Jakie wrzeciono CNC wybrać?

Wrzeciona to podstawowe podzespoły każdej frezarki czy obrabiarki. Bardzo ważne jest, by te elementy były jak najlepszej jakości – dzięki temu będą nam służyć przez długi czas. Nie warto inwestować w tanie wrzeciona szczotkowe w plastikowej obudowie, które nie sprawdzą się nawet dla osób początkujących. Są bardzo nietrwałe i wcale nie gwarantują oszczędności pieniędzy, a ich jakość nie jest zadowalająca.

Specjaliści ze sklepu EBMiA.pl podpowiedzą nam jakie wrzeciona CNC warto wybrać.

Wrzeciona profesjonalne

Po czym poznać, że wrzeciono jest profesjonalne? Otóż jest to wrzeciono bezszczotkowe z metalową obudową, sterowane falownikiem, indukcyjne oraz na łożyskach ceramicznych ze szczelną komorą silnika. W takim wrzecionie możemy ustawić obroty, a także moc wrzeciona. Trwałość wrzecion profesjonalnych to nawet aż 10 lat.

Obroty i moc wrzeciona 

Na tabliczce znamionowej zawsze mamy wskazaną nominalną wartość obrotów wrzeciona, np. 24.000 obr/min itp. Jednak nie oznacza to, że zawsze będzie się ono kręciło z taką prędkością. Mamy oczywiście możliwość zmniejszania lub zwiększania obrotów za pomocą falownika. Pamiętajmy jednak o jednej ważnej rzeczy – przy zmniejszaniu obrotów moc wrzeciona również spada.

Wraz ze wzrostem mocy wrzeciona zwiększa się także średnica łożysk. Jest to przyczyna obniżenia prędkości obrotowej wrzeciona. Średnica łożysk ma także wpływ na siłę, z jaką kulki naciskają na bieżnie zewnętrznego pierścienia łożyska. Im większa średnica, tym większy nacisk, a co za tym idzie – zwiększa się ilości wydzielanego ciepła. Można je oczywiście zmniejszyć stosując kulki ceramiczne, które są lżejsze.

Kiedy stosować wysokie obroty? Sprawdzą się najlepiej w przypadku:

  • aluminium,
  • drewna,
  • materiałów kompozytowych,
  • laminatów.

Natomiast wysokich obrotów nie stosuje się przy:

  • obróbce stali nierdzewnej,
  • obróbce tworzyw termoplastycznych,
  • wierceniu wiertłami HSS.

Najważniejszym kryterium mocy są maksymalne średnice frezów – https://www.ebmia.pl/narzedzia-stolarskie-frezy-uchwyty-c-1805_4673_4946.html , które będziemy stosować, a także materiały, które będziemy nimi obrabiać. W przypadku obróbki takich tworzyw jak aluminium, laminat czy drewno frezami do 5 mm użyjemy wrzeciona 0.8kW, frezami do 12 mm – 3.3kW, natomiast frezami do 16 mm – 5.6 kW itd. Pamiętajmy, że do stali należy wybrać wrzeciono o możliwie najniższych obrotach – od 15.000 do 18.000 obr/min i mocy 3.3kW do 10 mm, 7kW do 16 mm, 10kW do 20 mm itd.

Wiercenie w stali wymaga natomiast zwiększonej mocy. Na przykład jeśli chcemy wiercić wiertłem 6 mm przy 2000 obr/min wrzecionem 5.6kW 18.000 obr. – możemy wybrać tylko 0.6kW. Nie jesteśmy w stanie porównać mocy wrzecion i mocy frezarek, ponieważ posiadają one przekładnie i nie muszą mieć takiego zapasu momentu.

Jakie wrzeciono CNC wybrać? 1

Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl oferujący części i elementy do uzdatniania sprężonego powietrza pod adresem: https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-uzdatnianie-sprezonego-powietrza-c-1452_1891.html

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top