Zadbaj o wizerunek firmy. Przydatne strategie biznesowe

Dziś bez odpowiedniego image’u daleko nie zajdziemy w biznesie. Coraz więcej osób dokonuje swych wyborów w oparciu o trendy i modę, mniej poddając pod rozważania rzeczywiste potrzeby. Podążamy z nurtem tego, co widoczne. Tego, co wyróżnia się z tłumu innych ofert. Dlatego, aby wciąż odpowiadać na potrzeby klientów, powinniśmy budować pozytywny wizerunek firmy. Dziś podpowiemy, jak to zrobić.

Zadbaj o wizerunek firmy. Przydatne strategie biznesowe 1

Kultura obrazkowa powraca – dostosuj się do obecnych czasów

W biznesie niezwykle ważna jest elastyczność. Nawet najlepsze produkty czy doskonała organizacja firmy nie sprawią, że będziemy na szczycie. Należy wciąż obserwować świat, by w każdym momencie dostosować działania do potrzeb rynkowych. Dlatego też mądry businessman powinien wiele wiedzieć również o tym, w którą stronę zmierza społeczeństwo, świat. Dziś badacze stwierdzają zgodnie, że powracamy do kultury znanej już z czasów starożytnych, do kultury obrazów. Nie interesuje nas słowo a barwne grafiki. Dlatego m.in. coraz częściej podczas spotkań z partnerami biznesowymi możemy zauważyć, że nawet na papierowych materiałach marketingowych, jak np. na takim papierze firmowym: https://www.viperprint.pl/produkt/PA001, umieszczone jest widoczne logo firmy. Tu obraz identyfikacyjny marki (logo) wydrukwoany w doskonałej jakości łączy się dodatkowo z teksturą doskonałego papieru.

Nie wystarczy jednak wyświetlić wybrany pokaz slajdów czy stworzyć dobre logo. Warto również zaznaczyć, że do tej kultury obrazkowej dołączają również nasze społeczne nastroje, a także rozwój technologiczny. To wszystko sprawia, że dziś kultura to konglomerat obrazów, szybkich migawek, memów, emocji i internetu. To ważne, gdyż na tej wiedzy powinniśmy zbudować strategię naszej firmy mającą budować pozytywny image naszej działalności. Jak to zrobić? Dziś omówimy pokrótce kilka podstawowych, ale i ekonomicznych sposobów.

Autoprezentacja firmy dla każdego – strategie

Wypunktujemy teraz elementy, które składają się na całokształt wizerunku firmy i w każdym z tych podpunktów wskażemy odpowiednie strategie, które można wykorzystać w swojej firmie. Co ważne, z pewnością zarówno właściciel jednoosobowej działalności, jak i duże korporacje mogą skorzystać z tego typu rozwiązań.

  • Wygląd zewnętrzny – nie ukrywajmy, to on jest pierwszym bastionem broniącym pozytywnego image’u firmy. Oznacza to, że zarówno nasze pomieszczenia biurowe, elewacja, jak i pracownicy powinni prezentować się zgodnie z polityką firmy. Tak więc, jeśli budujemy wizerunek poważnego przedsiębiorstwa, może warto wprowadzić dress code, w którym umieścimy preferowany wybór stroju. Z kolei, jeśli chcemy tworzyć image firmy o luźnej strukturze, kreatywnej – warto podkreślić to niecodziennym wystrojem czy pozwalając pracownikom na dowolność w wyborze ubioru.
  • Komunikaty niewerbalne – inaczej mowa ciała. To, w jaki sposób prezentujemy się na spotkaniach, czy gestykulujemy, a może mamy założoną nogę na nogę – wiele znaczy w branży wizerunkowej. Istnieją całe strategie oparte na mowie ciała. Eksperci doradzają, by przyjmować postawę otwartą, zapanować nad tikami i nerwowymi ruchami. W ten sposób kreujemy się na opanowanych i rzetelnych partnerów biznesowych.
  • Budowanie relacji z ludźmi – to dziś najnowszy trend biznesowy. Jeśli zależy ci na kliencie, dbasz o niego i przypominasz mu o sobie, to znak, że dobrze dbasz o swoją firmę. Dziś nasi partnerzy biznesowi są wręcz bombardowani informacjami. Jeśli nie będziemy zacieśniali relacji, klient odejdzie do innej firmy, która dba o współpracę.
  • Umiejętności komunikacyjne i interpersonalne – to, jak mówimy, czy przestrzegamy etykiety oraz w jaki sposób wyrażamy swoje opinie, ma bardzo duże znaczenie. Internet nie wybacza, więc pisząc e-maile, publikując posty w social mediach, zadbaj o dopasowanie stylu do swojej działalności. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zatrudnij osobę, która będzie dbała o wizerunek firmy w sieci. W ten sposób nie popełnisz wizerunkowej gafy, których w internecie jest niezwykle dużo.
  • To oczywiście podstawowe strategie, oparte wyłącznie na wycinku z obszernej dziedziny ekonomii, którą jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Ważne jest to, by zawsze dostosować go do specyfiki branży oraz kierunków i polityki biznesu, który prowadzimy.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top