Zgłaszanie zdarzenia drogowego. Krok po kroku

Każdy z uczestników ruchu narażony jest na ewentualne zdarzenie drogowe, które może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, nie tylko materialne, ale i zdrowotne. Jak należy się zachować, kiedy już dojdzie do wypadku lub kolizji? Co należy wówczas zrobić?

Zgłaszanie zdarzenia drogowego. Krok po kroku 1

Postępowanie w przypadku kolizji drogowej

Każdemu kierowcy może przytrafić się kolizja drogowa. Postępowanie, które będzie jej następstwem, uzależnione jest od skutków tego zdarzenia. Jeżeli nikt nie odniósł obrażeń, nie ma obowiązku zgłoszenia tego faktu na policję. Gdyby jednak doszło do urazów u uczestników zdarzenia, wówczas należy zawiadomić nie tylko policję, ale również służby ratunkowe.

Jeżeli stłuczka jest niegroźna i nie ma wątpliwości co do przebiegu wydarzeń, kierowca, będący sprawcą, powinien sporządzić oświadczenie. Natomiast, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, co się stało i kto zawinił, wówczas warto wezwać na miejsce funkcjonariuszy policji.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji?

Treść oświadczenia powinna zawierać następujące elementy:

  1. Dane osobowe uczestników zdarzenia (imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego, adresy, numery telefonów, a także dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności);
  2. Dane polisy sprawcy;
  3. Dane dotyczące świadków zdarzenia, jeśli tacy są;
  4. Opis kolizji;
  5. Podpisy uczestników zdarzenia.

Oświadczenie to stanowi podstawowy dokument podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. Bez niego nie będziesz mógł otrzymać należnego Ci odszkodowania.

Postępowanie po kolizji

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Dzięki temu zostanie uruchomiona wewnętrzna procedura, której celem będzie podjęcie decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania oraz ustalenia jego wysokości. Warto pamiętać, że odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, które można uzyskać – ubezpieczyciel może również wypłacić zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz cierpienie fizyczne i psychiczne.

Zgłoszenie zdarzenia drogowego może się odbyć na kilka sposobów. Mianowicie możesz to zrobić:

  1. Osobiście, w siedzibie ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia;
  2. Telefonicznie, dzwoniąc pod specjalny numer danej firmy ubezpieczeniowej;
  3. Przez Internet.

Wybór formy zależy wyłącznie od Ciebie, jednakże dla wielu osób najwygodniej jest dokonać zgłoszenia online – wystarczy wypełnić formularz. Dzięki temu zgłosisz zdarzenie w kilka minut i tym samym oszczędzisz swój czas. To dobre rozwiązanie, o ile po kolizji jesteś w stanie kontynuować jazdę i bezpiecznie dotrzeć do celu.

W niektórych przypadkach najlepszym wyjściem będzie jednak zgłoszenie zdarzenia drogowego przez telefon. Chodzi przede wszystkim o sytuację, kiedy uszkodzone pojazdy wymagają odholowania. Firmy ubezpieczeniowe współpracują bowiem z firmami zajmującymi się świadczeniem pomocy drogowej i czynią to w ramach ubezpieczenia assistance na terytorium całego kraju. Co więcej, kierowca lawety może również przygotować dokumentację fotograficzną, którą następnie warto przedstawić ubezpieczycielowi, chociaż nie jest to wymagane.

Kiedy należy zgłosić szkodę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na zgłoszenie szkody mamy 3 lata. Jednakże, jeżeli chodzi o szkodę na osobie (dotyczy obrażeń ciała), która powstała w wyniku przestępstwa, wówczas czas ten ulega znacznemu wydłużeniu i wynosi aż 20 lat. Mimo wszystko zawsze lepiej jest dokonać zgłoszenia jak najszybciej. Pamięć jest ulotna i po kilku latach może się okazać, że trudno jest przypomnieć sobie niektóre szczegóły. Ponadto z biegiem czasu niektóre dowody mogą zostać utracone lub ulec zniszczeniu.

Zarówno kolizja, jak i wypadek drogowy, to zdarzenia, które mogą przytrafić się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Warto wozić w aucie gotowy formularz oświadczenia, aby w razie potrzeby nie tracisz czasu na jego przygotowanie.

Więcej informacji znajdziesz na https://ehdiblog.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Ubezpieczeniach
09.12.2021
Pytech Summit 2021
09.12.2021
Kongres Bezpieczeństwa Sieci
16.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry