Walka chmur z chmurami – wygrała natura

Centra danych Amazon i Microsoft w Dublinie sparaliżowane zostały w tą niedzielę przez burzę, która przeszła nad Irlandią. Uderzenie pioruna w transformator, doprowadziło do wybuchu i pożaru, a następnie do całkowitej awarii zasilania.

 

 

Zazwyczaj w takich sytuacjach zasilanie z transformatora zastąpione zostaje zapasowymi generatorami, tym razem jednak, skutki burzy były tak duże, że nic nie było w stanie pomóc. W takich sytuacjach ulegają podważeniu opinie o niezawodności usług, które hostowane są w chmurach obliczeniowych. Przerwa w dostawie prądu i niedostępność głównych danych w chmurze Amazon i Microsoft w Dublinie spowodowały przestoje w prawidłowym funkcjonowaniu wielu stron wykorzystujących platformę Amazon EC2 a także serwerów hostujących BPOS Microsoftu (Business Productivity Online Suite).

Zatrzymanie i ponowne uruchomienie instancji, jak podaje Amazon, niewiele może pomóc. Tym, którzy szybciej chcą powrócić do trybu on-line, zaleca wznowienie instancji w innej strefie dostępności. Jak tłumaczy Bartłomiej Rozkrut z Empathy – Internet Software House: „Utrzymywanie usług oraz danych w chmurze cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Niestety wiele firm wykorzystujących chmury nie zdaje sobie sprawy z konieczności rozproszenia geograficznego usługi oraz danych w chmurze, aby móc w pełni skorzystać z zalet chmury. Przygotowanie aplikacji do pracy w chmurze jest procesem czasochłonnym i kosztownym, dlatego też często mamy do czynienia z sytuacją traktowania chmury jak tradycyjnego centrum danych.”

Wiele firm nie ma dostępu do swoich baz danych i może mieć z tym problemy nawet przez 48 godzin. Czas oczekiwania na powrót do trybu on-line wynika z przymusu wykonania części operacji manualnie. Centra danych Amazon i Microsoft umieszczone zostały w  Dublinie głównie właśnie ze względu na warunki atmosferyczne, jakie panują w tamtym regionie. Temperatury w Irlandii sprawiają, że nie trzeba korzystać z dodatkowych urządzeń potrzebnych do chłodzenia serwerów. Ale, jak powszechnie wiadomo, natura lubi płatać nam figle. Tym razem w walce chmur burzowych z obliczeniowymi wygrały te pierwsze.

Obiekt Microsoftu o powierzchni 550 tys. metrów kwadratowych, jaki zbudowany został w Dublinie jest jednym z największych centrów danych na świecie. Nieco mniejsze, aczkolwiek równie imponujące jest centrum Amazon otworzone pod koniec 2008r.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry