Jak wygląda pierwsza praca programistki? Kilka praktycznych wskazówek dla początkujących

W ubiegłym miesiącu najbardziej znany polski portal z ogłoszeniami o pracę w IT wprowadził akcję “Juniors. Początki w IT bez ściemy”. Firma No Fluff Jobs – bo to właśnie o niej mowa – postanowiła pomóc początkującym programistom w znalezieniu pierwszej pracy w IT. W ramach tej inicjatywy pojawiło się ponad 300 nowych ofert pracy na stanowiska juniorskie, a do tego wiele pomocnych materiałów na temat początków w branży informatycznej. A na co należy zwrócić szczególną uwagę podejmując pierwszą pracę jako programistka?

Jak wygląda pierwsza praca programistki? Kilka praktycznych wskazówek dla początkujących 1Na początku powinnaś sprawdzić, czy firma oraz stanowisko na jakim będziesz pracować rzeczywiście do Ciebie pasują i spełniają Twoje oczekiwania. To bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy będziesz chciała się dalej rozwijać, a praca będzie sprawiała Ci przyjemność. W IT ofert jest sporo, w związku z czym warto dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym pracodawcy, aby nie żałować swojej decyzji, a co najważniejsze – nie zrazić się do zawodu programisty.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Każdy kiedyś zaczynał, dlatego z pewnością ludzie z zespołu chętnie pomogą Ci się wdrożyć. To normalne, że potrzeba czasu zanim zapoznasz się z produktem, a tym bardziej gdy jest to dopiero Twoja pierwsza praca w branży.

Jeśli zamiast od kolegów z biura, wolisz uzyskać pomoc online, dołącz do społeczności programistów skupiających się chociażby na forum internetowym czy też w mediach społecznościowych. Obecnie wielu ekspertów postanawia dzielić się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami z branży, udostępniając im chociażby przydatne materiały do nauki czy też po prostu odpowiadając na ich pytania i wątpliwości.

Pamiętaj, że internet to Twój przyjaciel, który może znacznie ułatwić Twoją pracę. W sieci znajdziesz mnóstwo ciekawych darmowych przykładów i tutoriali, z których możesz dowolnie korzystać. IT bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego ważne jest także śledzenie nowinek z branży, które pozwolą Ci być stale na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami na rynku.

Przejdźmy do bardziej praktycznych kwestii, mianowicie samego kodu. Pamiętaj, że najważniejsza jest praktyka i nie wystarczy, że przeczytasz książkę na temat danego języka czy technologii. Dopiero w momencie, kiedy będziesz mogła wykorzystać i sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, będziesz w stanie ją przyswoić i zapamiętać.

Ważne jest także, aby od samego początku opisywać swój kod komentarzami, czyli fragmentami tekstu, które nie będą przetwarzane przez kompilator, a znacznie ułatwią Ci pracę. Musisz mieć na uwadze, że możesz bardzo długo pracować nad jednym kodem, który potem będziesz tylko ulepszać, dlatego takie “notatki” z pewnością przydadzą się w kolejnych zadaniach.

Kolejną kwestią, o jakiej warto wspomnieć są błędy w kodzie. Zdarzają się one nawet najlepszym i są wręcz nieodłącznym elementem pracy każdego programisty. W sytuacji napotkania takiego, nawet niewielkiego błędu, warto poćwiczyć więc także debugowanie, które jest jedną z najważniejszych umiejętności w Twojej pracy.

Mimo że rynek pracy IT jest zdominowany przez mężczyzn – nie obawiaj się. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia, jeśli tylko robisz to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Jeśli masz wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim chęć do ciągłego samorozwoju – branża informatyczna stoi przed Tobą otworem! Nie czekaj i już teraz sprawdź, jakie oferty oraz wskazówki przygotował dla Ciebie portal No Fluff Jobs. Powodzenia!

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top