Praca kierowcy łączy w sobie wiele zalet, jednak nie jest wymarzonym wakatem dla każdego, gdyż nie jest także pozbawiona wad. Zatem jak każdy zawód – ma swoje plusy i minusy. Warto poznać wszystkie z nich, co pozwoli Ci zdecydować, czy jest to dla Ciebie odpowiednia ścieżka zawodowa i czy chcesz nią podążać. Poznaj mocne i słabe strony pracy jako kierowca i przekonaj się, czy ten zawód jest dla Ciebie.

Zalety pracy jako kierowca
Warto zacząć od zalet pracy jako kierowca. Przede wszystkim wśród mocnych stron tego zawodu można wymienić:
- Dobre zarobki – większość osób uważa, że zarobki kierowców są satysfakcjonujące i to jeden z głównych powodów tak dużego zainteresowania tym zawodem.
- Samodzielność stanowiska – duża samodzielność to kolejna zaleta pracy jako kierowca. Tak naprawdę ma się swobodę w trakcie wykonywania swoich obowiązków, o co trudno w korporacji czy biurze, w którym jednocześnie przebywa wielu pracowników, jest chaos i zamieszanie.
- Zamiłowanie do pracy – osoby pracujące jako kierowcy zwykle należą do grona miłośników motoryzacji, a prowadzenie samochodu to ich prawdziwa pasja. Dzięki temu praca jest znacznie przyjemniejsza, a obowiązki wydają się mniej męczące. To duża zaleta, gdyż lubienie swojej pracy w dzisiejszych czasach to rzadkość.
- Możliwość poznania nowych miejsc – dużą zaletą pracy jako kierowca jest pokonywanie różnych tras, dzięki czemu przy okazji można zwiedzić i poznać nowe miejsca. To duży plus w porównaniu do wakatów stacjonarnych. Ponadto niektóre drogi same w sobie są bardzo malownicze, dzięki czemu można cieszyć oko pięknymi widokami, co znacznie umila czas spędzony w tego rodzaju pracy.
Wady pracy jako kierowca
Nie ma róży bez kolców, dlatego też praca jako kierowca ma swoje słabe strony. Nie wszystkie wady tego zawodu będą minusem dla każdego, gdyż wszystko zależy od życia prywatnego, przyzwyczajeń oraz priorytetów. Jednak wśród najpopularniejszych słabych stron bycia kierowcą można wymienić:
- Częsta i długa rozłąka z rodziną – oczywiście wszystko zależy od danego wakatu. Kurierzy czy dostawcy pizzy nie muszą się martwić rozłąką z rodziną, jednak truckerzy już tak. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy pokonują trasy międzymiastowe czy międzynarodowe, często są zmuszeni do rozstania z najbliższymi na parę dni, a nawet tygodni, co dla niektórych osób może być bardzo trudne.
- Duża odpowiedzialność – nie każdy dobrze sobie radzi z obciążeniem, jakim jest duża odpowiedzialność za przewożony towar. Niekiedy kierowcy mogą odpowiadać za jego dostarczenie w niezmienionym stanie, gdyż w innym przypadku są zmuszeni do pokrycia ewentualnych strat.
- Walka z czasem – presja czasu i walka z nim to niekiedy codzienność w pracy kierowcy. Opóźnienia spowodowane objazdami czy wypadkami drogowymi bywają bardzo stresujące, dlatego wymagana jest doskonała orientacja w terenie, odnalezienie się w niecodziennej sytuacji oraz umiejętność szybkiego analizowania, w tym przeliczania trasy czy poszukiwania innej drogi, która pozwoli nadrobić wszelkie opóźnienia.
Zmęczenie – prowadzenie samochodu, nawet dla osoby, która uwielbia tę czynność i może nazwać się miłośnikiem motoryzacji, również może być męczące. Szczególnie gdy mowa o nużącej, wielogodzinnej jeździe. Walka ze zmęczeniem jest także niebezpieczna, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich norm w tej branży. Czas pracy kierowcy i odpowiednie jego rozliczanie jest niezwykle istotne.
źródło zdjęć: freepik.com
Wpisy promowane
- Jakie cechy powinna mieć skuteczna kampania PR?Dobrze zaplanowana kampania PR potrafi zdziałać cuda np. zbudować rozpoznawalność marki, poprawić jej wizerunek, wzmocnić relacje z klientami i przyciągnąć ...
- KSeF: jak nowy system e-faktur uprości twoją księgowość?Wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma na celu uproszczenie i unifikację procesu fakturowania w całym kraju. ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!