Czy warto być prawnikiem

Od dziesięcioleci, jeśli nie od stuleci rodzice marzą, aby ich pociechy zostały lekarzami albo prawnikami.

Jeżeli ktoś rozważa zostanie adwokatem musi się liczyć z licznymi obowiązkami i wielką odpowiedzialnością. Z drugiej strony zawód prawnika ma ogromną ilość zalet.

Wysokie zarobki i prestiż

Czy warto być prawnikiem 1Dochody przekraczające nawet kilkukrotnie średnią krajową to jedna z największych zalet bycia prawnikiem.  Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rozpiętość zarobków w tym zawodzie jest bardzo duża. Przykładowo obsługa prawna spółek akcyjnych jest na ogół bardzo dochodowym zajęciem, jednakże wymaga też od danego adwokata bardzo obszernej wiedzy, umiejętności i poświęcenia odpowiednio dużej ilości czasu.

W świadomości społecznej szacunek do prawników jest bardzo głęboko zakorzeniony. Adwokat kojarzy się z bardzo elegancko i formalnie ubraną osobą, która ma dużą władzę i wielkie zarobki. Już samo studiowanie prawa jest uznawane za wysoce prestiżowe.

Możliwość specjalizacji i rozwój intelektualny

Prawo to bardzo obszerna dziedzina, dająca możliwości wyspecjalizowania się w kierunku, który najbardziej odpowiada danej osobie.  Prawo budowlane, Prawa autorskie to przykładowe specjalizację wśród adwokatów.

Praca w tym zawodzie oznacza także rozwój intelektualny. Likwidacja spółek, obsługa prawna firm i wszystkie inne dziedziny prawne wymagają przecież ciągłego samokształcenia. Szczególnie polskie prawo podlega ciągłym zmianą, do których trzeba się przystosować. Wiąże się to także z rozwojem intelektualnym.

Pomaganie innym

Bycie prawnikiem to na ogół nie jest działalność charytatywna (choć także są możliwości np. bezpłatnego doradztwa osobom w trudnej sytuacji życiowej), jednakże praca jest ściśle związana z pomocą innym ludziom. Nie zależnie od tego czy sprawa dotyczy rozwodu, podatków, odpowiedzialności karnej, to za każdym razem celem prawnika jest zabezpieczenie interesów Klienta. Prawnik może mieć więc bardzo duży wpływ na przyszłość swojego Klienta. Jest to związane z wielką odpowiedzialnością, ale daje także ogromną satysfakcję.

Warunki pracy

Prawnicy w zdecydowanej większości przypadków pracują w luksusowych warunkach. Kancelarie prawne to na ogół bardzo duże i nowoczesne miejsca, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Prawnicy często także mogą liczyć na wsparcie asystentów. Co więcej adwokaci często mają elastyczny grafik i sami decydują kiedy i ile chcą pracować.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top