Złoto inwestycyjne – postawić na sztabki czy monety?

W czasach galopującej inflacji przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym nie jest zbyt opłacalne. Nie oznacza to oczywiście, że należy wydawać swoje pieniądze na głupstwa. Zdecydowanie lepszym pomysłem wydaje się być inwestowanie, choć to oczywiście obarczone jest ryzykiem. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, czy lepiej jest inwestować w złote sztabki, czy też w monety.

Złoto inwestycyjne – postawić na sztabki czy monety? 1

Złote monety bulionowe

Jeśli chodzi o złoto inwestycyjne, to w tym celu najlepiej sprawdzą się monety bulionowe. Głównie ze względu na to, że ich wartość wycenia się na podstawie aktualnego kursu. Taka moneta musi składać się co najmniej w 90% ze złota. Pamiętaj, że w przypadku monet kolekcjonerskich ich wartość zależy od innych czynników – ilości nakładu, historii danej monety oraz jej designu.

Zwróć również uwagę na to, że złote monety musisz później odsprzedać, jeśli chcesz na nich zarobić. Z tego powodu kupuj najbardziej popularne monety bulionowe. Nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem nabywcy.

Inwestorzy najczęściej kupują monety 1 uncjowe, choć coraz częściej kupuje się także mniejsze egzemplarze. Dla wielu osób jest to dobry sposób na przechowywanie swoich oszczędności, więc gdy mają na swoim koncie środki, których nie zamierzają w najbliższym czasie ruszać, to kupują za nie monety bulionowe. 

Co musisz wiedzieć o kupowaniu sztabek

Są również osoby, które wolą kupować sztabki złota.  Niektórym wydaje się, że sztabki zawsze dużo ważą. Nie jest to jednak prawda. Na rynku równie dobrze możemy kupić egzemplarz, który waży 1kg, jak i taki, który waży zaledwie 1g. Przeważnie jednak, jeśli decydujemy się na zakup mniejszej ilości złota, to wybierzemy monetę, a przy większej sztabkę. Jeśli chodzi o walory wykraczające poza samą wartość złota, to jednak monety bardziej się wyróżniają – niektórzy specjalnie trzymają je na widoku (choć za zabezpieczoną szybą), aby mogli cieszyć nimi swój wzrok. Sztabki natomiast posiadają walory głównie inwestycyjne.

Na co się ostatecznie zdecydować?

Tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji. Z całą pewnością w przypadku posiadania większych ilości złota, warto zainwestować w sejf, abyśmy mogli w nim bezpiecznie składować nasze kosztowności. Naszym zdaniem, jeśli dysponujemy większą ilością gotówki i zależy nam jedynie na inwestowaniu w złoto, lepszym wyborem będą sztabki. Mimo wszystko warto jednak mieć w swoich zasobach choć kilka złotych monet. Ich dużą zaletą jest poręczność. Jeśli zdarzy się bardzo kryzysowa sytuacja, zawsze będziemy mogli zabrać je ze sobą i wyruszyć w drogę. W innym państwie wymienimy je na lokalną walutę i będziemy mieli fundusze na przeżycie. Oczywiście sztabki również można zabrać ze sobą, jednak przeważnie są cięższe i mniej poręczne.

Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki rodzaj złota inwestować. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że zawsze wiąże się to z ryzykiem, ponieważ kurs jest zmienny. Nie bez powodów od lat przyjmuje się jednak, że mimo wszystko ze wszystkich inwestycji ta należy do jednych z pewniejszych. Może nie zarobimy fortuny, ale przechowamy oszczędności chroniąc je przed inflacją.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry