do posadzek wyposażone w tarcze. W przeciwieństwie do opisanych powyżej zaawansowanych typów szorowarek, ich zadaniem jest nie tyle oczyszczanie danej powierzchni, co raczej zapewnienie jej odpowiedniego połysku. To znacznie prostsze konstrukcje, które obok czyszczenia twardych podłóg sprawdzą się także przy myciu powierzchni tekstylnych.

Urządzenia wyposażone w tarcze polecane są szczególnie tam, gdzie lśniąca posadzka jest ważnym elementem wizerunku firmy i prezentacji produktów. Idealnie sprawdzą się choćby w salonach samochodowych, butikach odzieżowych czy nawet muzeach.

Działanie szorowarki tarczowej opiera się o obrotową szczotkę umieszczoną centralnie z przodu urządzenia. Takie umiejscowienie elementu myjącego pozwala na znacznie bardziej precyzyjną pielęgnację powierzchni, dzięki maksymalnej sile docisku.

Eksploatacja szorowarki

Dużą zaletą sprzętów tego rodzaju jest ich bezobsługowość. Jedyną czynnością serwisową może być wymiana szczotek – w urządzeniach renomowanych marek nie trzeba do tego nawet żadnych specjalnych narzędzi! Zużytą szczotkę można bez większego problemu wyciągnąć z uchwytu za pomocą siły rąk, a wymiana zużytej głowicy czyszczącej na nową jest równie prosta.

Warto pamiętać także o tym, jak łatwe jest sterowanie parametrami szorowarki. Większość urządzeń wyposażona jest w intuicyjne pokrętła – do wyboru są maksymalnie 2-3 opcje. W przypadku szorowarek ręcznych (np. jednotarczowe) za panel sterujący służą jedynie manetki zamontowane na uchwycie sterującym (działają w systemie zero-jedynkowym).

Zakup szorowarki do posadzek może być całkiem niezłą inwestycją dla firm, w których często pojawia się potrzeba czyszczenia dużych powierzchniowo podłóg. Nie jest to duża inwestycja (najwyżej kilka tysięcy złotych), a może się okazać bardziej opłacalna niż wynajem firmy sprzątającej.

Na podstawie https://www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne.html.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top