W jaki sposób automatyka budynkowa może usprawnić Twoją pracę?

Jeszcze kilka lat temu inteligentne, odpowiadające na potrzeby użytkowników budynki stanowiły interesującą, lecz mało popularną wizję. Dziś są jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań. Zarówno duże, jak i mniejsze firmy doceniają zalety automatyki budynkowej oraz wiążące się z nią oszczędności.

W jaki sposób automatyka budynkowa może usprawnić Twoją pracę? 1

Czym jest BMS?

Building Management System, czyli system automatyki budynkowej to sieć umożliwiająca sterowanie technicznymi funkcjami budynku, zbieranie danym na ich temat, analizowanie oraz dopasowywanie do aktualnego zapotrzebowania. BMS spaja wszystkie wewnętrzne systemy w jedną całość, która pozwala na efektywne zarządzanie całym budynkiem. Rozwiązanie to coraz częściej wykorzystywane jest zarówno w prywatnych posesjach, miejscach użytku publicznego, jak i w biurach.

Systemy automatyki budynkowej można podzielić na dwie grupy podsystemów odpowiedzialnych za:

  • sterowanie energią elektryczną oraz zasilanie pomieszczeń
  • sterowanie komfortem, czyli np. ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, nagłośnieniem itp.

Jak wykorzystać automatykę budynkową w swojej firmie?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii można wprowadzić wiele pozytywnych zmian, wpływających nie tylko na poprawę komfortu pracy i wydajności pracowników, ale również bezpieczeństwo. Ponadto system BMS to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Analizowanie oraz dopasowywanie parametrów budynku do potrzeb użytkowników sprawia, że możemy w pełni wykorzystać jego możliwości, jednocześnie rezygnując z funkcji, które aktualnie nie są nam potrzebne. Przykładowo, możemy:

  • dopasować temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb użytkowników
  • wyłączyć ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach
  • aktywować klimatyzację na chwilę przed rozpoczęciem spotkania
  • automatycznie opuścić rolety i zmienić oświetlenie w momencie rozpoczęcia się wideokonferencji lub prezentacji
  • na bieżąco kontrolować liczbę osób przebywających w pomieszczeniu oraz wchodzących i wychodzących z budynku

Oczywiście są to tylko niektóre możliwości, jakie daje nam automatyka budynkowa, a wszystkimi możemy sterować zdalnie, przebywając w dowolnym miejscu.

Automatyka budynkowa w sali konferencyjnej

Sala konferencyjna w nowoczesnym biurze powinna być wielofunkcyjnym i łatwym w obsłudze pomieszczeniem, wyposażonym we wszystko, co pozwoli na szybkie dostosowanie jej do aktualnych potrzeb użytkowników. Pomoże w tym naścienny, dotykowy panel starowania lub aplikacja mobilna. Konieczna jest również możliwość wygodnego, bezprzewodowego przesyłania danych ze wszystkich urządzeń. Aby pliki były bezpieczne najlepiej ustalić kontrolę dostępu, ograniczającą korzystanie z biurowych zasobów osobom z zewnątrz.

Jakie zalety posiada to rozwiązanie?

Jak już wcześniej wspomniano, automatyka budynkowa pozwala na poznanie właściwości użytkowanych pomieszczeń oraz wykorzystanie ich w pełni. Umożliwia również poczynienie znacznych oszczędności, wiążących się przede wszystkim ze zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej. Ma to również pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko i pozwala na zmniejszenie śladu węglowego firmy. Ponadto pozytywnie oddziałuje na pracowników, których potrzeby są kompleksowo zaspokajane, a jak wiadomo, pracownik, który dobrze czuje się w firmie, jest bardziej wydajny i kreatywny, co niesie za sobą same korzyści.

Automatyka budynkowa to nowoczesne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne, a w przyszłości z pewnością będzie powszechne i ogólnodostępne. To milowy krok w dziedzinie automatyki i urbanistyki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Visioncube

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top