Jak wygląda motywowanie pracowników, czyli o szkoleniach motywacyjnych

Czy jest sens motywowania pracowników? Czy warto wysyłać ich na szkolenia motywacyjne? Czym są szkolenia motywacyjne i kim jest profesjonalny mówca motywacyjny?

Czym są szkolenia motywacyjne?

Czym właściwie są szkolenia motywacyjne? Dlaczego warto wysyłać na nie pracowników? Otóż tego rodzaju szkolenia mają za zadanie pomóc w wyzwoleniu naturalnego potencjału, który tkwi w każdej jednostce. Generalnie są nastawione na rozwój pracowników: zawodowy, a co za tym idzie również osobisty. Pomagają w pokonywaniu rozmaitych lęków i barier, co pomaga pracownikowi podnieść jakość wykonywanej pracy. Dają również możliwość poznania psychologicznych mechanizmów motywacyjnych oraz uczą zastosowania ich w praktyce. Najważniejsza w szkoleniach motywacyjnych jest możliwość poznania samych siebie. Warto się dowiedzieć, czy bardziej motywują Cię wyzwania i zadania wymagające szybkiego działania, czy lepiej odnajdujesz się w spokojnej atmosferze i poprzez unikanie trudnych sytuacji. Pomagają one również, poza samopoznaniem, wzniecić chęć i zapał do pracy. Uczą i pokazują, że praca zawodowa może być prawdziwą przyjemnością! W jaki sposób? Najczęściej pomagają pozbyć się uporczywych lęków i uprzedzeń, dzięki czemu praca nie jest już postrzegana jako rutyna, przykry 8-godzinny obowiązek, lecz staje się źródłem satysfakcji i codziennym wyzwaniem. Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnego mówcy motywacyjnego.

idzdoprzodu.pl

Mówca motywacyjny – kto to taki?

Mówcy motywacyjni nie są żadnymi moralizatorami, ani tym bardziej szamanami. To ludzie, którzy przekazują pewien dobry, sprawdzony sposób myślenia, co ma pomóc odbiorcom ich wypowiedzi w osiągnięciu sukcesu – czy to na polu osobistym, czy też zawodowym. Mówcy motywacyjni wykorzystują swój wrodzony talent do atrakcyjnego przekazywania istotnych treści. Mają oni za zadanie pomóc w zrozumieniu przekazywanych treści i zrobić to w sposób jak najbardziej przyjemny w odbiorze. Mówcami motywacyjnymi często zostają ludzie, którzy coś w swoim życiu przeszli i wyciągnęli z tego naukę. Wówczas dzielą się swym doświadczeniem, dotychczasowymi zmaganiami oraz tym, co ostateczne wyprowadziło ich na prostą. Zwykle są to też osoby, które charakteryzują się specyficzną charyzmą, dzięki której przyciągają do siebie tłumy słuchaczy. Czy warto korzystać z nauki mówców motywacyjnych? Jeśli chcemy, by nasza praca zawodowa była wykonywana w sposób bardziej efektywny i wydajny, to jak najbardziej warto spróbować tej metody. Nie należy oczywiście być w pełni przekonanym, że mówca motywacyjny zdoła zmotywować każdego, bo to już bardzo osobista sprawa konkretnego słuchacza. Jednak do większości ludzi trafiają osobiste, niepozbawione emocji oraz oparte na własnym, zwykle bardzo trudnym doświadczeniu historie. W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego mówcy motywacyjnego.

Jak wygląda motywowanie pracowników, czyli o szkoleniach motywacyjnych 1

Jak wygląda motywowanie pracowników?

Motywowanie pracowników polega przede wszystkim na tym, że nie unika się mówienia im o ich dobrych stronach. Potocznie często jeszcze pokutuje przekonanie, że nie należy ludzi przesadnie chwalić, by się nie rozleniwili. Przesadnie – owszem, niekoniecznie, ale z pewnością nie można pomijać sukcesów i osiągnięć zawodowych osób pracujących. Należy więc jasno wyrażać pochwały, doceniać osiągnięcia, a nawet niewielkie sukcesy i zmiany. Warto chwalić i doceniać także publicznie, nie tylko podczas osobistej rozmowy z pracownikiem. Pozwoli to osobom pracującym dostrzec swe dobre strony, uspokoić lęki i niepewność co do jakości swej pracy, a także odbudować poczucie własnej wartości jako dobrego pracownika. To wszystko nie wiąże się oczywiście z unikaniem zwracania uwagi na błędy – należy o nich spokojnie mówić, wymagać poprawy, przy czym nie warto się na nich mocno skupiać i wytykać ich nieustannie, ani tym bardziej w sposób złośliwy. Krótka, rzeczowa informacja w zupełności wystarczy.
Motywowanie pracowników to obowiązek każdego dobrego szefa, któremu zależy na tym, by jego zespół działał sprawnie i jak najbardziej profesjonalnie. Im bardziej komuś zależy na tym, by jego firma się rozwijała i odnosiła sukcesy, tym więcej uwagi powinien poświęcić właśnie motywowaniu pracowników. Choć systematyczne motywowanie to obowiązek przede wszystkim zarządzającego zespołem, to istotne i niezwykle pomocne są również profesjonalne szkolenia motywacyjne prowadzone przez powołanych do tego mówców motywacyjnych. Najistotniejsze jest jednak to, by pracownicy czuli się dobrze w miejscu pracy i by kojarzyło się im ono z miejscem rozwoju, samorealizacji i możliwości ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Więcej informacji w artykule: Motywowanie pracowników jako skuteczne narzędzie biznesowe

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry