To trzeba wiedzieć o nawożeniu storczyków

Storczyki to duża grupa bylin należąca do rodziny storczykowatych (Orchidaceae), do której zalicza się wiele gatunków i odmian. Większość gatunków stanowią kłączowe epifity, część z nich to przyczepiające się do skał litofity. Wyróżniamy również storczyki naziemne, czyli byliny o bulwach korzeniowych lub kłączach, storczyki saprofityczne, oraz wiele odmian mieszańcowych.

Storczyki to kwiaty odznaczające się niezwykle dekoracyjnym i urokliwym wyglądem. Są doskonałe do zdobienia naszych ogrodów, balkonów czy tarasów. Aby jednak odwdzięczyły się pięknym ukwieceniem należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację, a przede wszystkim o właściwie przeprowadzone nawożenie.

Kiedy nawozimy storczyki?

Sekretem prawidłowego nawożenia storczyków jest termin. Jeśli nie zapewnimy im dożywiania, może to wpłynąć na tempo ich kwitnienia i wzrostu. Rośliny te nawozimy tylko w okresie wegetacji i wzrostu. W czasie spoczynku nie powinniśmy ich dokarmiać. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wykazują w fazie rozrastania się i zawiązywania pąków kwiatów, czyli wiosną i latem. W okresie jesiennym ono maleje, a zimą całkowicie ustępuje.

 Z nawożeniem storczyków musimy wstrzymać co najmniej 3 miesiące po ich przesadzaniu, a także około 1-2 miesiące po zakupie nowych.

Wiosenne i letnie nawożenie storczyków

To trzeba wiedzieć o nawożeniu storczyków 1Najważniejszym składnikiem, niezbędnym do prawidłowego rozwoju storczyków jest azot. Jest on odpowiedzialny za bujny rozrost korzeni oraz łodyg. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest potas, odpowiadający za wzmocnienie kwiatów i korzeni. Storczyki potrzebują również fosforu, który pobudza produkcję chlorofilu, a także magnezu.

W sklepach znajdziemy szeroki wybór nawozów do storczyków, które zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe np. ten sklep ma dosyć sporo różnego typu nawozów: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-storczykow/. W ofercie znajdują się nawozy płynne przeznaczone do stosowania doglebowego lub dolistnego oraz wygodne w użyciu koreczki czy pałeczki, które wystarczy umieścić w glebie pomiędzy korzeniami roślin. Niezależnie od formy preparatu musimy szczególną uwagę zwracać na zamieszczone instrukcje dotyczące dawkowania. Przenawożenie storczyków grozi zasoleniem podłoża, a nawet spaleniem korzeni.

W przypadku storczyków niedawno przesadzanych lub o uszkodzonych korzeniach, najlepiej zastosować nawożenie dolistne. Płynnym nawozem spryskujemy liście rośliny lub korzenie powietrzne. 

Jesienne nawożenie storczyków

Od połowy sierpnia stopniowo zmniejszamy ilość podawanego storczykom azotu, zwiększając przy tym ilość fosforu i potasu. Powinniśmy więc przestawić się na nawozy o zwiększonych proporcjach fosforu i potasu względem azotu. Nawozy te wydłużają okres kwitnienia oraz stymulują rozwój nowych pąków kwiatowych, a także przygotowują rośliny do przejścia w stan spoczynku.

W okresie zimowego spoczynku roślin nawożenia należy całkowicie zaprzestać, ponieważ ich wzrost się wtedy zatrzymuje. Mała ilość światła słonecznego w tym okresie powoduje, że fotosynteza zostaje znacznie zahamowana, a co za tym idzie rośliny i tak nie wykorzystałyby dostarczanych im składników pokarmowych. Mogłoby to doprowadzić do zasolenia podłoża.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top