Ubezpieczenie cargo w transporcie morskim – czy warto?

Żyjemy w czasach, kiedy chętnie i na wielką skalę eksportujemy i importujemy towary z zagranicy. Świat bardzo mocno się zglobalizował i uzależnił swoje łańcuchy logistyczne od krajów azjatyckich – przede wszystkim od Chin. Jedną z najtańszych form transportu produktów na drugi koniec świata jest transport morski, obsługujący zarówno przesyłki pełnokontenerowe (FCL), jak i skonsolidowane (LCL).

Ubezpieczenie cargo w transporcie morskim - czy warto? 1

Transport morski

Większość przedsiębiorców na wczesnych etapach swojej działalności, niestety nie dysponuje szeroką wiedzą na temat spedycji morskiej. Transport morski z Azji zazwyczaj trwa około trzech tygodni i wiąże się z licznymi formalnościami. Dlatego też ważny jest wybór odpowiedniej spedycji morskiej, która ma wieloletnie doświadczenie, dysponuje siecią agentów oraz biegle się porusza po formalnościach związanych z organizacją transportu.

Ubezpieczenie cargo

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak wiele wypadków zdarza podczas transportu towarów, w tym również na oceanach. W internecie możemy jednak znaleźć wiele takich przypadków jak np. wypadek kontenerowca MSC ZOE, który podczas rejsu z Azji do Europy napotkał na silny sztorm na Morzu Północnym. Z pokładu do morza spadła spora liczba kontenerów, a wiele innych uległo uszkodzeniu.

Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, czy warto wykupić ubezpieczenie cargo, to może być to z całą pewnością jedyna rozsądna decyzja. Szczególnie gdy nasze towary mają dużą wartość.

Koszty ubezpieczenia

Sporo firm oferuje ubezpieczenie za stosunkowo atrakcyjną kwotę, która nie powinna stanowić problemu dla większych i stabilnie funkcjonujących na rynku marek. Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia może nie być łatwa dla mniejszych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność i starają się wejść na rynek, zachowując płynność finansową. Każdy powinien jednak zachować rozsądek i podjąć wybór we własnym zakresie.

Firma spedycyjna

Firmy, które zajmują się obsługą logistyczną towarów (w tym armatorzy, spedytorzy i przewoźnicy), starają się zawsze zabezpieczyć je w jak najlepszy sposób. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność z tytułu OC przewoźnika oraz OC spedytora jest limitowana. W wielu przypadkach taka polisa może nie pokryć odszkodowania, jeśli uszkodzenie towaru spowodowane jest wystąpieniem tzw. przesłanek egzoneracyjnych.

Do wspomnianych przesłanek zaliczyć można m.in. siłę wyższą, uszkodzenia powstałe z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub odbiorcy, lub z przyczyn wynikających z właściwości towaru. W takich przypadkach tylko ubezpieczenie cargo, zapewnia nam duże zabezpieczenie.

Minimalizacja ryzyka

Prowadząc własną firmę i importując oraz eksportując produkty do wielu krajów świata musimy pamiętać o ryzyku, jakim jest obarczony transport towaru. Spedycja morska, samochodowa, lotnicza czy kolejowa może wiązać się z napotkaniem na problemy i uszkodzeniem towaru. Dlatego też posiadanie ubezpieczenia cargo to naprawdę rozsądna decyzja.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry