Tabletki uspokajające – jak wybrać i czego unikać?

Każdy od czasu do czasu zmaga się ze stresem po ciężkim dniu w pracy, czy walcząc z codziennymi zmartwieniami. W przypadku długotrwałych i nasilonych problemów należy skonsultować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leki. Jednak na codzienne stresy i zmartwienia, szczególnie jeśli pojawiają się od czasu do czasu, można sięgnąć po tabletki uspokajające bez recepty.

Tabletki uspokajające - jak wybrać i czego unikać? 1

Preparaty ziołowe i roślinne mają tę zaletę, że nie otumaniają i nie usypiają i nie mają tylu efektów ubocznych co leki syntetyczne. Preparaty roślinne nie uzależniają, a wręcz przeciwnie, pomagają w walce z uzależnieniami. Działają jednak słabiej i nie pomogą na bardzo silne zdenerwowanie. Dlatego też jeśli żyjemy w stresie, warto przyjmować ziołowe tabletki uspokajające przez dłuższy czas. Zioła przynoszą efekt po 2 – 3 tygodniach przyjmowania.

Jak wybrać bezpieczne tabletki uspokajające?

Tabletki i suplementy uspokajające najczęściej zawierają takie zioła uspokajające jak dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity, melisa czy kozłek lekarski. W preparatach nowej generacji stosuje się tak zwane adaptogeny, czyli substancje ułatwiające organizmowi adaptowanie się do stresującego środowiska. Można tu wymienić przede wszystkim żeń-szeń, ashwagandhę i różeniec górski.

Wybierając ziołowe tabletki uspokajające warto sięgnąć po preparaty wytworzone z naturalnych, standaryzowanych ekstraktów roślinnych, minerałów i witamin. Warto kierować się zasadą “celan label” czyli czystej, czytelnej etykiety, która dokładnie podaje skład preparatu. Lepiej sięgać po preparaty, które nie zawierają sztucznych barwników i wypełniaczy i syntetycznych dodatków.

Szczególnie polecany jest ekstrakt z dziurawca zwyczajnego, który ma udowodnione właściwości antydepresyjne. Wyciąg z dziurawca wykazuje znaczną skuteczność w leczeniu umiarkowanej depresji i obniżenia nastroju. Przeciwdepresyjne działanie dziurawca łączy się z zawartą w nim hyperycyną i hyperforyną. Prawdopodobnie działanie to polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny. Niektóre osoby boją się efektów fotouczulajacych dziurawca. Jednak oparzenia słoneczne po stosowaniu preparatów z dziurawcem pojawiają się rzadziej niż raz na 10 tysięcy i nie należy się ich obawiać.

Wybierając tabletki uspokajające warto poszukać tych zawierających adaptogeny, jak ashwagandha czy żeń szeń. Ashwagandha posiada w swoim składzie glikowitanolidy (sitoindozydy, witanozydy). Działają one odtruwająco i antyoksydacyjnie, dzięki czemu ashwagandha działa przeciwstresowo i antydepresyjnie. Ponadto poprawia koncentrację i szybkość uczenia się. Natomiast substancje aktywne żeń-szenia regulują wydzielanie hormonów pojawiających się na skutek bodźca stresowego.

Według najnowszych badań krocyna, odpowiedzialna za żółty barwnik szafranu, znajduje zastosowanie w leczeniu depresji. Ekstrakt z szafranu wpływa na polepszenie ogólnego samopoczucia i działa odprężająco.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top