Wiedza marketingowa to podstawa w każdym biznesie

Każda firma potrzebuje takich narzędzi jak plan sprzedaży czy strategia marketingowa. Poznań jest po brzegi wypełniony agencjami marketingowymi, jednak ceny usług są tak wysokie, że niewiele małych i średnich firm na nie stać. Podobnie jest w innych miastach. Jak więc radzą sobie małe firmy?

Przeważnie niewielkie przedsiębiorstwa, o ile w ogóle działają marketingowo, robią to intuicyjnie i wybierają te narzędzia, które przynoszą szybki efekt i niedużo kosztują. Walla facebookowego traktują jako kanał reklamowy, nie widząc różnicy między działaniami prosprzedażowymi a PR-owymi. Często brak marketingu w firmie lub niewłaściwy dobór narzędzi powoduje upadek firm. Na bierność marketingową są jednak sposoby i nie są to bynajmniej studia marketingowe ani kosztowne kursy.

Edukacja jest ważna. Praktyczna wiedza marketingowa to konieczność przy prowadzeniu własnego biznesu, zwłaszcza na początku, kiedy trzeba zdobyć klientów i pokazać się na rynku. Małych firm nie stać na zlecanie opracowania i realizacji całej strategii marketingowej agencjom. Mając jednak odpowiednią wiedzę, choćby w niedużym zakresie marketingowym, właściciel lub pracownik małej firmy jest w stanie poczynić dość sensowne kroki marketingowe, mogące przynieść mu pierwsze zyski. Należy pamiętać, że wkład w wiedzę marketingową (czy to czasowy, czy finansowy) to nie wydatek, a inwestycja – firmy zbyt rzadko zdają sobie z tego sprawę.

Mimo posiadania pewnej wiedzy, poważniejsze działania marketingowe mogą jednak okazać się zbyt trudne lub czasochłonne dla pracowników małych firm. Rozwiązaniem mogą być wtedy zlecenia dla freelancerów (czasem równie profesjonalnych jak agencje), które mogą okazać się o wiele bardziej opłacalne niż współpraca z agencjami. Przetargi na zlecenia czy współpraca między podmiotami – wszystko to może odbywać się online, co jest zaletą o tyle, że raczkujące firmy często nie mają własnych biur, gdzie mogłyby spotykać się z pracownikami agencyjnymi. A freelancerzy – cóż, to że nie pracują w żadnej firmie na stałe, na pewno nie oznacza, że nie są profesjonalistami.

cocreate_art. sponsorowany

Sposobem na marketing w małej firmie ma być nowa aplikacja Cocreate, udostępniająca użytkownikom e-learning marketingowy, możliwość współpracy w systemie cloud computing, inteligentne generowanie strategii marketingowych i wiele innych modułów, mających ułatwić każdemu przedsiębiorcy działania prosprzedażowe. Twórcy aplikacji chcieliby wyjść naprzeciw dwóm grupom: zarówno przedsiębiorcom, którzy zupełnie nie znają się na promocji a chcą skutecznie reklamować swoje firmy, a także freelancerom i małym agencjom, chcącym pozyskać klientów. W chwili obecnej platforma jest na etapie powstawania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry