Tworzymy polskie zagłębie mobilne

Rozwój nowoczesnych technologii stanowi dzisiaj siłę napędową polskich regionów. Przekonały się o tym chociażby Wrocław i Kraków, w których to miastach ulokowali swoje siedziby światowi giganci branży IT. Stymulowanie wzrostu innowacyjności może jednak odbywać się również dzięki rodzimym, mniejszym firmom technologicznym. Ambitni, kreatywni i posiadający pokaźne doświadczenie informatyczne nie ustępują odwagą w opracowywaniu nowatorskich rozwiązań liderom branży.

logo ECDF mKlasterDoskonale widać to chociażby na przykładzie Poznania, który już niedługo może dołączyć do stolic województw małopolskiego i dolnośląskiego w wyścigu o miano „polskiej doliny krzemowej”. Prężnie rozwija się tu szczególnie sektor mobile, który przez wielu wymieniany jest jako przyszłość branży IT. Potencjał tkwiący w wielkopolskich firmach działających w tym obszarze dostrzegli założyciele inicjatywy ECDF mKlaster, której celem jest zrzeszanie przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu dla rozwoju technologii mobilnych oraz pobudzania innowacyjności w regionie. – Poznańska scena mobile jest pełna zaangażowanych i utalentowanych specjalistów, którzy podbijają nie tylko polski rynek, ale dostarczają również świetnych rozwiązań dla klientów zagranicznych. Pragniemy korzystać z ich energii i otwartości na nowe wyzwania tworząc platformę do wymiany wiedzy i realizacji wspólnych projektów.  – mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster.

Innowacyjne rozwiązania made in Poznań

Wielkopolskie firmy to nie tylko wykonawcy zleceń na mobilne strony internetowe czy konkursowe aplikacje. W swojej działalności nierzadko sięgają po nowe trendy i rozwiązania informatyczne. Dobrym tego przykładem jest firma Programa.pl, która chce wykorzystywać ultrasoniczną technologię haptyczną tworzącą wrażenia dotykowe, takie jak tekstura czy kształt obiektów na ekranie urządzeń mobilnych. Innowacyjne rozwiązania opracowuje również 3R Studio, specjalizujące się w technologiach rzeczywistości rozszerzonej (AR). Świetnie sprawdza się ona w marketingu, turystyce czy edukacji, znacznie uatrakcyjniając dwuwymiarowy przekaz na ekranie telefonu. Z doświadczenia 3R Studio w tym zakresie skorzystał już choćby Stary Browar, „ożywiając” swoje kultowe, wielkanocne zajączki. Ciekawe propozycje na urządzenia mobilne tworzy  także firma Digital Technologies, której flagowym produktem jest oprogramowanie umożliwiające kreowanie nastroju i wywieranie wpływu na zachowanie konsumenta w miejscu sprzedaży. Z punktu widzenia innowacyjności to właśnie własne rozwiązania należą do najcenniejszych obszarów działalności przedsiębiorstw IT. A tych w Poznaniu nie brakuje – od nietypowych, ale przydatnych aplikacji do wynajdywania najlepszych ofert zakupów grupowych (Godealla – projekt Merix Studio) czy wyszukiwania miejsca pochówku bliskich osób (Sakralny Poznań autorstwa Appchance) po systemy dla JST wspomagające zarządzanie transportem zbiorowym (oprogramowanie ETZ firmy Xcactus).

Wielka Polska Mobilizacja

Wszystkie wymienione firmy dołączyły już do ECDF mKlaster, a z każdym miesiącem w ich ślady idą kolejni deweloperzy. Inicjatywa zrzesza obecnie ponad 30 przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu. Klaster nie tylko prężnie poszerza grono swoich członków, ale również opracowuje i wdraża działania wspierające rozwój i promocję mobilnych rozwiązań. Już wkrótce do użytku oddana zostanie infrastruktura techniczna w budynku Centrum Technologii Mobilnych obejmująca m.in. sale wideokonferencyjne, fokusownię i sprzęt do eyetrackingu. Jedną z najbardziej znanych i atrakcyjnych inicjatyw poznańskiego klastra jest z kolei wydarzenie NeedApp łączące w sobie dwie nowoczesne metody pracy – warsztaty Design Thinking oraz hackaton. Ta kombinacja umożliwia szybkie i efektywne powstawanie aplikacji mobilnych w ramach bardzo atrakcyjnego konkursu. O zaletach autorskiego projektu klastra przekonała się już firma SKODA oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. ECDF mKlaster planuje również działania skierowane na edukację i kształcenie programistyczne przyszłych specjalistów IT, a wobec rozpoczęcia konkursów z obecnego budżetu unijnego, również pozyskiwanie wsparcia i realizację wspólnych projektów B+R. Do kontaktu zaprasza zarówno firmy pragnące zasilić grupę członków, jak i podmioty zainteresowane kompleksową obsługą zleceń na stworzenie lub rozwój aplikacji mobilnych.

Pełne oznakowanie unijne

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top