Zaplanuj tańsze wakacje już teraz

Opublikowano: 9 stycznia 2007. Kategoria: Bez kategorii. Tagi:

Od 6 tygodni trwa masowa przedsprzedaż oferty wypoczynkowej na tegoroczne lato. I choć wydaje się, że to aż nieprawdopodobne, nasi rodacy lawinowo ruszyli na wakacyjne e-zakupy. Statystyki sprzedażowe krajowych portali turystycznych wskazują, że w tej chwili nawet 80% wszystkich zgłaszających się klientów dokonuje zakupu oferty na lato. Jeżeli zatem chcesz zdążyć zarezerwować swoje wakacje korzystając z pełnej oferty katalogowej i kupić je dużo taniej, niż w lipcu czy sierpniu, powinieneś się pospieszyć.
Polacy na dobre połknęli bakcyla zakupu wakacji wcześniej, bo wiedzą doskonale, że tym sposobem będzie dużo taniej. I nie ma w tym nic dziwnego. Nasi zachodni sąsiedzi rezerwują swoje wakacyjne podróże z rocznym wyprzedzeniem. Francuzi czy Brytyjczycy z sześcio czy nawet ośmio miesięcznym zapasem czasowym. W Europie zachodniej wcześniejsze rezerwacje wakacyjne są niemal standardem i cieszą się równą, a czasami nawet większą popularnością niż oferty z popularnej promocji last minute.

Najważniejsza dla klienta jest jak najniższa cena oraz maksymalnie szeroki katalog wyboru. Rezerwując wakacje w grudniu czy w styczniu do woli możemy przebierać w destynacjach, kurortach i samych hotelach. Co ważne, możemy pojechać tam za cenę o 20-30% niższą od ceny katalogowej. To zniżkowy prezent organizatora za naszą wcześniejszą deklaracje wyjazdu. Często możemy też liczyć na różne niespodzianki. Touroperatorzy prześcigają się w pomysłach promocyjnych, rozdając na przemian wycieczki fakultatywne, ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy, czy gwarancję stałej ceny, bez względu na późniejsze podwyżki np. cen paliwa lotniczego. W końcu rezerwujemy nasze wakacje czasem nawet z 9 miesięcznym wyprzedzeniem.

Jak pisaliśmy już w e-biznes.pl, portal turystyczny easygo.pl, jako jeden z pierwszych w krajowym internecie zaczął sprzedaż oferty w promocji first minute. Jak powiedziała nam Iwona Sokołowska, wiceprezes easygo.pl, nadzorująca sprzedaż ofert w portalu.- Już w grudniu mieliśmy kilkanaście bardzo atrakcyjnych cenowo ofert. Kolejne hity spływają do nas na bieżąco. Styczeń w promocjach będzie równie atrakcyjny.

Zaplanuj tańsze wakacje już teraz 1

– Okres przedsprzedaży w promocji first minute zawsze obfituje w sprzedażowe hity. W tej chwili w sprzedaży jest jeszcze np. rodzinny pobyt w Turcji, gdzie dziecko bez względu od okresu pobytu, 7 czy 14 dni, płaci tylko 390,00 zł, a cena dla osób dorosłych zaczyna się już od 890,00 zł za tygodniowy pobyt – dodaje.   

Tradycyjnie, ogromnym zainteresowaniem na początku nowego roku cieszy się sprzedaż oferty na tzw. długi weekend majowy. Polacy potrafią tak zaplanować urlop w tym czasie, aby w splocie z wolnymi urzędowo dniami uzyskać maksymalnie długi okres. W tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu, aby mieć w sumie 9 wolnych dni!  Statystycznie do tej chwili największą  popularnością  na ten czas cieszą się w miarę krótkie wycieczki objazdowe. Np. tygodniowy wyjazd do Francji możemy zarezerwować już za 1012 zł za jedną osobę. Poza Europą najchętniej wybieramy północno afrykańskie Maroko. Tygodniowy pobyt w tej destynacji zaczyna się od 1579 zł za osobę.

Początek stycznia to wejście w tzw. II etap przedsprzedaży first minute. Nie wszyscy touroperatorzy przygotowali się do sprzedaży swojej letniej oferty już w grudniu. Wchodząc ze swoimi katalogami na rynek w styczniu muszą więc zdobyć urlopowe budżety klientów ciekawymi promocjami i benefitami.

– Dotychczasowe propozycje oferty letniej już wyłoniły kilka sezonowych nowości – zapowiada w rozmowie z e-biznes.pl Iwona Sokołowska –  Na rynku pojawiły się ciekawe propozycje dla miłośników Grecji. Swoje plaże i gaje oliwne otwierają dla Polskich turystów wyspy Lesbos i Mykonos. W znacznie szerszym zakresie pojawiła się też Malta i Portugalia.

Przeglądając strony internetowe w portalach turystycznych znajdujemy sporo bardzo atrakcyjnych ofert. Już za 2,5 tys. zł dwie osoby mogą wyjechać na Rodos do dwugwiazdkowego hotelu ze śniadaniami. Dodatkowo, w cenie oferty, mają rejs statkiem z wyspy do Turcji i ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy w cenie oferty. Inny hit to Majorka dla 2 osób. Za 3100 zł dostaniemy pobyt w hotelu ze śniadaniami, a w prezencie za wcześniejszą rezerwację dostaniemy rejs na Ibizę, oraz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy.

Rezerwacje styczniowe to wręcz idealny czas na planowanie urlopu rodzinnego z dziećmi. Warto pamiętać, że w każdym hotelu jest ograniczona ilość rodzinnych pokoi, więc z całą pewnością nie uda nam się wyszukać nic bardziej atrakcyjnego bezpośrednio przed wyjazdem w lipcu czy sierpniu. Wówczas skazani niestety będziemy na różnego rodzaj dostawki za dużo większe kwoty niż obecnie. Przykładowy hit styczniowej przedsprzedaży to propozycja dla 4 osobowej rodziny w trzygwiazdkowym hotelu na Krecie w opcji All Inclusive. Koszt rodzinnego wyjazdu zaczyna się od 6 tys zł. Do tego otrzymujemy wycieczki fakultatywne gratis. Hotel zapewnia też program animacyjny dla dzieci.

Zaplanuj tańsze wakacje już teraz 2

Warto wspomnieć, że rezerwacja oferty w promocji first minute wcale nie musi łączyć się z natychmiastową zapłatą całej kwoty. W ubiegłym roku aż 98% takich rezerwacji w portalu easygo.pl odbyło się na zasadzie zaliczkowania. Klient podpisując umowę w tej chwili ma obowiązek uregulowania całości za wyjazd najczęściej dopiero na 30-40 dni przed wyjazdem. Teraz wpłaca tylko 20% końcowej kwoty z umowy.

Touroperatorzy doskonale wyczuli koniunkturę rynku i zainteresowanie wcześniejszymi rezerwacjami. Stąd m.in. sprzedaż ofert wakacyjnych już od początku grudnia. Pracownicy portali turystycznych szacują, że w tym sezonie w promocyjnej przedsprzedaży first minute katalog propozycji obejmie aż 50 tys ofert. Warto się jednak pospieszyć bo oferty podobno znikają w błyskawicznym tempie. Taki stan potwierdza w rozmowie z nami Iwona Sokołowska – Przeżywamy w tej chwili prawdziwe oblężenie. 8 na 10 klientów w naszym centrum rezerwacji interesuje się się wyłącznie ofertami letnimi w promocji first minute.

Ubiegłoroczne wyniki sprzedaży touroperatorów pokazały wyraźnie, że sprzedaż oferty letniej w promocji first minute w okresie od 1 stycznia do 31 marca zamknęła się przedsprzedażą blisko 40% całego katalogu letniego. Obserwując tegoroczne zainteresowanie można przypuszczać, że ten wynik prawdopodobnie zostanie przekroczony.

Tak, więc jeśli masz już dość tegorocznej zimy, taplania się w błocie, deszczu i szarego nieba to może najwyższy czas pomyśleć o lecie? Już samo surfowanie po ofertach internetowych biur podróży pozwoli ci przenieść się – na razie w marzeniach – do urokliwych wakacyjnych zakątków, a atrakcyjne zniżki pomogą te marzenia zrealizować.

Hanna LaskowskaZaplanuj tańsze wakacje już teraz

Podziel się!

O autorze

hania