Wymiana handlowa Polska-USA przyszłością e-commerce?

Minimalizacja barier logistycznych, możliwość szybkiego składania zamówień online i zmiany geopolityczne w handlu – wszystko to sprzyja rozwojowi wymiany pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jakie towary są kluczowe dla gospodarczej współpracy z USA?

Wymiana handlowa Polska-USA przyszłością e-commerce? 1

W 2017 r. wartość importu z USA do Polski wyniosła 4,5 mld dolarów. Była to kwota o 87 mln większa niż rok wcześniej. Oczywiście pandemia sprawiła, że dynamika rozwoju się pod tym względem zatrzymała, ale trudno nie zwrócić uwagi na szerszy trend. W 2008 r. eksport w wymianie polsko-amerykańskiej wynosił 2,56 mld dolarów, by w 2017 wynosić 7,11 i nieustannie rosnąć od 2010 r. Mniej dynamicznie, ale również stopniowo rozwija się import. W 2009 r. była to wartość 2,3 mld dolarów; w 2017 wartość ta wzrosła do 4,53. Dane Foreign Trade Division US Census Bureau bez cienia wątpliwości pokazują więc, że handel między tymi krajami staje się coraz ważniejszy.

Eksport z Polski do USA

Co wysyłane jest znad Wisły za ocean? Eksport z Polski do Stanów Zjednoczonych to zarówno duży sprzęt wymagający odrębnej logistyki, jak i mniejsze towary, które – jako przesyłki do USA – nadawać można swobodnie za pośrednictwem firm kurierskich. Kluczowymi kategoriami dla wymiany handlowej Polska-USA są:

  • sprzęt transportowy (wartość: 1,7 mld dolarów)
  • elektronika oraz inny sprzęt komputerowy (0,95 mld)
  • maszyny; poza sektorem elektroniki (0,92 mld)
  • żywność (0,53 mld)
  • sprzęt elektryczny i powiązane urządzenia (0,54 mld)
  • meble i wyposażenie wnętrz (0,39 mld).

Specjaliści od relacji Polska-USA spodziewają się stopniowego nasycenia wymiany w zakresie elektroniki, ale za to rozwoju w zakresie m.in. żywności.

Import do Polski z USA

Nieco inaczej wygląda zestawienie branż i towarów, w ramach których produkty dostarczane są własną flotą i poprzez kurierów ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Tu najważniejsze punkty na liście to:

  • sprzęt transportowy (1,3 mld)
  • elektronika i komputery (0,62 mld)
  • maszyny; z wyjątkiem elektrycznych (0,46 mld)
  • chemikalia (0,33 mld)

Pozostałe towary w 2017 szacowane były pod względem wartości na ok. 1,8 mld dolarów, co odpowiada bardzo dużej części eksportu – niespełna 40 proc. Wyraźnie widać duże rozproszenie – import towarów z USA do Polski staje się, również dzięki internetowi, coraz łatwiejszy i bardziej dostępny.

Ile kosztują przesyłki z USA do Polski?

Jeśli spojrzeć na ceny przesyłek z USA do Polski można zakładać, że średni koszt paczki o wadze 2 kg nie powinien być większy niż 200 zł. Jeśli jednak waga paczki wzrośnie do np. 10 kg, cena za dostarczenie przez firmy kurierskie może wzrosnąć nawet kilkukrotnie w zależności od lokalizacji odbiorcy. Dotyczy to oczywiście tylko przesyłek nadawanych indywidualnie lub w ramach e-commerce; frachty zawierające duże zamówienia logistyczne są obliczane diametralnie inaczej. Niemniej jednak łatwo zauważyć, że duży wpływ na wymianę handlową pomiędzy USA a Polska ma zarówno łatwiejszy dostęp do logistyki. – Nie chodzi wyłącznie o możliwość zamówienia kuriera online – mówi Marek Richert z KurJerzy.pl, platformy do składania zleceń kurierskich. Wskazuje również na znaczenie internetu jako technologii w zakresie odnajdywania kontaktów czy szybkiej prezentacji oferty. Wszystko to sprzyja nawiązaniu relacji biznesowych, a co za tym idzie – intensywniejszej wymianie handlowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Pytech Summit 2021
09.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry