Wykres bitcoina – jak inwestować? Ile wynosi aktualny kurs?

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która powstała w 2009 roku i pod względem długoterminowej stopy zwrotu nie ma sobie równych. Fundamentem jest tu technologia blockchain i kryptografia. Od czasu powstania bitcoina jego wartość wzrosła z kilku centów do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Jak należy czytać wykres bitcoina i jak można na nim zarabiać?

Wykres bitcoina – jak inwestować? Ile wynosi aktualny kurs? 1

Czym jest wykres bitcoina?

Jak już wiesz, bitcoin jest walutą cyfrową opartą na technologii blockchain. Kryptowaluta nie podlega żadnym regulacjom bankowym, a transakcje odbywają się w rzeczywistości wirtualnej. Gdy masz bitcoiny, cała liczba w portfelu ma swój unikalny adres. Jeśli chcesz dokonać transakcji, czyli kupić lub sprzedać walutę, twój portfel zabezpieczony jest kryptograficznie za pomocą klucza publicznego oraz klucza prywatnego. Na czym to polega? Klucza publicznego potrzebujesz do określenia adresu, z którego chcesz dokonać transakcji, natomiast klucz prywatny jest niezbędny do autoryzacji.

Zarabianie na bitcoinie odbywa się na jeden z dwóch sposobów: można je „wykopać” lub w nie inwestować. Kopanie bitcoina jest procesem bardzo skomplikowanym i wymaga dużych zasobów energii oraz czasu. Proces ten możemy porównać do emisji pieniądza w tradycyjnym systemie bankowym. Jeśli zaś chodzi o drugi sposób: w bitcoina można inwestować, obserwując jego wykres na giełdzie. Nie różni się to wiele od handlu na rynku akcji i obserwowania wykresów spółek akcyjnych.

Wykres bitcoina może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego decydując się na inwestycje, należy być bardzo ostrożnym. Jego wartość nieustannie wzrasta, czasami bardzo spektakularnie. Zdarza się też (np. ostatnio), że kurs bitcoina leci w dół.

Wykres bitcoina – jak wyglądają notowania?

Wykres bitcoina praktycznie niczym nie różni się od wykresów na rynku akcji, natomiast jego wahania są zdecydowanie bardziej spektakularne. Czyni to go zarówno dobrą, jak i ryzykowną inwestycją. Na początku 2020 roku jeden bitcoin był wart ok. 7200 dolarów, po czym na chwilę osiągnął kurs 4000 dolarów. Od tamtego czasu jednak kryptowaluta nieustannie pięła się w górę, osiągając na początku marca tego roku wartość 47000 dolarów. Stan na 28 czerwca to około 20000 dolarów za jednego bitcoina, trudno więc o bardziej spektakularne wzrosty i spadki na tradycyjnych rynkach.

Spoglądając na wykres bitcoina, czy to na historycznie, czy na aktualne notowania, należy uznać, że waluta podlega ekstremalnym wahaniom. Oznacza to, że na bitcoinie można bardzo dużo zarobić, ale równie dużo stracić. Dlatego ważne jest, aby nie inwestować wszystkich swoich oszczędności i uważnie obserwować, co się dzieje na rynku.

Reputacja bitcoina

Jeszcze do niedawna bitcoin był uważany za środek płatniczy przestępców i oszustów finansowych, ale aktualnie jego reputacja jest o wiele lepsza. Ma to związek nie tylko ze wzrostem popularności tej kryptowaluty wśród dużych inwestorów, lecz także z faktem, że od niedawna serwis płatniczy PayPal zaczął ją akceptować jako środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych. Ponadto coraz więcej funduszy inwestycyjnych działających na Zachodzie inwestuje w cyfrowe pieniądze. Wygląda więc na to, że bitcoin zostanie z nami na dłużej.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top