Jak wybrać biuro rachunkowe?

Prawo podatkowe w Polsce nie jest specjalnie przyjazne przedsiębiorcom. Dużo w nim zawiłości, kruczków i ciągłych zmian, za którymi ciężko nadążyć. Coraz więcej firm zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Jest to zdecydowanie dobra opcja, niemniej jednak konkurencja jest bardzo duża i przy wyborze takiej firmy warto zwrócić uwagę na kilka elementarnych czynników.

Czym się oni zajmują?

Obecnie niemalże każde biuro rachunkowe oferuje usługi dalece wykraczające poza tradycyjnie rozumianą rachunkowość. Jeśli planujemy założyć własny biznes, w takim właśnie biurze otrzymamy kompleksową pomoc. Przy toczących się postępowaniach podatkowych, po uprzednim utrzymaniu pełnomocnictwa, przedsiębiorca może wskazać swojego reprezentanta. Ponadto biura rachunkowe sporządzają umowy cywilnoprawne, prowadzą dokumentacje kadrowe, odpowiednie narzędzia online do fakturowania, czy nawet przeprowadzają audyty dokumentacji firmowej.

Na rynku dostępna jest również księgowość internetowa. Jest to z pewnością wygodniejsza, szybsza i tańsza forma usługi. Biuro rachunkowe online korzysta z aplikacji, do której mamy stale wgląd. Wszelkie kwestie księgowe są załatwiane za pomocą Internetu, księgowi reprezentują przedsiębiorcę przed urzędami, ZUS-em i składają deklaracje podatkowe. Usługodawca za pomocą wspomnianej aplikacji zobowiązany jest do wystawiania faktur przychodowych, zbierania dokumentów potwierdzających koszty firmy. Ponadto księgowi są stale do naszej dyspozycji. W każdej chwili można do nich zadzwonić, czy napisać e-maila. Służą pomocą merytoryczną, która może okazać się niezbędna w najmniej spodziewanych momentach. Najpopularniejszym takim biurem jest obecnie TaxCare.

Jak wybrać biuro rachunkowe? 1

Biuro rachunkowe – cennik

Cena usługi stanowi bardzo ważny element oferty. Biura rachunkowe oferują gotowe cenniki, podchodzą indywidualnie do każdego klienta, lub podpisują z przedsiębiorcą umowę na abonament. W tym przypadku określana jest minimalna stawka za usługę, jednak ostateczna kwota jest zależna zarówno od tego jak bardzo skomplikowana jest rachunkowość danej firmy, czyli jak dużo dokumentów dostarcza klient, jak i od zakresu odpowiedzialności biura. W przypadku wszelkich usług czasami ciężko jest o podanie konkretnego cennika, z racji, iż wiele zależy od tego, jak bardzo dana sprawa jest skomplikowana i ile czasu pracownik biura będzie musiał poświęcić na nią.

Plusy korzystania z pomocy biura rachunkowego.

Przekazanie obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu to inaczej outsourcing księgowości. Ten fachowy termin wywodzi się z języka angielskiego, z połączenia trzech słów: outside zewnętrzny, resource– zasoby i using– korzystanie. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to wykorzystanie zasobów zewnętrznych. Tak więc każde zlecenie wykonania danej usługi zewnętrznej firmie specjalizującej się w danej branży, będzie outsourcingiem.

Kwestie ekonomiczne, to jeden z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na outsourcing księgowy. W stosunku do prowadzenia księgowości wewnętrznej oszczędności mogą sięgać od 20 do aż 50 procent. Przy tej drugiej formie koszty są zdecydowanie większe. Pomijając kwestię samej pensji i składek na księgowego, na uwadze trzeba mieć koszt sprzętu komputerowego, oprogramowania, czy specjalnego programu.

Korzystanie z pomocy firm oferujących outsourcing usług księgowych, to gwarancja profesjonalizmu. Możemy być pewni, ze naszymi sprawami zajmie się kompetentna osoba, gdyż na zatrudnienie kogoś nieodpowiedniego, biura rachunkowe, w dobie ogromnej konkurencji, po prostu nie mogą sobie pozwolić.

Księgowi nie są osobami nieomylnymi – jak każdemu zdarza się im popełniać błędy. W momencie podjęcia współpracy z firmą zewnętrzną, to oni przejmują odpowiedzialność za wykonane zlecenia, ich terminowość i zgodność z obowiązującym prawem. W przypadku, gdy przedsiębiorca zatrudnia księgową, to on ponosi konsekwencje jej błędów. Nierzadko jest to odpowiedzialność cywilna, lub karna.

Outsourcing księgowości pozwala na zaoszczędzenie czasu. Przedsiębiorca nie musi skupiać się na kontrolowaniu jakości pracy i efektywności pracownika. Omijają go wszelkie problemy związane z takim działem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top