Zakres usług dobrej kancelarii prawnej

Każdy, kto szuka wsparcia przy właściwej interpretacji przepisów prawnych, może zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej. Trzeba jednak wiedzieć, w jakiej dziedzinie specjalizuje się dana kancelaria, by trafić do właściwego specjalisty. Dla przedsiębiorców, ale i założycieli szkół, fundacji czy stowarzyszeń, idealnym wyborem będzie kancelaria specjalizująca się w prawie gospodarczym i oświatowym. W jakich sytuacjach można uzyskać tam pomoc?

Zakres usług dobrej kancelarii prawnej 1

Kiedy należy szukać kontaktu z kancelarią prawa oświatowego?

Właściwie w każdej sytuacji, w której zostają naruszone czyjeś prawa, bądź zapisy umowy budzą poważne wątpliwości, można zasięgnąć profesjonalnej opinii kancelarii prawnej. Przepisy prawne są od tego, by regulować funkcjonowanie każdej instytucji, również oświatowej, dlatego kancelaria prawna będzie właściwym partnerem przy dowolnych czynnościach prawnych, w tym nawet przy otwieraniu placówki szkolno-oświatowej. Już bowiem zakładanie żłobka czy przedszkola powinno być obwarowane właściwymi zapisami, by w przyszłości można było uniknąć wielu niepotrzebnych problemów natury prawnej.

Prawnik oświatowy może również udzielić właściwego wsparcia rodzicom, którzy oskarżają szkołę o naruszenie praw ucznia, a obie strony inaczej pojmują odpowiedzialność nauczyciela. Wiele szkół decyduje się na stałą opiekę prawną, by móc korzystać z konsultacji prawnych również w przypadku sporów sądowych czy konieczności windykacji zaległych należności. Z pomocą prawną, na wyciągnięcie ręki, jest również subwencja oświatowa, jak i dotacja oświatowa. W takim zakresie również wskazany jest kontakt z dobrym prawnikiem.

W jakich sprawach przedsiębiorca może zwrócić się do kancelarii?

Obsługa prawna firm to bardzo rozległy temat i może dotyczyć zarówno przygotowania ważnych umów czy regulaminów, jak i wsparcia w bieżącej działalności firmy. Dzięki dobrej znajomości przepisów prawnicy mogą skutecznie wspomóc firmę w zakresie windykacji należności, negocjacji z kontrahentami czy w weryfikowaniu umów z potencjalnymi kontrahentami.

Podobny zakres usług zawiera również obsługa prawna fundacji. Tutaj istotne będzie również właściwe opracowanie statusów, szczególnie pomoc w uzyskaniu statusu OPP, czyli organizacji użytku publicznego. Kancelaria ułatwia zarówno zakładanie fundacji, jak i jej optymalne prowadzenie. Do prawnika można zgłosić się w ramach konkretnego problemu, np. przy próbie rozwiązania sporu przed sądem arbitrażowym, jak i skorzystać z kompleksowej obsługi, by mieć dostęp do pogotowia prawnego czy wsparcia przy rozmowach z klientami. Kancelaria wspomaga też fundacje przy zakończeniu działalności, jak i pozyskiwaniu wszelkich subwencji i dotacji.

Rodzaje umów z kancelariami prawnymi

Prawnicy zapewniają różne formy obsługi firm, fundacji czy placówek oświatowych. Pierwszą opcją jest sporadyczny kontakt, inicjowany tylko w konkretnych przypadkach. To może być zakładanie żłobka, czy uchwalenie ważnych aktów jak np. regulamin szkoły czy statut szkoły. Wtedy kancelaria wycenia swoje usługi i udziela jednorazowego wsparcia.

Inną opcją jest kompleksowa obsługa, realizowana np. w ramach miesięcznego abonamentu. Taki wariant jest idealny, jeśli przedsiębiorca czy właściciel fundacji chce mieć zapewnioną pomoc w każdej sytuacji oraz mieć dostęp do telefonicznych konsultacji z prawnikiem.

Oba warianty mogą przynosić zamierzony skutek. W przypadku mniejszych placówek, wsparcie prawnika może być potrzebne tylko sporadycznie. Może więc ograniczyć się do takich kwestii jak opracowanie regulaminu praw i obowiązków personelu, w szczególności tak istotnej kwestii jak odpowiedzialność dyrektora szkoły czy rozwiązywanie sporów na linii nauczyciel-rodzice (prawna odpowiedzialność nauczyciela).

Trzeba jednak pamiętać, że podejmowanie decyzji, podpisywanie umów czy negocjowanie warunków bez wsparcia prawnika może też mieć różne konsekwencje w przyszłości, dlatego warto zawsze przeanalizować kompleksową obsługę prawną albo przynajmniej na samym początku zainwestować w porady prawne, by dobrze opracować statut szkoły czy ważną umowę z kontrahentem i zapewnić sobie właściwe podwaliny dla sprawnego funkcjonowania w kolejnych latach.

Wpisy promowane

Wydarzenia

dev.js Summit 2022
13.10.2022
semKRK#20
28.10.2022
Weź nasz patronat!
31.12.2022

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry