Czy warto inwestować w laptop do 1500 zł?

Niezawodność często idzie w parze z wysoką ceną. Nie jest jednak regułą, że tylko drogie laptopy są czegoś warte. Potwierdzeniem tego jest szeroka oferta sklepów, które w swoich asortymentach posiadają mnóstwo przyzwoitych modeli za rozsądną cenę.

Czy jednak da się zakupić i porządne urządzenie do 1500 złotych? Okazuje się, że tak. Co więcej, liczyć możemy na całkiem wydajne podzespoły, które pozwolą nam nie tylko na uruchomienie podstawowego pakietu programów, ale również na obsługę niektórych gier czy bardziej wymagających aplikacji.

Czym charakteryzują się tanie laptopy?

Czy warto inwestować w laptop do 1500 zł? 1Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Producenci sprzętu komputerowego dbają bowiem o to, aby poszczególne serie laptopów występowały na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych, które różnią się między sobą zastosowanymi podzespołami. W efekcie, model laptopa może kosztować 1500 złotych w swojej najtańszej wersji i 6 tysięcy w najdroższej.

Chcąc dowiedzieć się, czy warto inwestować w taniego laptopa, warto przeanalizować jego możliwości:

Procesoryforum komputerowe jest pełne rozmaitych recenzji dotyczących poszczególnych modeli urządzeń, dlatego nietrudno dowiedzieć się, w jaki sposób radzą sobie one podczas codziennego użytkowania. W ten sposób łatwo możemy dojść do wniosku, czy wybrany laptop jest czegoś wart czy też nie.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wersje do 1500 złotych, musimy liczyć się z tym, że będą one wyposażone w procesory niskonapięciowe, takie jak chociażby Intel Pentium 3825U. Charakteryzuje się on niskim poborem energii i ograniczonymi osiągami. Mimo wszystko, poradzi sobie z realizacją nieskomplikowanych operacji. Do 1500 złotych znajdziemy jednak procesory lepsze, pokroju Intel Core i3-5005U. Ten dwurdzeniowy układ jest już bardzo przyzwoity.

Karty graficzne – nie ma co się oszukiwać, w większości przypadków będą to jednostki zintegrowane, które nieco ograniczają możliwości laptopa. Ich wydajność jest zależna od procesora, z którym są zespolone. Nie pozwolą one co prawda na obsługę najnowszych gier komputerowych, jednak powinny poradzić sobie z produkcjami kilkuletnimi.

Oczywiście dla chcącego nic trudnego – na rynku znajdują się bowiem również modele wyposażone w karty dedykowane, których możliwości przeważnie są dużo większe aniżeli jednostek zintegrowanych. Pamiętać należy jednak o tym, że obecność dedykowanej karty graficznej sprawi, że procesor będzie nieco słabszy. Zamontowanie dobrej jakości układu CPU i GPU zdecydowanie zwiększyłoby cenę, przez co przekroczylibyśmy budżet.

Pamięć RAM i dysk twardy – za 1500 złotych bez problemów zakupimy laptopa wyposażonego w 4 GB pamięci RAM oraz dysk twardy HDD o łącznej pojemności 1 TB. Takie wyposażenie okaże się bardziej niż wystarczające zarówno w ramach użytku domowego, jak i podczas pracy biurowej.

Ekspert Techfresh.pl radzi – jeżeli mamy wątpliwości odnośnie przydatności wybranego modelu laptopa, warto sprawdzić zasoby internetowe w poszukiwaniu recenzji i testów, które publikowane są na wielu stronach i forach. Przedstawiają one nie tylko specyfikację techniczną, ale również oceny, w jaki sposób laptop radzi sobie w określonych sytuacjach.

Na forum PC często znaleźć można opinie na temat tanich laptopów, które spełniają stawiane przed nimi oczekiwania. Nie inaczej jest z laptopami mieszczącymi się w wyznaczonym budżecie. Przeważnie są to modele wyposażone w przyzwoite podzespoły, ale również zróżnicowane pod wieloma względami.

Wspomnieć można tu chociażby o przekątnej ekranu. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno urządzenia o przekątnej ekranu 15,6 cali, jak i modele mniejsze, który wyróżniają się mobilnym charakterem.

Do czego przyda nam się więc laptop do 1500 złotych? Przede wszystkim jako urządzenie do pracy biurowej oraz domowe centrum multimedialne, za pomocą którego będziemy mogli korzystać z aplikacji internetowych, oglądać filmy czy grać w niektóre gry. Tego typu urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się również w podróży.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top