Li-Fi – przyszłość transmisji danych?

Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu opracowali bezprzewodowy system sieciowy, który może obsługiwać przesyłanie danych za pomocą światła zamiast fal radiowych. Prędkość transferu wynosi 130 megabitów na sekundę.

System nazwany roboczo „Li-Fi” przesyła dane za pomocą diod LED do fotoczujników zamontowanych w odbiornikach.

Informacje przenoszone są za sprawą zmian natężenia światła emitowanego przez diody. Jak zauważają naukowcy zmiany te są niezauważalne dla ludzkiego oka.

Nad projektem czuwa Harald Hass, niemiecki fizyk i profesor uniwersytetu w Edynburgu, który w zeszłym roku przedstawił na konferencji TED projekt „inteligentnego oświetlenia”, zestawu, który umożliwia wykorzystywanie istniejących systemów oświetleniowych do przekazywania danych z prędkością 50 megabitów na sekundę:

Fale świetlne w przeciwieństwie do fal radiowych nie mogą przeniknąć przez bariery w postaci ścian i murów. Dla jednych jest to istotna wada, dla innych zaś zaleta, gdyż użytkownicy korzystający z Li-Fi mają stuprocentową pewność, że dane przesyłane w pomieszczeniu nie trafią w niepowołane ręce. Inną zaletą Li-Fi może być także możliwość korzystania z tej sieci bezprzewodowej w miejscach takich jak pokład samolotu, gdyż fale świetlne nie zakłócają działania urządzeń radiowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top