Wybór agencji do obsługi social media – o czym pamiętać?

Właśnie podjąłeś decyzję o zaangażowaniu agencji do obsługi kanałów społecznościowych. Być może potrzebujesz nowego spojrzenia na ten obszar, brakuje Ci zasobów, by mocniej rozwinąć prowadzone kanały, a może po prostu wyczerpała Ci się wiedza na ten temat i chcesz oddać działania w ręce specjalistów. Zadasz więc sobie pytanie, jak wybrać agencję do obsługi mediów społecznościowych? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą podjąć właściwy wybór.

Wybór agencji do obsługi social media – o czym pamiętać? 1

Doświadczenie

Nie da się ukryć, że to jeden z najważniejszych wyznaczników nawiązania współpracy. Warto sprawdzić ile doświadczenia agencja posiada i co w czasie swojej działalności zdążyła osiągnąć. W tym celu warto odwiedzić stronę internetową, na której powinno znaleźć się case study lub portfolio. Na podstawie tych rzeczy możesz ocenić czy agencja obsługiwała podobne profile społecznościowe do twojego i jak wyglądało ich podejście do projektu.

Zespół projektowy i komunikacja

Doświadczenie to w większej mierze ludzie, którzy odpowiadają za sukces projektu. To właśnie z zespołem będziesz mieć do czynienia już od samego początku, gdy wyślesz zapytanie ofertowe. Zwróć szczególną uwagę na sposób komunikacji i czas oczekiwania na odpowiedź. To bardzo ważne, by już od pierwszego kontaktu agencja była merytoryczna i skupiona na wykonaniu odpowiednich działań.

Pamiętaj, że agencja jest dla Ciebie i masz pełne prawo wymagać wyjaśnień, by całkowicie zrozumieć ofertę czy wypracowane strategie marketingowe na Facebooku w procesie ofertowania. Warto umówić się na bezpośrednie spotkanie z członkami zespołu, by móc poznać ludzi, którzy będą odpowiadać za projekt. Bardzo często takie spotkania są zdecydowanie bardziej pomocne niż wymiana maili czy kontakt telefoniczny.

Kreatywność i innowacje

Social media są dziedziną, która zmienia się dynamicznie. Pojawiają się nowe typy postów na Facebooku, modne są różne formy kreacji i dotarcia do odbiorców. Od statycznych reklam przeszliśmy do dynamicznych sposobów dostarczania contentu i ważne, by agencja social media szła z duchem czasu. Sprawdź profile social media agencji i zweryfikuj, jak je prowadzą, przejrzyj ich realizacje i zastanów się, czy wyprzedzają konkurencję.

Czy działają wyłącznie na reklamach statycznych, ale ich copy porusza i zmusza do działania? Czy wykorzystują filmy 360 i zdjęcia 3D? Upewnij się, że wybierzesz agencję, która działa poza schematami i zaproponuje Ci coś innego niż tradycyjne posty, na które sam nie zwróciłbyś uwagi.

Usługi i wykonanie

Będąc w kontakcie z agencją, pamiętaj, by zapytać lub sprawdzić otrzymaną ofertę pod kątem częstotliwości dodawania postów, używanych narzędzi, prowadzenia kampanii reklamowych i ich raportowania. Ważne, by dopytać o dodatkowe koszty tworzenia niestandardowych bannerów, jak filmy czy animacje, ponieważ zazwyczaj są one niewliczane w koszty prowadzenia social mediów. Kluczową zaletą agencji jest znajomość ewolucji mediów społecznościowych i przygotowanie klientów na różne zmiany, a następnie wprowadzanie nowych rozwiązań.

Budżet

Ostatnia wskazówka, co wcale nie oznacza, że mniej ważna. Jeśli posiadasz duży budżet, możesz przebierać wśród rozpoznawalnych agencji, prowadzących największe marki na rynku. Mniejszy budżet to wybór spośród mniej popularnych agencji, jednak nie musi to wiązać się z gorszą jakością wykonywanych usług. Agencje digitalowe, czy też stricte od social media pojawiają się na rynku w szybkim tempie, a wśród nich znajdują się pasjonaci swoich zawodów, dzięki czemu możesz zyskać dobrego partnera do współpracy.

Powyższe porady powinny pomóc Ci podczas poszukiwania właściwej agencji social media. Pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić każdy podpunkt, a wszelkie niejasności wyjaśnić. Nie zaszkodzi, gdy przeczytasz opinie o wybranej agencji w Internecie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. W końcu nie ma nic lepszego niż darmowy, dobry PR od zadowolonych klientów, którzy współpracowali z konkretnym wykonawcą. Mamy nadzieję, że powierzysz działania swojej firmy odpowiedniej agencji, powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z portalem Responsywnie.pl.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry