Tryb S24 – wszystko co musisz wiedzieć

Tryb S24 to sposób na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej lub spółki jawnej przez internet. Jeśli przyszli udziałowcy są w pełni przygotowani do zawiązania spółki, a system nie sprawi nam żadnych niemiłych niespodzianek, dzięki S24 będziemy mogli założyć spółkę nawet w 24 godziny.
Dziś podpowiemy co musisz o nim wiedzieć oraz w jaki sposób z niego skorzystać.

Możliwość zawiązania spółki przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym (tryb S24) istnieje od początku 2012 roku (źródło). 15 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy , w myśl których w trybie S24 oprócz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można zawiązać i zarejestrować w KRS także spółkę jawną i komandytową.

Od czego zacząć?

Tryb S24 - wszystko co musisz wiedzieć 1W celu rozpoczęcia działań konieczne jest założenie konta na na specjalnym portalu utworzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (ems.ms.gov.pl).

Abyś mógł skorzystać z konta, niezbędne będzie jego wcześniejsze uwierzytelnienie.

Jak? Przy pomocy zwykłego podpisu elektronicznego.

Jak uzyskać zwykły podpis elektroniczny?

Podpis możesz uzyskać w kilku prostych krokach.

  • Wejdź na na stronę internetową ekrs.ms.gov.pl.
  • Załóż konto użytkownika klikając na przycisk „Utwórz konto”. Aby utworzyć konto będziesz musiał podać swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail. Konieczne będzie również ustalenie hasło do logowania.
  • Kiedy utworzysz konto, potrzebna będzie jego aktywacja. Na adres e-mail otrzymasz kod weryfikacyjny, służący do tego celu.
    Uwaga:Konta użytkownika muszą założyć wszyscy przyszli wspólnicy spółki oraz osoby mające reprezentować spółkę (członkowie Zarządu).
  • Aby aktywować podpis elektroniczny, umożliwiający podpisywanie dokumentów rejestracyjnych spółki, zaloguj się na swoje konto, kliknij zakładkę „Moje konto”, następnie „Podpisy”i  aktywuj podpis profilem MS.

Już niebawem istotne zmiany

Uwaga: już niebawem zwykły podpis elektroniczny nie będzie wystarczający do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24. Zgodnie z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw formularz będzie można podpisać tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Te podpisy używane są aktualnie do zawiązywania spółek jawnych, komandytowych oraz do wprowadzania zmian w umowie.

Nowe prawo ma nie tylko ulednoliścić aktualne regulacje, ale przede wszystkim zapobiec nadużyciom.

Brak konieczności podpisywania aktu notarialnego

Skorzystanie z trybu S24 eliminuje również konieczność kosztownego sporządzenia aktu notarialnego. Dla wielu przedsiębiorców jest to kluczowym argumentem, przemawiającym za wyborem takiego sposobu zawiązania spółki – twierdzi jeden ze specjalistów grupy consultingowej McCarthy & Taggart Group.

Rzeczywiście, wykorzystując S24 wszystkie dokumenty będziesz mógł wypełnić, korzystając ze specjalnych szablonów, a następnie złożyć elektronicznie. Eliminuje to konieczność ręcznego wypełniania dokumentów i dostarczania ich do sądu.

Warto wspomnieć tu jednak, że gotowy szablon może stanowić ograniczenie swobody kontraktowej wspólników nowej spółki. Wzoru nie da się bowiem zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb. Jednak jak pokazuje doświadczenie, dla większości klientów gotowy wzór jest w zupełności wystarczający.

Istotnym atutem procedury S24 jest również krótki termin rozpatrzenia wniosku przez sąd rejestrowy. Zazwyczaj jest to od 1 do kilku dni roboczych.

Preferencyjna stawka za wpis do KRS

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rejestrację spółki w trybie S24 zapłacą preferencyjną stawkę opłaty sądowej za wpis do KRS. Wynosi ona 250 zł (zamiast 500 zł w przypadku tradycyjnego sposobu rejestracji spółki. Należy pamiętać również o konieczności uiszczenia opłaty w wysokości 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jedynie wkład pieniężny

Ograniczeniem, zwłaszcza dla niektórych przyszłych udziałowców może być fakt, że do zarejestrowanej poprzez S-24 spółki na pokrycie kapitału zakładowego można wnieść jedynie wkład pieniężny.

S24 to nie wszystko

Nowa spółka powinna złożyć do Urzędu Skarbowego dane uzupełniające na druku NIP-8. Termin na złożenie tego druku wynosi 21 dni od dnia zarejestrowania.

Nie mniej istotne jest zgłoszenie wspólników jako płatników składek oraz jako osoby ubezpieczone.

Konieczne będzie także uiszczenie podatku od czynności cywilno-prawnych.

Jeśli chcesz być płatnikiem VAT-u (VAT-u UE) powinieneś złożyć w US również osobny wniosek  VAT-R.

Obecnie, ze względu na zmiany procedur w US proces rejestracja do VAT-u może potrwać nawet kilka miesięcy.

Rozwiązaniem może być tu zakup gotowej spółki, która jest już zarejestrowana jako płatnik VAT-u. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo cennego czasu i rozpocząć działalność nawet w dniu zakupu spółki.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top