Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak dobrze zapakować przesyłkę!

Mieszkając za granicą, czy chociażby w innym mieście, wciąż chcemy obdarowywać prezentami naszych bliskich, szczególnie w przypadku wyjątkowych okazji. Nie są to więc zwykłe listy, które zapakowane w kopertę możemy wrzucić do skrzynki pocztowej. Często są to paczki o większych gabarytach, gdzie konieczne jest nadanie ich kurierem. Pojawia się jednak pytanie, jak odpowiednio zapakować przesyłkę, by nienaruszona dotarła do miejsca przeznaczenia?

Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak dobrze zapakować przesyłkę! 1

Rozróżnijmy rodzaje przesyłek

Istnieje wiele produktów na rynku, których wysyłka jest znacznie utrudniona. Wpływ mają na to niestandardowe rozmiary, a także spora waga, analogicznie tego typu przesyłka, będzie więc zaliczona do grona przesyłek niestandardowych. Przesyłki standardowe więc, to wszystkie takie, których wymiary i waga wpisują się w ustalone przez przewoźnika ramy. Przesyłki niestandardowe, często mają wystające elementy, a także nie są regularnymi, łatwymi w transporcie sześcianami. Tak przedstawia się pierwsze rozróżnienie, gdyż kolejno, możemy wyróżnić trzy, popularne rodzaje przesyłek kurierskich. Zaliczamy do nich:

  • kurierską kopertę- która z reguły przeznaczona jest do nadawania dokumentów, a za jej pośrednictwem możemy wysłać także książki czy płyty.
  • paczkę kurierską- która jest obecnie standardem. Przesyłka może osiągnąć wagę do 30 kg, a także musi być zapakowana w opakowanie o regularnym kształcie.
  • paletę kurierską- przeznaczoną do transportu gabarytowych sprzętów RTV i AGA, a nawet mebli czy części samochodowych. Innymi słowy, wszystkiego co przekracza 30 kg wagi.

Jak poprawnie zapakować paczkę do wysyłki kurierem?

W pierwszej kolejności, skupmy się na paczkach o niewielkich rozmiarach. Jeśli chcesz wysłać drobiazgi, biżuterię, płyty czy książki, w pierwszej kolejności zabezpiecz je folią bąbelkową, a następnie wykorzystaj owijki- czyli specjalne pudełka. Jeśli akurat ich nie posiadasz, alternatywnie możesz wykorzystać koperty bąbelkowe. Przejdźmy teraz do kosmetyków, które występują najczęściej w płynnej formie i są- podczas transportu- narażone na zgniecenia i uszkodzenia. Wówczas nie oszczędzaj na zabezpieczeniach. Oprócz folii bąbelkowej i solidnego kartonu, użyj wypełniaczy paczek, tak by kosmetyki były ułożone możliwie ciasno. Na sam koniec, zastanówmy się jak poprawnie zabezpieczyć przesyłki gabarytowe, jak np. meble czy sprzęty AGD. Po pierwsze w miarę możliwości, należy zapakować je w kartonowe pudła, gabarytowo do nich dopasowane. Wolną przestrzeń znów warto wypełnić np. folią bąbelkową, co zapobiegnie otarciom i uszkodzeniom. Jeśli występują elementy wystające, warto posłużyć się folią strech, by maksymalnie je zabezpieczyć. Jeśli jest to możliwe, dany przedmiot można rozłożyć na części, co sprawi, że przesyłka będzie mniejsza (i tańsza), a także zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń.

Akcesoria do pakowania przesyłek, znacznie ułatwią ci zadanie

Pamiętaj, że warto ułatwiać sobie życie, jeśli więc dalej głowisz się jak zapakować przesyłkę, skorzystaj z gotowych rozwiązań jak np.:

  • folia bąbelkowazabezpieczy delikatne produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • folia stretchdodatkowe owinięcie nią kartonu, zwiększy zabezpieczenie przesyłki, a także pozwoli zabezpieczyć elementy wystające
  • różnego rodzaju wypełniacze- które pozwolą maksymalnie ograniczyć ruchomość produktu w paczce, co zwiększy bezpieczeństwo
  • pudła kartonowe- do których zmieścisz zawartość wraz z wypełniaczem. Okazuje się, że niektóre sklepy pozbywają się ich za darmo
  • taśmy do pakowania- dzięki nim nikt nie otworzy twojej paczki, a jej zawartość nie wysypie się
  • koperty bąbelkowew których możesz wysłać drobiazgi bez dodatkowych zabezpieczeń

Pamiętaj, że nie wszystkie materiały i produkty, są przez przewoźników i polskie prawo akceptowane. Zanim zabierzesz się za pakowanie, pamiętaj więc by sprawdzić, czy rzeczywiście możesz nadać dany produkt. Dodatkowo nie zapomnij o przyklejeniu w widocznym miejscy list przewozowych czy etykiet i nalepek. Weź pod uwagę także to, że to po stronie nadawcy leży odpowiednie zabezpieczenie przesyłki, a kurierzy często nie obchodzą się z nimi zbyt delikatnie.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry