Techniczne rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej

Klimatyzacja przemysłowa to idealne rozwiązanie dla firm i zakładów produkcyjnych. Dopasowana do charakteru działalności i profilu produkcji znaczącą polepsza komfort pracy. Szeroki na rynku wybór klimatyzatorów zapewnia techniczne rozwiązania skrojone na miarę każdego przedsiębiorstwa.

Techniczne rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej 1

Klimatyzacja przemysłowa – podstawowe informacje 

Procesy produkcyjne specjalistycznie sprofilowanych przedsiębiorstw wiążą się nieodłącznie z generowaniem dużych ilości ciepła. Stwarza to konieczność zapewnienia odpowiednich warunków pracy – w zakładach i fabrykach kluczowe znaczenie ma nie tylko sam proces produkcji, ale również zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Spełnienie rygorystycznych wymogów określanych przez branżę wymusza więc na pracodawcach wprowadzenie optymalnych technologicznie udogodnień. Z pomocą przychodzą im techniczne rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej.

Zagwarantowanie odpowiednich parametrów powietrza, jego temperatury i wilgotności to podstawowe zadanie klimatyzacji przemysłowej. W wielu gałęziach produkcji (np. w przemyśle zbrojeniowym, medycznym, w produkcji energii elektrycznej czy branży IT) praca – bez szkody dla ludzi i maszyn – może odbywać się tylko w odpowiednich warunkach temperatury. W związku z tym pracodawca, udostępniając miejsca i stanowiska pracy zobowiązany jest, zgodnie z przepisami BHP, do zapewnienia temperatury dostosowanej do rodzaju pracy i sposobu jej wykonywania.

Klimatyzatory przemysłowe to urządzenia, których możliwości znacząco przewyższają inne instalacje kontrolujące powietrze w pomieszczeniach. Dostosowane do profilu produkcji idealnie sprawdzają się nawet w zakładach produkcyjnych, w których praca maszyn trwa nieprzerwanie przez całą dobę. Odpowiednio dobrane eliminują wszystkie szkodliwe czynniki, jakie mogą pojawić się w procesie produkcji – w związku z tym, ani wysoka temperatura powietrza, ani jego wilgotność czy poziom zanieczyszczenia nie zakłócą pracy na linii produkcyjnej. Techniczne rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej są tak zaprojektowane, by radzić sobie w naprawdę trudnych warunkach: wykorzystywane są np. w odlewniach, przemyśle metalurgicznym i hutach szkła. Świadczy to i ich wysokiej jakości i niezawodności.

Techniczne rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej

Klimatyzacja przemysłowa korzysta obecnie z dwóch najnowszych rozwiązań technicznych: klimatyzatorów ewaporacyjnych i inwerterowych.

Klimatyzatory ewaporacyjne (adiabatyczne) to ekonomiczny sposób chłodzenia i wentylacji hal i pomieszczeń produkcyjnych. Z 1kW energii elektrycznej można schłodzić powierzchnię przekraczającą nawet 200 m2. Ich największą zaletą jest praca na otwartym biegu powietrza, co daje możliwość wprowadzenia do pomieszczenia całkowicie świeżego i schłodzonego powietrza z zewnątrz. Zasadą ich działania jest chłodzenie poprzez odparowywanie wody i regulowanie poziomu wilgotności powietrza.  

Klimatyzatory ewaporacyjne można instalować wewnątrz hal produkcyjnych, na dachach czy bocznych ścianach obiektu. Dobrze sprawdzą się również w halach przemysłowych, w magazynach, w serwerowniach, szklarniach czy w branży gastronomicznej.

Klimatyzatory inwerterowe swoją pracę opierają na sprężarkach – nowa technologia różni się jednak od typowych klimatyzatorów sprężarkowych. Płynne nabieranie obrotów pozwala uniknąć prądu rozruchowego, dzięki czemu nie zwiększa się zużycie energii. Dodatkowo inwerter, gdy uzyska odpowiednią temperaturę, sam reguluje swoją wydajność, by zapobiec całkowitemu wyłączeniu się. Samoregulacja pozwala uniknąć energochłonnych cykli włączania się – sterowanie napięciem i mocą zależne jest od parametrów powietrza i otoczenia. Koszt instalacji klimatyzatorów inwerterowych zwraca się więc bardzo szybko.

Dobór klimatyzacji przemysłowej

Na wybór technicznego rozwiązania w klimatyzacji przemysłowej decydujący wpływ ma charakter produkcji i specyfika danego pomieszczenia, hali czy magazynu. Kluczowe znaczenie ma więc indywidualność rozwiązań, dostosowanych do potrzeb przemysłu. Decyzja o instalacji konkretnego rozwiązania powinna uwzględniać:

  1. profil i charakter produkcji
  2. bezpieczeństwo i komfort pracowników
  3. ochronę przed hałasem
  4. bezpieczeństwo przeciwpożarowe
  5. ogólne zasady BHP przedsiębiorstwa

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top