Ubezpieczenie domu w budowie – czy to ma sens

Budowa domu to duża i często nieprzewidywalna inwestycja. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, zanim nawet zdążymy wprowadzić się do nowego domu, warto zdecydować się na ubezpieczenie budynku w budowie. Co obejmuje taka polisa i kiedy można ją wykupić?

Ubezpieczenie domu w budowie - czy to ma sens 1

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy – co powinieneś wiedzieć?

Ubezpieczenie domu w budowie jest możliwe już od najwcześniejszych prac, nawet gdy dopiero stawiasz fundamenty. Wtedy ubezpieczenie pokryje ewentualne zdarzenia losowe, czyli na przykład szkody spowodowane przez powodzie, pożary czy pioruny. Ubezpieczenia domów w budowie zwykle nastawione są na zabezpieczenie tychże przed katastrofami naturalnymi, na które z racji surowego stanu, są narażone znacznie bardziej. Jeżeli chciałbyś wykupić ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży, musisz poczekać do momentu, w którym budynek będzie przynajmniej w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to mniej więcej tyle, że wszystkie drzwi i okna muszą się zamykać, nie może być żadnych pustych dziur w budynku.

Ubezpieczenie domu w budowie – czego nie obejmuje?

Jak sama nazwa mówi, ubezpieczenie domu w trakcie budowy obejmuje budynek mieszkalny będący w stanie niekompletnym. Mowa tu także o sytuacjach, w których do pierwotnego budynku jest dorabiana kolejna część, zarówno w poziomie, jak i w pionie oraz kiedy budynek jest modernizowany.

Jako dom w budowie można ubezpieczyć także znajdujące się na placu budowy pomieszczenia gospodarcze (np. garaż) oraz elementy takie jak basen, altana czy ogrodzenie, ale nie jest to powszechna praktyka.

W zależności od ubezpieczyciela np. powódź nie zawsze jest uwzględniona. Ubezpieczenie nigdy także nie pokrywa szkód powstałych w wyniku działania niezgodnego z prawem budowy oraz w wypadku przesiąkania wód gruntowych.

Jak ubezpieczyć dom w budowie od kradzieży?

Ubezpieczenie budynku w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem jest możliwe dopiero gdy drzwi posiadają przynajmniej dwa zamki wielozastawkowe albo jeden, ale z atestem. Nie mogą być to przeszklone drzwi, chyba że ze szkła antywłamaniowego o najmniejszej odporności przynajmniej P3.

Dzięki dodatkowym elementom ochrony składka na ubezpieczenie domu w budowie może być niższa. Takimi dodatkowymi zabezpieczeniami są na przykład:

  • rolety zewnętrzne,
  • kraty,
  • całodobowy monitoring,
  • drzwi antywłamaniowe,
  • alarmy.

Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży może też obejmować ubezpieczenie materiałów budowlanych (o ile są w zamkniętym pomieszczeniu), urządzenia sanitarne i inne ekipy budowlanej, a nawet stałe elementy domu, jak na przykład piece, kaloryfery, schody czy okna.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie na dom w budowie jest zwykle bardziej okrojone od ubezpieczenia mieszkania lub domu już zamieszkałego, dzięki czemu składki są niższe. Na to, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie, składa się:

  • zakres ochrony,
  • lokalizacja budowy,
  • typ konstrukcji,
  • metraż,
  • wiele innych czynników określanych indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Szukając odpowiedniej oferty, musisz wziąć pod uwagę, że najtańsze opcje rzadko kiedy gwarantują szeroki zakres ochrony.

Więcej informacji jak wybrać ubezpieczenie domu znajdziesz w artykule: https://linkdoswiat.pl/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu-lub-mieszkania/

Czy ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie domu w budowie jest konieczne, jeśli finansujesz inwestycję przy wsparciu banku. Każdy kredytodawca wymaga ubezpieczenia budynku już od momentu rozpoczęcia budowy, ale w różnych bankach wymagany zakres ubezpieczenia może być inny.

W innych przypadkach ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne, ale i tak zdecydowanie warto się na nie zdecydować.

Ubezpieczenie budynku w budowie – jak długo obowiązuje?

Jako że ciężko odgórnie ustalić dokładną datę zakończenia budowy, to najczęściej umowę ubezpieczenia domu w budowie podpisuje się na rok i w razie konieczności przedłuża w tej samej lub innej firmie ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy budowa skończy się szybciej niż polisa, możesz wnioskować o odzyskanie części już wpłaconych składek lub, co bardziej prawdopodobne, zmienić obiekt ubezpieczenia z domu w budowie na ubezpieczenie domu oddanego do użytkowania.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak ubezpieczyć dom w budowie, podpowiadamy: jak najszybciej. Wybierz optymalną ofertę dla siebie i zadbaj o ubezpieczenie na jak najwcześniejszym etapie budowy – dzięki temu możesz zaoszczędzić mnóstwo nerwów i pieniędzy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top