Wszystkie finanse pod kontrolą, czyli jak zarządzać własnymi potrzebami finansowymi?

Marzysz o zagranicznych wakacjach? Wciąż skrupulatnie pilnujesz domowego budżetu i odkładasz każdą złotówkę? Oto kilka sprawdzonych porad, które ułatwią Ci podział potrzeb finansowych wedle priorytetów i pomogą w lepszym zarządzaniu własnymi wydatkami.

Oszczędzanie czy pożyczanie – co jest ważne dla Ciebie?

Businessman pressing a Budget concept button.
Businessman pressing a Budget concept button.

Wedle raportu Fundacji Kronenberga, 75% dorosłych oszczędza pieniądze z myślą o planach na przyszłość. Natomiast aż 18% ankietowanych jest zdania, że oszczędzanie nie ma sensu, ponieważ woli przeznaczyć swoje pieniądze na realizację bieżących potrzeb życiowych. 7% pozostałych osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat oszczędzania pieniędzy, dlatego żyjąc chwilą, nie przywiązuje większej uwagi do regularnego odkładania pieniędzy i planowania codziennych wydatków.

Planując oszczędzanie często tracimy motywację do odkładania określonych sum pieniędzy, ponieważ jest to nawyk wymagający szczególnej dyscypliny i zaangażowania. Drugim powodem jest to, że przeceniamy własne możliwości finansowe i zakładamy z góry, że uda nam się odłożyć określoną kwotę pieniędzy w danym miesiącu. Gdy nie dostrzegamy efektów oszczędzania lub, co gorsza, przeznaczamy część odłożonych pieniędzy na nieprzewidziane zakupy, zwykle dochodzimy do wniosku, że nie potrafimy oszczędzać.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem i wsparciem dla budżetu mogą być pożyczki przez Internet(provident.pl) po dokładnym zapoznaniu się z ofertą firm pożyczkowych na rynku i rozważną analizą rankingów finansowych. Szczególnie gdy cenisz minimum formalności, proste zasady i zróżnicowaną ofertę produktową. Pieniądze z pożyczki mogą być przeznaczone na dowolnie wybrany cel, a wniosek możesz złożyć online bez konieczności wychodzenia z domu. Otrzymując pieniądze od pożyczkodawcy, możesz od razu zrealizować swoje plany, gdyż nie musisz czekać aż odłożysz potrzebną kwotę pieniędzy.

Selekcja priorytetów finansowych, czyli jak dbać o finanse?

Aby jednoznacznie określić czy warto oszczędzać, czy lepiej sprawdzi się szybka pożyczka gotówkowa – zrób szczegółowy bilans finansowy.

Pierwszym krokiem, który Ci w tym pomoże, jest zbieranie paragonów i zapisywanie nawet najdrobniejszych wydatków. Taki sposób pozwoli Ci na poznanie własnych nawyków finansowych i umożliwi wygodne zarządzanie finansami w czasie nieprzewidzianych wydatków. Ponadto tak przygotowane zestawienie finansowe ma wpływ na świadome decyzje zakupowe i obiektywną ocenę własnych wydatków wedle najważniejszych priorytetów. Wystarczy poświęcić jedną godzinę tygodniowo, aby z powodzeniem kontrolować swoje wydatki na bieżąco.

Drugą możliwością jest analiza własnych kosztów w skali tygodniowej i miesięcznej. Warto spojrzeć na swoje wydatki także przez pryzmat używanych rodzajów kart. Następnie wystarczy dopasować wszystkie paragony do danego rodzaju karty i zrobić podsumowania wydatków. Takie rozwiązanie pozwoli Ci też dostrzec, jak często korzystasz z pieniędzy umieszczonych na koncie oszczędnościowym lub karcie debetowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry